Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
05.05.2017 13:33

Chiński konkurent Boeinga i Airbusa odbył dziewiczy lot. Do obsługi ruchu pasażerskiego jeszcze daleko

Najważniejszym zagranicznym klientem chińskiego producenta może być irlandzki Ryanair, który w 2011 roku podpisał z Comakiem umowę o współpracy przy rozwoju C919.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)
5 maja 2017 r. Start samolotu Comac C919 na lotnisku w Szanghaju.

Godzinę i 19 minut trwał dziewiczy lot samolotu Comac C919, który w piątek wzbił się w powietrze z pasa startowego w Szanghaju z pięcioma osobami na pokładzie. To ważny krok w rozwoju chińskiego konkurenta europejskiego Airbusa i amerykańskiego Boeinga. Zaistnienie na światowym rynku lotniczym nie będzie jednak dla Chińczyków łatwym zadaniem.

Historyczny start był na żywo oglądany przez internet na całym świecie, w tym przez co najmniej 2 miliony użytkowników chińskiego komunikatora Weibo. Po raz pierwszy pokazano obraz z kabiny samolotu w czasie lotu - jak podkreśla CNN, ani Airbus, ani Boeing nie zdecydowało się na taki krok w przypadku pierwszych lotów własnych samolotów.

Odbycie pierwszego lotu nie oznacza, że C919 wkrótce będzie przewoził pasażerów. Producenta czekają teraz długie miesiące testów certyfikacyjnych, w czasie których może się okazać, że konstrukcja samolotu będzie wymagała poprawek i zmian.

Jeszcze większą przeszkodą dla Chińczyków będzie przekonanie do swojego produktu właścicieli linii lotniczych z całego świata, dla których znacznie niższa niż w przypadku Airbusa i Boeinga cena to zdecydowanie za mało. Samolot musi nie tylko udowodnić bezawaryjność i wysoki poziom bezpieczeństwa, ale także dać gwarancję bezproblemowej, taniej eksploatacji.

Najważniejszym zagranicznym klientem chińskiego producenta może być irlandzki Ryanair, który w 2011 roku podpisał z Comakiem umowę o współpracy przy rozwoju C919.

Już w 2010 roku, długo zanim C919 powstał, wstępne umowy na zakup tych samolotów podpisali chińscy przewoźnicy. Plan zakładał, że do służby wejdą już w 2016 roku. Realizacja całego projektu okazała się jednak znacznie trudniejsza, niż się spodziewano, stąd tak duże opóźnienie.

Comac C919 to pierwszy duży samolot pasażerski, który został od podstaw skonstruowany w Chinach. Maszyna jest przeznaczona dla 168 pasażerów, co czyni go bezpośrednim konkurentem najpopularniejszych samolotów pasażerskich na świecie, czyli Airbusa A320 i Boeinga 737-800.

Comac to skrót od Commercial Aircraft Corporation of China - jest to państwowe przedsiębiorstwo, które powstało w 2008 roku.

Tagi: wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka światowa
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
06-05-2017

MADE IN CHINAChinskie samoloty?Nic co jest chińskie nigdy nie bylo i nie będzie dobre. Ja bym sie bal tym latać. Jesli te samoloty zaczna latać dopiero będzie … Czytaj całość

05-05-2017

TruteńWłaśnie dziš kupiłem chińską wiertarke kilka otworów i się spaliła rzuciłem szajs o ściane nie wiem kto to sprowadza bo to się do niczego nie nadaje … Czytaj całość

05-05-2017

rafjak ryanair je kupi to ja przestane tymi liniami latac.

Rozwiń komentarze (14)