Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Dowód osobisty w smartfonie już w 2017 r. Anna Streżyńska: wszystkie dokumenty w jednym urządzeniu

375
Podziel się

- mID to łatwiejsze załatwianie spraw w urzędach i oszczędność czasu, który mamy na co poświęcać - podkreśliła minister Streżyńska.

Dowód osobisty w smartfonie już w 2017 r. Anna Streżyńska: wszystkie dokumenty w jednym urządzeniu
(ADAM JAGIELAK/REPORTER)
bCXFDZGt

- Wszystkie nasze dokumenty, dowody tożsamości, karty biblioteczne, karty miejskie, karty lojalnościowe sklepów. To wszytko może się znaleźć w jednym urządzeniu, wraz z kluczami do e-państwa - stwierdziła minister cyfryzacji Anna Streżyńska, zapowiadając wprowadzenie od w 2017 roku mID - elektronicznego dowodu osobistego w smartfonie.

- Jeśli za coś się zabieram, to zazwyczaj konsekwentnie zmierzam do celu i cel ten osiągam - zadeklarowała Anna Streżyńska w czasie czwartkowego wystąpienia na kongresie Impact'16 w Krakowie. - Wprowadzenie mobile ID to coś, na czym bardzo osobiście mi zależy i co obiecałam sobie, przychodząc do ministerstwa.

bCXFDZGv

- mID to łatwiejsze załatwianie spraw w urzędach i oszczędność czasu, który musimy na co poświęcać - podkreśliła minister Streżyńska.

Według Streżyńskiej dzięki postępowi technologicznemu bezpieczeństwo usług mobilnych nie odbiega już od bezpieczeństwa innych usług elektronicznych, a współczesne smartfony osiągnęły doskonałość, umożliwiając wprowadzenie mobilnego dowodu osobistego.

- Telefon stanie się naszą jedyną, zawsze dostępną przy sobie platformą do całego świata usług, zarówno komercyjnych, jak i usług e-administracji. Platformą ściśle spersonalizowaną, bo na niej mieści się nasza elektroniczna, mobilna tożsamość i możliwość poświadczania bezpiecznym podpisem naszego oświadczenia woli w rozmaitych transakcjach komercyjnych i administracyjnych - mówiła Anna Streżyńska.

bCXFDZGB

Jak oceniła, zaletą mobilnego dowodu osobistego będzie też brak rozproszenia. - Wybiorę sobie, z którego systemu i z którego hasła będę chciała korzystać, ale nie będę musiała pamiętać ich wszystkich - powiedziała. - Za pomocą ich wszystkich będzie dla mnie dostępny cały świat komercyjny i cały świat administracyjny. Również dane i zbudowane na bazie tych danych usługi będą osiągalne do tego, bym mogła z nich korzystać do celów osobistych i profesjonalnych - dodała.

Zgodnie z zapowiedzią Ministerstwa Cyfryzacji, usługa mID ma docelowo umożliwiać załatwianie następujących spraw:

 • płatności podatkowe
 • e-policja - zgłoszenie przestępstwa
 • realizowanie recept
 • zakupy on-line
 • potwierdzenie wieku (zakup alkoholu, social media)
 • usługi pocztowe
 • karta parkingowa
 • e-ZUS
 • rejestr obecności dzieci w szkole
 • autoryzacja tożsamości w eJob
 • bilet komunikacji miejskiej
 • usługi zdrowotne
 • karnety na basen, do kina, teatru

Jeszcze w tym roku, w czwartym kwartale uruchomiony ma zostać serwis obywatel.gov.pl na urządzenia mobilne, za pośrednictwem którego obywatele docelowo mają uzyskać możliwość załatwiania wszelkich spraw urzędowych. - Administracja może znaleźć się w naszej kieszeni - stwierdziła minister Streżyńska. - Serwis mobilny obywatel.gov.pl będzie stanowił bramę dostępu do wszystkich usług, które są nam codziennie potrzebne - obiecała.

bCXFDZGW
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(375)
misiek
4 lata temu
Początek całkowitej inwigilacji ludzi.
Ziutek
4 lata temu
A kiedy chipy wszywane pod skórę? Oczywiście przymusowo?
SAL
4 lata temu
Zaczęli by od razu numery tatuować na przedramieniu, po co ta kokieteria.
bCXFDZGX
GestKozakiewi...
4 lata temu
A potem jakiś cwaniak zchakuje i ukradnie tożsamość. Nabierze kredytów i będzie człowiek załatwiony. Osobiście uwielbiam nowinki technologiczne, ale na to się nie piszę
PANIE KACZYŃS...
4 lata temu
NIE ZGADZAMY SIĘ NA POMYSŁY PANI ANI STREŻYŃSKIEJ CHCEMY DOWODY PLASTIKOWE I NIE POTRZEBUJEMY WASZEJ UKRYTEJ INWIGILACJI!!!!!!!!!!!!!!!!1
Najnowsze komentarze (375)
zyx
4 lata temu
bo ona "sobie obiecała"... please ;-)
Ja1984
4 lata temu
Czas Apokalipsy. A jak ktoś nie ma smartfona to Chip na prawą rękę.
Adud_Rausip_I...
4 lata temu
Dowód na karcie chipowej i potwierdzany PIN-em
Józef
4 lata temu
CHipy niebawem
Jarek
4 lata temu
brawo, ale jest wiele ALE... smartfony są zbyt delikatne, ew. kopia danych w chmurze i szybkie odzyskanie na nowym telefonie, bezpieczeństwo w chmurze danych, kradzież tożsamości itp. itd.
tad
4 lata temu
brawo
nivea63
4 lata temu
A co z ochroną danych wrażliwych? Niech pani S. najpierw uderzy do kolegów ministrów żeby zrobili porządek w prawie dotyczącym zablokowania lewych kredytów
Aaaart
4 lata temu
To proste. Ponieważ, spokojnie można "szpiegować" telefony - android, iOs i Win bez wyjątku, zatem wszyscy będzie od razu "namierzeni". Oto podstawa cudownego pomysłu.
bCXFDZGP
narodowy jamn...
4 lata temu
szukaja kasy i kombinuja po co babci smartfon jak ona tylko ma rente glodowa ale tu ojciec rydzyk ma ich w reku to moga bide klepac bog zaplac
Gil
4 lata temu
Kto za to zapłaci?
hehaczek
4 lata temu
Smartfony osiągnęły doskonałość? Taką jak system Microsoft Windows :)
tttx
4 lata temu
seriously? znaczy się przez 8 lat nie dało się zrobić eID, przychodzi ten znienawidzony PiS, Strzeżyńska, Morawiecki i nagle się da...
525
4 lata temu
Super nowosc fajne
fuj...
4 lata temu
będą rozdawać????????
...
Następna strona