Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Mamy ponad tysiąc czołgów. Większość jednak wymaga poważnej modernizacji

Mamy ponad tysiąc czołgów. Większość jednak wymaga poważnej modernizacji

W sumie polska armia ma na stanie 1065 czołgów, co daje nam 22 pozycję na świecie. Fot. REPORTER
W sumie polska armia ma na stanie 1065 czołgów, co daje nam 22 pozycję na świecie.

Z taką liczbą czołgów powinniśmy być siłą w NATO. Jednak setki z naszych maszyn wciąż czeka na nowoczesną amunicję i gruntowną modernizację.

Opóźnia się program modernizacji 128 przejętych od Bundeswehry Leopardów. Do służby przywrócona mają zostać T-72, które wpierw czeka modernizacja. Jest źle – pisze ”Rzeczpospolita”.

W sumie polska armia ma na stanie 1065 czołgów, co daje nam 22. pozycję na świecie – wynika z danych zebranych przez CIA, przytoczonych przez dziennik. Dla porównania Niemcy mają 408, Brytyjczycy 407, Francja 423. Z Rosją, która ma blisko 15,4 tys. czołgów, trudno nam się mierzyć, ale w Europie możemy uchodzić za siłę.

Kłopot w tym, że większość z naszych pancernych wymaga poważnego liftingu, a program Modernizacja przez lata był zaniedbywany – zauważa "Rz”.

Polskiemu wojsku marzy się nafaszerowany po lufę elektroniką i pokryty kompozytowym pancerzem superczołg polskiej produkcji. Jednak to program niezwykle kosztowy i czasochłonny. Projekt o kryptonimie Wilk wciąż nie opuścił studia koncepcyjnego.

Tymczasem około 500 z naszych "tanków" to konstrukcje oparte na konstrukcji radzieckiej. T-72 można zrewitalizować. Swojego czasu zrobili tak Czesi i Rosjanie. Te czołgi wciąż mają potencjał. Jak informowaliśmy w money.pl, mieliśmy je sprzedać do Jordanii, tak się jednak nie stanie. Mają zostać w kraju i wzmocnić tzw. wschodnią flankę. Nim tak się stanie, będzie trzeba poważnie się nimi zająć.

 

 

Podobnie zresztą jak z Leopardami, które miały być nową nadzieją dla pancerniaków. 2,4 mld zł będzie kosztować ich modernizacja. Program jednak – jak pisze "Rz" – najprawdopodobniej się opóźni.

Czytaj również: Polskie czołgi z nową amunicją. Zmodernizowane pociski trafią na wyposażenie Leopardów

Niedawno informowaliśmy, niemieckie "tanki" na polskiej służbie na razie dostały pierwszą partię nowej amunicji. Nowoczesne pociski dla polskich czołgów Leopard dostarczyła spółka Mesko S.A. Prace nad modernizacją amunicji czołgowej trwały od roku. Jak poinformowała spółka, konieczne było opracowanie nowego ładunku miotającego dla pocisków 120 mm.

500 sztuk to dopiero pierwsza z zaplanowanych na ten rok dostaw. W sumie Mesko S. A. dostarczy kilkanaście tysięcy sztuk tych pocisków.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

armia, mon, wojsko polskie, czołgi, pociski, leopardy
Czytaj także
Polecane galerie
Zenek....
2018-07-31 13:05
A nie lepiej oddać ARMIĘ Boskiej opiece i po sprawie.....
:-)
2018-07-14 11:34
Ciekawe ile jest gotowych do akcji ?
realista
2018-07-14 11:32
Armia jest zbędna. W przypadku jakiegokolwiek konfliktu możemy sobie palcem w bucie pomachać. Teraz są takie techniki że wojnę rozgrywa się na odległość setek lub tysięcy kilometrów. Pieniądze wydane na armię to pieniądze wyrzucone w błoto.
Pokaż wszystkie komentarze (34)