Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Dalajlama przestrzega: technologia "może nas zniewolić"

0
Podziel się:

Duchowy przywódca Tybetu zapewnił, że prawdziwej wiedzy nie osiąga się dzięki technologii: stawiamy na medytację analityczną.

Dalajlama przestrzega: technologia "może nas zniewolić"
(ahinsajain/CC/Flickr)

Dalajlama, duchowy przywódca Tybetańczyków, powiedział w sobotę, że technologia może zmienić nas w niewolników|, gdyż jeśli wszystko zostanie zmechanizowane, nie będziemy umieli dostrzec nic więcej.

Zapytany przez uczestnika debaty zorganizowanej w Rzymie podczas 14. szczytu laureatów pokojowego Nobla, dalajlama ostrzegł, że musimy uważać, ponieważ _ czasem wydaje się, że stajemy się niewolnikami technologii i pieniędzy _.

Zapewnił, że prawdziwej wiedzy nie osiąga się dzięki technologii: _ stawiamy na medytację analityczną _ - powiedział i wyraził przekonanie, że _ sztuczna inteligencja może być bardzo duża, ale nie jest w stanie przewyższyć ludzkiego umysłu _.

_ Umysł ludzki zawsze będzie lepszy i inteligentniejszy _ niż maszyny i roboty, _ nieważne jak wyrafinowane _ - dodał.

Powiedział też, że _ byłoby idealnie, gdyby postęp technologiczny, który powinien być podany kontroli człowieka, przynosił współczucie _.

_ Nie da się przyjaźni kupić za pieniądze ani wyprodukować za pomocą maszyn _ - przypomniał również dalajlama, dodając, że buduje się ją _ szczerością, miłością i zaufaniem _, a to oznacza _ szczęście i spokój _.

Watykan nie zorganizował spotkania papieża z noblistami w trakcie ich czterodniowej wizyty w Rzymie, tłumacząc to chęcią unikania wszelkich napięć z Chinami. Również z powodu udziału dalajlamy szczyt noblistów przeniesiono z RPA do Wiecznego Miasta, ponieważ władze w Pretorii odmówiły mu wizy.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)