Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Dług Grecji. Czy nowy minister finansów przekona Niemców?

0
Podziel się:

Berlin jest największym kredytodawcą Grecji i zarazem najmniej chętnie mówi o restrukturyzacji greckiego długu.

Dług Grecji. Czy nowy minister finansów przekona Niemców?
(PAP/EPA)

Nieco ponad godzinę trwało spotkanie greckiego ministra finansów i szefa Europejskiego Banku Centralnego. Mimo to, wizytę we Frankfurcie i rozmowę z Mario Draghim Janis Warufakis ocenił jako owocną i dobrze wróżącą na przyszłość.

Dodał, że miał okazję przedstawić krytyczne stanowisko swojego nowego rządu wobec programu oszczędnościowego, uzgodnionego z wierzycielami Aten przez poprzednie władze Grecji.

Jeszcze dziś rada EBC ma podjąć decyzję o przedłużeniu działania tak zwanej nadzwyczajnej pomocy płynnościowej, w skrócie - kredytów dla greckich banków, udzielanych pod zastaw papierów dłużnych greckiego rządu. Zgodnie z regułami ustalonymi przez EBC, przy śmieciowym ratingu, papiery te nie mogą być zabezpieczeniem. Jednak bailout przewiduje, że euro będzie płynąć do banków w Atenach tak długo, jak Grecja będzie realizowała uzgodniony z wierzycielami plan oszczędnościowy. Odejście od porozumień może więc grozić końcem finansowania sektora bankowego w Grecji.

Janis Warufakis próbuje przekonać międzynarodowych wierzycieli do swojego pomysłu na restrukturyzację greckiego długu. Jego zagraniczna część wynosi 315 miliardów euro. Przedwczoraj minister był w Londynie, wcześniej w Paryżu, wczoraj - w Rzymie. Jutro czeka go najtrudniejsza rozmowa - w Berlinie z niemieckim ministrem finansów Wolfgangiem Schauble.

Niemcy są największym kredytodawcą Grecji i zarazem najmniej chętnie mówią o restrukturyzacji greckiego długu. A ta, według na razie bardzo ogólnych zapowiedzi Warufakisa, ma polegać na zamianie obligacji posiadanych przez Europejski Bank Centralny i kraje eurostrefy na nowe papiery, bez daty zapadalności i z oprocentowaniem związanym ze wzrostem gospodarczym Grecji. Według Warufakisa, już rozpoczęły się negocjacje w tej sprawie z kolejnym wierzycielem Grecji - Międzynarodowym Funduszem Walutowym.

Czytaj więcej w Money.pl
"Mario Draghi odpala armatę dużego kalibru" Łączna wartość skupu obligacji wyniesie prawie 1,3 biliona euro.
"Wzrost musi w Unii zastąpić politykę strachu" Premier Grecji Aleksis Cipras mówił w Rzymie o _ niszczycielskiej _ polityce trojki. Ma ofertę dla Europejskiego Banku Centralnego.
Czego chce od UE minister finansów Grecji? Nowy minister finansów zapewnił, że Grecja zamknie rozdział dotychczasowej polityki oszczędności, i że Ateny są gotowe do negocjacji ze swymi wierzycielami, w tym UE i MFW.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)