Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Emerytura po 40 latach pracy. Związki zawodowe niecierpliwie czekają na projekt PSL

0
Podziel się:

Ludowcy przejmują porzucony przez prezydenta pomysł.

Emerytura po 40 latach pracy. Związki zawodowe niecierpliwie czekają na projekt PSL
(Piotr Kamionka/REPORTER)
bEIWMFwB

PSL przejął prezydencki projekt reformy emerytalnej. Pomysł, porzucony po wyborach, zakładał, że osoby z 40-letnim stażem pracy nie musiałyby czekać do 67. roku życia, by otrzymać emeryturę. - Wszystkie hasła dotyczące obniżenia wieku emerytalnego i skrócenia stażu pracy są nieodpowiedzialne - uważa ekonomista Ryszard Petru. Z kolei związki zawodowe "z niecierpliwością" czekają na szczegóły projektu.

Jak mówi poseł Jan Bury, to wynik "pragmatyki politycznej", dyskusji w PSL, a także wcześniejszego spotkania z prezydentem Komorowskim. Koszt takiego rozwiązania - jak przyznał polityk - mógłby wynosić nawet 2 miliardy złotych rocznie. Obecnie nad tym dokumentem pracują eksperci PSL - mówił Jan Bury.

Związki się cieszą, ekspert ostrzega

Związki zawodowe z niecierpliwością oczekują tego dokumentu - powiedziała wiceprzewodnicząca OPZZ Wiesława Taranowska. Zaznaczyła, że OPZZ walczy o to od 5 lat i wreszcie się o tym mówi. Dodała, że jest to propozycja dla ludzi bardzo ciężko pracujących, którzy rozpoczęli bardzo wcześnie i nie mają już siły dopracować do wieku emerytalnego. 40-letni staż pracy umożliwiłby tym często zniszczonym ludziom odejście na emeryturę - podkreśliła. Wyraziła rozgoryczenie, że dopiero prezydencka kampania wyborcza i zbliżające się wybory do parlamentu skłoniły polityków do zastanowienia się nad problemem takich ludzi.

bEIWMFwD

Wiesława Taranowska wyraziła też nadzieję, że projekt PSL będzie korzystniejszy dla przyszłych emerytów niż ten opracowany przez Kancelarię Prezydenta Komorowskiego. Według wiceprzewodniczącej OPZZ, prezydencki projekt zawierał warunki niekorzystne dla tych, którzy dzięki długiemu okresowi pracy chcieliby odejść przed osiągnięciem wieku emerytalnego.

Warunkiem nie do przyjęcia, według Taranowskiej, jest chociażby to, by osoba uprawniona do odejścia na emeryturę rozpoczęła pracę przed 20 rokiem życia. Takie rozwiązanie kierowane jest chyba tylko do absolwentów szkół zawodowych, bo po ukończeniu technikum ma się już więcej niż 20 lat - zwróciła uwagę Wiesława Taranowska. Zaznaczyła, że prezydencki projekt był więc niedoskonały, ale sama myśl jest bardzo ważna.

Wiesława Taranowska wyraziła też nadzieję, że obiecane przez prezydenta elekta Andrzeja Dudę obniżenie wieku emerytalnego też dojdzie do skutku. Podkreśliła, że chodzi tutaj o możliwość przejścia. Kto zaś będzie chciał i mógł, może pracować nawet do 80-tki - zaznaczyła wiceprzewodnicząca OPZZ.

bEIWMFwJ

Ekonomista Ryszard Petru krytycznie odniósł się do pomysłu emerytury po 40 latach pracy. Powiedział on, że lepszym rozwiązaniem jest możliwość przechodzenia na emeryturę po osiągnięciu określonego wieku, bo państwa nie stać na finansowanie wcześniejszych emerytur.

Poza tym rozwiązania opierające się na stażu pracy dyskryminują kobiety, które korzystają z urlopów wychowawczych. Ekonomista dodaje, że wszystkie hasła dotyczące obniżenia wieku emerytalnego i skrócenia stażu pracy są nieodpowiedzialne.

Zobacz także: Jesteśmy coraz starsi. Kto będzie na nas pracował?

Czytaj więcej w Money.pl

bEIWMFwK
bEIWMFxe
emerytury
wiadomości
KOMENTARZE
(0)