Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Elektrociepłownia we Włocławku z nowym blokiem. PKN Orlen zaczyna rozruch

0
Podziel się:

- To historyczna chwila - mówi Piotr Chełmiński z zarządu spółki. Nowa instalacja to pierwszy tego typu obiekt w Polsce.

Elektrociepłownia we Włocławku z nowym blokiem. PKN Orlen zaczyna rozruch
(Jacek Bereźnicki)

PKN Orlen uruchomił blok gazowo-parowy o mocy 463 MWe w elektrociepłowni we Włocławku. - To historyczna chwila - mówi Piotr Chełmiński z zarządu spółki. Nowa instalacja to pierwszy tego typu obiekt w Polsce.

"To historyczna chwila nie tylko dla PKN Orlen, ale również dla polskiej branży energetycznej. Uruchomiliśmy flagową inwestycję, która jest pierwszym w Polsce blokiem gazowo-parowym (w skrócie CCGT - red.) o dużej mocy i ma ogromne znaczenie także dla wzmocnienia doskonałości operacyjnej Grupy Orlen i bezpieczeństwa Krajowego Systemu Energetycznego" - powiedział członek zarządu PKN Orlen Piotr Chełmiński, cytowany w komunikacie.

Uruchomienie bloku przebiegło z sukcesem i turbina gazowa osiągnęła zakładane 3 tysiące obrotów - czytamy w komunikacie spółki.

Kolejne fazy uruchamiania koncentrować będą się na przygotowaniu instalacji do pierwszej synchronizacji z siecią krajową, która planowana jest na styczeń, oraz dalszej optymalizacji pracy bloku. Faza ruchu regulacyjnego powinna zakończyć się w II kwartale przyszłego roku przeprowadzeniem przez PKN Orlen kompletnych pomiarów parametrów gwarantowanych i odbiorem inwestycji.

Obecnie PKN Orlen posiada w Polsce, Czechach i na Litwie jednostki wytwórcze o łącznej zainstalowanej mocy elektrycznej ponad 760 MW i zainstalowanej mocy cieplnej równej blisko 5000 MW. Dwa nowe projekty - we Włocławku i w Płocku - powiększą moc elektryczną o ponad 1000 MW, a cieplną o 630 MW.

PKN Orlen rozpoczął budowę bloku gazowo-parowego we Włocławku w kwietniu 2013 r. Wartość inwestycji, która rozpocznie funkcjonowanie pod koniec 2015 r., wyniesie wraz z serwisem 1,4 mld zł. Elektrownię buduje konsorcjum General Electric i SNC-Lavalin Polska.

Zobacz jak radziły sobie akcje Orlenu w ostatnich trzech miesiącach:

Grupa PKN Orlen zarządza sześcioma rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie. Skonsolidowane przychody koncernu sięgnęły w 2014 roku 106,83 mld zł. Spółka notowana jest na rynku głównym GPW od 1999 r.

Zobacz też: * *Ta inwestycja miała przynieść krocie. Teraz trzeba ratować co się da

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)