Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Emigranci zarobkowi uciekają z Rosji

0
Podziel się:

Spadek kursu rubla spowodował, że różnice w zarobkach między Rosja i Białorusią znacznie zmalały.

Emigranci zarobkowi uciekają z Rosji
(PAP/EPA)
bFfjKmNx

Białoruscy pracownicy wracają z Rosji, bo spadek kursu rosyjskiego rubla spowodował, że różnice w zarobkach między dwoma krajami znacznie zmalały - pisze w piątek dziennik _ Komsomolskaja Prawda w Biełorussii _, przytaczając przykład budowlańców i programistów.

_ Dawniej wielu Białorusinów wyjeżdżało na zarobek do Rosji. Budowlańcy, elektrycy i przedstawiciele podobnych specjalności robotniczych zarabiali u sąsiadów znacznie więcej niż na Białorusi. Ale gdy kurs rubla spadł niemal dwukrotnie, różnica w zarobkach nie jest już tak atrakcyjna _ - czytamy.

Jak podaje dziennik, obecnie zarobki budowlańca w Moskwie wynoszą mniej więcej tyle, ile proponują pracodawcy w Mińsku.

bFfjKmNz

Właściciel firmy montującej kamery przemysłowe powiedział _ Komsomolskiej Prawdzie _, że niedawno opublikował ogłoszenie, iż poszukuje nowych pracowników. _ Zadzwoniło do mnie bardzo dużo ludzi, którzy wcześniej pracowali w Rosji, ale teraz wrócili na Białoruś _ - oznajmił.

Tłumaczy, że wysokość zarobków w Rosji się nie zmieniła i białoruski budowlaniec może liczyć na wynagrodzenie wysokości 35-50 tys. rubli rosyjskich miesięcznie. Jednak o ile wcześniej dawało to w przeliczeniu sumę ok. 1000-1500 dolarów, to teraz jest to tylko 500-750 dolarów, a tyle samo można zarobić w Mińsku.

Po drugie, jak podkreśla rozmówca dziennika, prace budowlane w Rosji są ograniczane.

Dane ze stron pośrednictwa pracy potwierdzają, że budowlaniec może obecnie zarobić w Mińsku 13-17 mln rubli białoruskich, czyli 870-1145 dolarów, a w Moskwie 70-100 tys. rubli rosyjskich, czyli 1100-1540 dolarów. W innych specjalizacjach różnica jest jeszcze mniejsza.

bFfjKmNF

Podobne zjawisko daje się zauważyć w branży programistycznej. _ W rosyjskich firmach IT pensje są zasadniczo przywiązane do rosyjskiego rubla, a w białoruskich najczęściej do dolara - powiedziała dziennikowi białoruska programistka. - Dlatego w Mińsku można obecnie znaleźć lepsze oferty niż w Moskwie. Nawet jeśli ktoś jeszcze nie wrócił (z Rosji), to się nad tym zastanawia _.

Jak dodała, czasem rosyjscy pracodawcy robili dla Białorusinów wyjątek i też przywiązywali ich zarobki do dolara, ale w momencie kryzysu zaczęło to być problemem. _ Dochodziło do sytuacji, gdy zwykli mińscy programiści zaczęli zarabiać więcej niż najlepsi moskiewscy. Dlatego Białorusinów zaczęto masowo zwalniać _ - dodała programistka.

Czytaj więcej w Money.pl

bFfjKmOa
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)