Notowania

dyrektywa sezonowa
13.06.2016 15:53

Dyrektywa sezonowa. Rząd chce mieć informacje, ilu cudzoziemców pracuje sezonowo w Polsce

Wiceminister podkreślił, że wdrożenie dyrektywy ma ucywilizować rynek pracy sezonowej w Polsce, który bardzo dynamicznie się rozszerza.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Jacek Bereźnicki)

Wdrożenie tzw. dyrektywy sezonowej dotyczącej zatrudniania cudzoziemców pozwoli na określenie, ile tak naprawdę osób przyjeżdża do Polski i faktycznie podejmuje tu pracę - ocenił wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed.

Jak powiedział w poniedziałek na konferencji prasowej we Wrocławiu wiceminister Szwed, chodzi nie tylko o uregulowanie kwestii pracy i płacy, ale również o kwestie bezpieczeństwa.

- Chcemy mieć dokładne informacje i przegląd, ile tak naprawdę osób do nas przyjeżdża i faktycznie podejmuje pracę. W zeszłym roku z oświadczeń wynikało, że była to liczba 800 tys. osób, a potwierdzonych informacji o podjęciu pracy było 500 tys. Czyli 300 tys. osób gdzieś zniknęło - albo pracowało na czarno, albo wyjechało do innych państw. A dzisiaj wiemy, że kwestie bezpieczeństwa też są ważne - mówił wiceminister.

Podkreślił, że wdrożenie dyrektywy ma ucywilizować rynek pracy sezonowej w Polsce, który bardzo dynamicznie się rozszerza. Przewiduje się, że w przyszłym roku z tzw. państw trzecich, czyli spoza UE przybędzie do pracy w Polsce ok. 1,5 mln osób - głównie Ukraińców.

- Chcemy ucywilizować zatrudnienie tych pracowników. Temat jest dosyć sporny, szczególnie dużo emocji wywołuje w takiej branży jak rolnictwo, które zatrudnia najwięcej takich osób. Chcemy, by na tych samych stanowiskach pracy, gdzie pracują Polacy i cudzoziemcy, były podobne warunki pracy i płacy. To chcemy unormować - powiedział Szwed.

Wiceminister zaznaczył, że praca sezonowa coraz częściej obejmuje już nie tylko rolnictwo i turystykę, ale również zatrudnienie cudzoziemców w firmach, np. w specjalnych strefach ekonomicznych.

Tzw. dyrektywa sezonowa, która zgodnie z decyzją Komisji Europejskiej musi być wdrożona do końca września br., dotyczy warunków wjazdu i pobytu obywateli państw trzecich w celu zatrudnienia w charakterze pracownika sezonowego. Warunki zawarte w dyrektywie wymuszają zmianę obecnych uregulowań dotyczących powierzenia pracy cudzoziemcom z wybranych państw na podstawie oświadczenia pracodawcy o takim zamiarze.

Obecnie zarejestrowane przez pracodawcę w powiatowym urzędzie pracy oświadczenie o powierzeniu pracy cudzoziemcom umożliwia wykonywanie pracy bez zezwolenia przez 6 miesięcy obywatelom Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii, Rosji i Ukrainy.

Unijna dyrektywa m.in. przewiduje wydłużenie okresu pracy sezonowej do 8 miesięcy, ale wymagane będzie uzyskanie zezwolenia. Obejmie również obywateli wszystkich tzw. państw trzecich.

Tagi: dyrektywa sezonowa, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
13-06-2016

ZenUkraińców jest w Polsce stanowczo ale to stanowczo za dużo. Jeżeli Rząd czegoś z tym nie zrobi to płace w naszym kraju nigdy nie pójdą w górę. … Czytaj całość

13-06-2016

typWlasnie dostakem podwyzke. 80zl brutto po 5 latach pracy bedac najstarszym stazem pracownikiem. Teraz bede kosil prawie 2100 po 12 latach … Czytaj całość

14-06-2016

MICHALJa chętnie zatrudnię polaka do pracy są tu jacyś chętni??? Pewnie są przyjdą na jeden dzień do pracy i rezygnują bo im się pracować nie chce to jest … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (8)