Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Deflacja w Polsce. "Polska gospodarka raczej na tym korzysta"

0
Podziel się:

Zasiadający w Radzie Polityki Pieniężnej ekonomista uspokaja przed ewentualną paniką.

Deflacja w Polsce. "Polska gospodarka raczej na tym korzysta"
(Krzysztof Jastrzebski/East News)

Prof. Jerzy Hausner z Rady Polityki Pieniężnej uważa, że żadne sygnały nie wskazują, aby ujemna inflacja była groźna dla gospodarki. Jak zaznaczył, w grudniu w Polsce wystąpił najniższy poziom deflacji i w kolejnych miesiącach będzie ona traciła dynamikę.

_ - Żeby deflacja stała się niebezpieczna dla polskiej gospodarki musiałoby się pojawić zjawisko spirali deflacyjnej, gdy konsumenci powstrzymują się od zakupów licząc, że ceny będą jeszcze niższe. Zwracam uwagę, że w Polsce konsumenci w reakcji na niższe ceny zwiększają konsumpcję i są z tego powodu zadowoleni _ - podkreślił w piątek Hausner na konferencji prasowej podczas sympozjum naukowego w Szczyrku (Śląskie).

Jak dodał, żadne sygnały nie wskazują, aby deflacja zaczynała być groźna, ale to nie oznacza, że nie występuje problem. Nie należy jednak upatrywać w nim natychmiastowego zagrożenia. - _ Gospodarka raczej na tym korzysta, niż znajduje się w zagrożeniu _ - zaznaczył profesor.

Według Hausnera zasadnicze przyczyny deflacji w Polsce mają charakter zewnętrzny. To m.in. spadek cen ropy naftowej. _ - One nie wrócą zbyt szybko do poziomu, które już osiągały _ - ocenił.

Zdaniem ekonomisty obecnie dostępne prognozy zakładają, że ostatnim miesiącem, w którym pojawi się deflacja będzie kwiecień. _ - Osobiście przypuszczam, że może to być miesiąc lub dwa później _ - zaznaczył.

Dodał zarazem, że Polska ma już za sobą _ najniższy poziom ujemnej inflacji _, choć wskazał, że ceny nie zaczną szybko rosnąć. _ - To raczej dynamika spadku będzie niższa _ - podkreślił Hausner.

W czwartek GUS podał, że w grudniu 2014 r. ceny spadły o 1,0 proc. w porównaniu do grudnia 2013 r. i o 0,3 proc. wobec listopada 2014 r. Biorąc pod uwagę cały zeszły rok wobec 2013 r. ceny nie zmieniły się. Ostatnio tak niską inflacja była w 1972 r.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)