Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Dowód osobisty w smartfonie już w 2017 r. Anna Streżyńska: wszystkie dokumenty w jednym urządzeniu

375
Podziel się:

- mID to łatwiejsze załatwianie spraw w urzędach i oszczędność czasu, który mamy na co poświęcać - podkreśliła minister Streżyńska.

Dowód osobisty w smartfonie już w 2017 r. Anna Streżyńska: wszystkie dokumenty w jednym urządzeniu
(ADAM JAGIELAK/REPORTER)

- Wszystkie nasze dokumenty, dowody tożsamości, karty biblioteczne, karty miejskie, karty lojalnościowe sklepów. To wszytko może się znaleźć w jednym urządzeniu, wraz z kluczami do e-państwa - stwierdziła minister cyfryzacji Anna Streżyńska, zapowiadając wprowadzenie od w 2017 roku mID - elektronicznego dowodu osobistego w smartfonie.

- Jeśli za coś się zabieram, to zazwyczaj konsekwentnie zmierzam do celu i cel ten osiągam - zadeklarowała Anna Streżyńska w czasie czwartkowego wystąpienia na kongresie Impact'16 w Krakowie. - Wprowadzenie mobile ID to coś, na czym bardzo osobiście mi zależy i co obiecałam sobie, przychodząc do ministerstwa.

- mID to łatwiejsze załatwianie spraw w urzędach i oszczędność czasu, który musimy na co poświęcać - podkreśliła minister Streżyńska.

Według Streżyńskiej dzięki postępowi technologicznemu bezpieczeństwo usług mobilnych nie odbiega już od bezpieczeństwa innych usług elektronicznych, a współczesne smartfony osiągnęły doskonałość, umożliwiając wprowadzenie mobilnego dowodu osobistego.

- Telefon stanie się naszą jedyną, zawsze dostępną przy sobie platformą do całego świata usług, zarówno komercyjnych, jak i usług e-administracji. Platformą ściśle spersonalizowaną, bo na niej mieści się nasza elektroniczna, mobilna tożsamość i możliwość poświadczania bezpiecznym podpisem naszego oświadczenia woli w rozmaitych transakcjach komercyjnych i administracyjnych - mówiła Anna Streżyńska.

Jak oceniła, zaletą mobilnego dowodu osobistego będzie też brak rozproszenia. - Wybiorę sobie, z którego systemu i z którego hasła będę chciała korzystać, ale nie będę musiała pamiętać ich wszystkich - powiedziała. - Za pomocą ich wszystkich będzie dla mnie dostępny cały świat komercyjny i cały świat administracyjny. Również dane i zbudowane na bazie tych danych usługi będą osiągalne do tego, bym mogła z nich korzystać do celów osobistych i profesjonalnych - dodała.

Zgodnie z zapowiedzią Ministerstwa Cyfryzacji, usługa mID ma docelowo umożliwiać załatwianie następujących spraw:

 • płatności podatkowe
 • e-policja - zgłoszenie przestępstwa
 • realizowanie recept
 • zakupy on-line
 • potwierdzenie wieku (zakup alkoholu, social media)
 • usługi pocztowe
 • karta parkingowa
 • e-ZUS
 • rejestr obecności dzieci w szkole
 • autoryzacja tożsamości w eJob
 • bilet komunikacji miejskiej
 • usługi zdrowotne
 • karnety na basen, do kina, teatru

Jeszcze w tym roku, w czwartym kwartale uruchomiony ma zostać serwis obywatel.gov.pl na urządzenia mobilne, za pośrednictwem którego obywatele docelowo mają uzyskać możliwość załatwiania wszelkich spraw urzędowych. - Administracja może znaleźć się w naszej kieszeni - stwierdziła minister Streżyńska. - Serwis mobilny obywatel.gov.pl będzie stanowił bramę dostępu do wszystkich usług, które są nam codziennie potrzebne - obiecała.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(375)
zyx
7 lat temu
bo ona "sobie obiecała"... please ;-)
Ja1984
7 lat temu
Czas Apokalipsy. A jak ktoś nie ma smartfona to Chip na prawą rękę.
Adud_Rausip_I...
7 lat temu
Dowód na karcie chipowej i potwierdzany PIN-em
Józef
7 lat temu
CHipy niebawem
Jarek
7 lat temu
brawo, ale jest wiele ALE... smartfony są zbyt delikatne, ew. kopia danych w chmurze i szybkie odzyskanie na nowym telefonie, bezpieczeństwo w chmurze danych, kradzież tożsamości itp. itd.
...
Następna strona