Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|

Mamy ponad tysiąc czołgów. Większość jednak wymaga poważnej modernizacji

40
Podziel się:

Opóźnia się program modernizacji 128 przejętych od Bundeswehry Leopardów. Do służby przywrócona mają zostać T-72, które wpierw czeka modernizacja.

W sumie polska armia ma na stanie 1065 czołgów, co daje nam 22 pozycję na świecie.
W sumie polska armia ma na stanie 1065 czołgów, co daje nam 22 pozycję na świecie. (REPORTER)

Z taką liczbą czołgów powinniśmy być siłą w NATO. Jednak setki z naszych maszyn wciąż czeka na nowoczesną amunicję i gruntowną modernizację.

Opóźnia się program modernizacji 128 przejętych od Bundeswehry Leopardów. Do służby przywrócona mają zostać T-72, które wpierw czeka modernizacja. Jest źle – pisze ”Rzeczpospolita”.

W sumie polska armia ma na stanie 1065 czołgów, co daje nam 22. pozycję na świecie – wynika z danych zebranych przez CIA, przytoczonych przez dziennik. Dla porównania Niemcy mają 408, Brytyjczycy 407, Francja 423. Z Rosją, która ma blisko 15,4 tys. czołgów, trudno nam się mierzyć, ale w Europie możemy uchodzić za siłę.

Kłopot w tym, że większość z naszych pancernych wymaga poważnego liftingu, a program Modernizacja przez lata był zaniedbywany – zauważa "Rz”.

Polskiemu wojsku marzy się nafaszerowany po lufę elektroniką i pokryty kompozytowym pancerzem superczołg polskiej produkcji. Jednak to program niezwykle kosztowy i czasochłonny. Projekt o kryptonimie Wilk wciąż nie opuścił studia koncepcyjnego.

Tymczasem około 500 z naszych "tanków" to konstrukcje oparte na konstrukcji radzieckiej. T-72 można zrewitalizować. Swojego czasu zrobili tak Czesi i Rosjanie. Te czołgi wciąż mają potencjał. Jak informowaliśmy w money.pl, mieliśmy je sprzedać do Jordanii, tak się jednak nie stanie. Mają zostać w kraju i wzmocnić tzw. wschodnią flankę. Nim tak się stanie, będzie trzeba poważnie się nimi zająć.

Podobnie zresztą jak z Leopardami, które miały być nową nadzieją dla pancerniaków. 2,4 mld zł będzie kosztować ich modernizacja. Program jednak – jak pisze "Rz" – najprawdopodobniej się opóźni.

Niedawno informowaliśmy, niemieckie "tanki" na polskiej służbie na razie dostały pierwszą partię nowej amunicji. Nowoczesne pociski dla polskich czołgów Leopard dostarczyła spółka Mesko S.A. Prace nad modernizacją amunicji czołgowej trwały od roku. Jak poinformowała spółka, konieczne było opracowanie nowego ładunku miotającego dla pocisków 120 mm.

500 sztuk to dopiero pierwsza z zaplanowanych na ten rok dostaw. W sumie Mesko S. A. dostarczy kilkanaście tysięcy sztuk tych pocisków.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(40)
sznur
rok temu
Teraz to już chyba żadnego, zdraycy narodu bez jego zgody przekazali obcym.. W O N!
piotr
2 lata temu
A te 500 pocisków to starczy nam na 1 dzień czy dwa ?
FRED
2 lata temu
Nie chcę nikogo zranić, ale ile z tych ponad 1000 czołgów jest zdolnych do natychmiastowej akcji?
row
2 lata temu
Wysłać T-72 na Ukrainę - niezwłocznie! Bohaterowie na Ukrainie powstrzymują upadłą moralnie cywilizację!
Mądrej głowie...
2 lata temu
Ponad 800 sztuk jest w kalingradzie..malutkiej wysepce..tyle w temacie.
...
Następna strona