Notowania

Dane GUS. Bezrobocie w Polsce spada, a może być znacznie lepiej

Odsetek osób bez pracy jest prawie o 2 punkty procentowe niższy niż rok wcześniej. Jeszcze w tym roku może on spaść poniżej poziomu 10 procent.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Krystian Dobuszyński/Reporter)

Stopa bezrobocia w lutym wyniosła 12 procent. Tyle samo prognozowali analitycy rynkowi i resort pracy. W pierwszych miesiącach ubiegłego roku odsetek osób bez pracy był o prawie 2 punkty procentowe wyższy. Dobra kondycja rynku pracy to zasługa poprawiającego się stanu polskiej gospodarki, lekkiej zimy oraz interwencji rządowych na rynku pracy. Jest szansa, że jeszcze w tym roku bezrobocie spadnie poniżej poziomu 10 procent.

W styczniu 2015 roku stopa bezrobocia wyniosła 12 procent, a w analogicznym okresie 2014 roku było to 14 procent. W lutym ubiegłego roku wyniosła ona o 0,1 punktu procentowego mniej.

W lutym województwem, w którym zanotowano największy odsetek osób bez pracy, było Warmińsko-Mazurskie. Z kolei pod tym względem najlepiej wypadło ponownie województwo Wielkopolskie.

Stopa bezrobocia w wybranych województwach (dane w procentach)
Źródło: Money.pl, na podstawie raportu GUS
Dolnośląskie 11,1
Kujawsko-Pomorskie 16,3
Małopolskie 10,3
Mazowieckie 10,2
Podkarpackie 15,3
Śląskie 10
Świętokrzyskie 15
Warmińsko-Mazurskie 19,6
Wielkopolskie 8,3
Zachodniopomorskie 16,3

- Polska gospodarka utrzymuje tempo redukcji bezrobocia z ostatnich miesięcy. Wynika to z wyższego zapotrzebowania firm na pracowników - komentuje dla Money.pl Piotr Bujak, starszy ekonomista banku PKO BP.

Ekonomista zwraca również uwagę na rolę interwencji rządowych procesie redukcji bezrobocia. Według danych Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, w ubiegłym roku z nowych instrumentów wsparcia skorzystało 19,6 tys. osób bezrobotnych. Są to m.in. bony zatrudnieniowe i na zasiedlenie, refundacja składek ZUS, granty na telepracę, świadczenia aktywizacyjne oraz trójstronne umowy szkoleniowe.

- W ostatnim roku interwencji rządowych na rynku pracy było więcej niż w poprzednich latach. Nie jest to czynniki decydujący, aczkolwiek pozwolił obniżyć stopę bezrobocia rejestrowanego o mniej niż jeden punkt procentowy - dodaje Bujak.

Stopa bezrobocia rejestrowanego w Polsce od początku 2014 roku

Grzegorz Baczewski, dyrektor departamentu dialogu społecznego i stosunków pracy Konfederacji Lewiatan zwraca również uwagę na efekt lekkiej zimy. - Zwykle na polskim rynku pracy doświadczamy w tym okresie wzrostu bezrobocia, co wiąże się z jego sezonowością. W zimie część firm ogranicza aktywność, równocześnie redukując zatrudnienie. W tym roku mamy jednak do czynienia ze szczególnie łagodnym przebiegiem zimy, więc wpływ czynników związanych z klimatem np. w branży budowlanej nie jest już tak istotny - twierdzi Grzegorz Baczewski z konfederacji Lewiatan.

Opublikowane dane za luty są zgodne z prognozami resortu pracy, według którego stopa bezrobocia rejestrowanego w lutym wyniosła 12 procent. W drugiej połowie ubiegłego roku odsetek bezrobotnych oscylował pomiędzy poziomem 11, a 12 procent.

"To już drugi rok z rzędu kiedy bezrobocie w okresie zimowym nie rośnie, mimo ustania prac sezonowych. Na koniec lutego w urzędach pracy zarejestrowanych było 1 919,6 tys. osób. W porównaniu do lutego 2014 roku liczba bezrobotnych zmniejszyła się o 336 tys. osób. Tak dużego spadku bezrobocia w ciągu roku nie było od 7 lat" - czytamy w komunikacie MPiPS.

W tym roku na wsparcie osób bez pracy 5,5 mld złotych, czyli o czyli blisko 0,5 miliarda mniej niż rok wcześniej.

Stopa bezrobocia może spaść poniżej 10 procent

W tegorocznej ustawie budżetowej rząd założył, że stopa bezrobocia rejestrowanego wyniesie na koniec 2015 roku 11,8 procent. Jak wynika z ostatnich odczytów oraz prognoz resortu pracy, rezultat może być jeszcze lepszy. Minister Władysław Kosiniak-Kamysz twierdzi, że stopa bezrobocia w tym roku może być jednocyfrowa.

- Polska gospodarka jeszcze nigdy od rozpoczęcia transformacji nie zatrudniała tylu osób, co obecnie. Po dobrych wynikach w ubiegłym roku, w nadchodzących miesiącach możemy się spodziewać dalszego spadku bezrobocia - powiedział Władysław Kosiniak-Kamysz, minister pracy i polityki społecznej, cytowany w komunikacie.

Według Piotra Bujaka z PKO BP, osiągnięcie jednocyfrowej stopy bezrobocia na koniec roku będzie trudne, ale możliwe.

- Nie jest to najbardziej prawdopodobny scenariusz, nasza prognoza zakłada bezrobocie na koniec roku w wysokości 10,5 procent. Istnieje jednak duże prawdopodobieństwo, że wynik będzie nawet o 0,5 punktu procentowego niższy - mówi dla *Money.pl *ekonomista PKO BP.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: dane gus, rynek pracy w polsce, giełda, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz