Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Przemysław Ciszak
Przemysław Ciszak
|

E-papierosy znikają z sieci. Za ich reklamę grozi kara - nawet 200 tys. zł

337
Podziel się:

Polskie prawo antynikotynowe staje się jednym z najbardziej restrykcyjnych w Europie.

E-papierosy znikają z sieci. Za ich reklamę grozi kara - nawet 200 tys. zł
(Teras Karina)
bFemiJiZ

W Polsce jest około 1,8 mln e-palaczy – wynika z danych CIR. Wartość rynku elektronicznych papierosów i akcesoriów z nimi związanych szacowana jest na blisko 500 mln zł. To daje nam drugą po Włoszech pozycję w UE i trzecią w świecie pod względem produkcji. Mimo tego polskie prawo antynikotynowe staje się jednym z najbardziej restrykcyjnych w Europie.

E-papierosy od 8 września znikną z aukcji internetowych, platform zakupowych, automatów, a reklamowanie zarówno samych e-papierosów, jak i akcesoriów z nimi związanymi, będzie groziło grzywną w wysokości do 200 tys. złotych albo ograniczeniem wolności lub zastosowaniem obu tych kar łącznie.

Oznacza to również, że producenci oraz importerzy e-papierosów nie będą mogli sponsorować imprez sportowych, kulturalnych, oświatowych i zdrowotnych.

bFemiJjb

E-palenie zabronione będzie również w miejscach publicznych, a ich sprzedaż dostępna jedynie osobom pełnoletnim. To pokłosie zaostrzonej ustawy antynikotynowej i unijnej dyrektywy tytoniowej.

Nowelizacja ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych wdraża unijne regulacje przyjęte jeszcze w 2014 roku. Termin wdrożenia tych przepisów przez państwa UE minął 20 maja.

PayU, [Allegro](https://tech.wp.pl/allegro-6170318580459649c) i OLX wycofują e-papierosy

Zgodnie z nowymi przepisami już 8 września z sieci znikną e-papierosy. Na początku września jeden z największych operatorów płatności internetowych działających na polskim rynku – PayU – przesłał oświadczenie informując, że nie będzie obsługiwał transakcji kupna-sprzedaży papierosów elektronicznych i pojemników zapasowych lub wyrobów tytoniowych.

bFemiJjh

Do nowych ograniczeń dostosowują się kolejne serwisy i firmy branży e-commerce. Z Allegro już 7 września o północy zostanie usunięta kategoria produktów e-tytoniowych – o czym serwis informował pod koniec sierpnia. Jak podaje eSmoking Association, w serwisie Allegro aktywnych jest ponad 20 tys. aukcji w kategorii "e-papierosy i akcesoria" i wszystkie muszą zostać zakończone i usunięte.

Podobne zmiany w regulaminie i serwisie dokonuje OLX, który dołączył e-papierosy, części zamienne do nich i płyny do listy produktów, które nie są akceptowane.

W efekcie kupno e-papierosów czy nawet wkładów do nich nie będzie możliwe za pomocą internetu, a jedynie w specjalnie przeznaczonych do tego sklepach fizycznych. Obostrzenie to ma przede wszystkim sprawić, że ten produkt będzie trudniejszy w dostępie dla dzieci. Z tego samego powodu znikną bezobsługowe automaty dystrybuujące wkłady do elektronicznych papierosów.

Wyeliminowanie sprzedaży e-papierosów z sieci obowiązuje jednak tylko w Polsce. Unijna dyrektywa nie obligowała do tego członków Wspólnoty. Jednak jeśli ktoś liczy na zakupy na e-bay, może się rozczarować, gdyż sprzedaż osobie na terenie Polski będzie traktowany jako przestępstwo.

bFemiJji

To uderzy w rynek

Polska pod względem sprzedaży e-papierosów należy do światowej czołówki. Jak wynika z raportu przygotowanego na zlecenie rządu przez CASE Fundacja Naukowa we współpracy z Kancelarią Prawną BSJP, szacunkowa wartość rynku e-papierosów wynosi 500 mln zł, która plasuje Polskę na drugim miejscu w Europie zaraz po Włoszech oraz trzecim na świecie.

Rynek tworzy około 2 tys. małych i średnich przedsiębiorstw, które zatrudniają w sumie 10 tys. osób. Generują one przychód wysokości 1,5 mld zł rocznie, podczas gdy wartość eksportu sięga 37 mln zł.

Wiele z nich swoją sprzedaż prowadzi również albo tylko w sieci. Zmiany w przepisach spowodują zwłaszcza dla tych ostatnich wzrost kosztów, co może doprowadzić do redukcji tych firm, albo ich konsolidacji.

bFemiJjj

E-dymek za 500 zł

Zrównanie e-palenia z tradycyjnym ma jednak dalej idące konsekwencje. Jak wynika z zapisów ustawy, od teraz palenie elektronicznego papierosa w miejscach publicznych, a więc na przystankach autobusowych, w komunikacji miejskiej, szpitalach, szkołach czy obiektach sportowo-rekreacyjnych, będzie surowo wzbronione.

Właściciele lokali albo zarządzający nimi będą mogli wyznaczać specjalne pomieszczenia wentylowane i odseparowane od publicznych na palarnię. W praktyce oznaczać to będzie wspólną palarnię dla e-palaczy i miłośników tradycyjnego dymka.

Ta wizja jednak zbulwersowała tzw. środowisko waperskie, zrzeszające e-palaczy, jak i firm branżowych którzy sprzeciwiają się regulacjom dyskryminującym, ich zdaniem, użytkowników e-papierosów w Polsce i skazujących ich na bierne palenie.

bFemiJjk

Nawet dymek z elektronicznego papierosa może okazać się kosztowny. Za palenie w miejscach publicznych trzeba będzie zapłacić mandat w wysokości 500 zł.

Zniechęcające opakowania

E-papierosy, podobnie jak te tradycyjne, będą musiały zmienić opakowania zarówno te jednostkowe jak i zbiorcze. Nowe przepisy obejmą zarówno same urządzenie inhalacyjne, jak i pojemniki zapasowych płynów z nikotyną.

Oprócz ostrzeżeń zdrowotnych typu: "Ten wyrób tytoniowy szkodzi Twojemu zdrowiu i powoduje uzależnienie" albo w przypadku wyrobów ziołowych: "palenie tego produktu szkodzi Twojemu zdrowiu" na opakowaniach będzie musiała znaleźć się również informacja o wszystkich zawartych w nich składnikach i ich ilościach.

bFemiJjC
wiadomości
gospodarka
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(337)
Mniejsze zło?
5 lata temu
Mi nie podchodzą kompletnie te liquidy, bo nie da się nimi po prostu zaciągnąć, ale ponieważ palę i to dużo, dlatego próbowałam przez jakiś czas epapierosów. To nie dla mnie. Teraz do sprzedaży wchodzą też takie jakby elektroniczne IQOS, a są o wiele mniej szkodliwe niż zwykłe i czuć, że się pali. Czy ktoś może powiedzieć mi coś więcej na ten temat?
Super sprawa
5 lata temu
Fajnie. Czyli teraz jak nie będę mieć czasu na zmarnowanie godziny na jechanie do najbliższego punktu z e-papierosami, to zamiast zamówić przez internet, będę zmuszona skoczyć do najbliższego sklepu, gdzie sprzedają tylko 12mg, a ja "palę" 6. Super, że tak o mnie dbają. Od razu czuje się zdrowsza. :)
bosman
5 lata temu
Kto na tym zarobi? producenci tytoniu ,czy skarb państwa?
bFemiJjD
tylko pytam
5 lata temu
Jak nie wiadomo, o co chodzi... Może dzięki temu wzrosną dochody państwa z akcyzy na papierosy?
Marcin
5 lata temu
folwark zwierzecy, panie i panowie, folwark zwierzecy.. nie wiem co jeszcze napisac w tym komentarzu.
...
Następna strona