Notowania

epidemia eboli
18.10.2014 13:33

Epidemia eboli. Obama: "Zakaz podróży tylko pogorszy sytuację"

- Nie możemy tak po prostu odciąć się od Afryki Zachodniej - powiedział Obama, tłumacząc że utrudniłoby to wysyłanie pracowników służby zdrowia i wsparcia do objętego epidemią rejonu Afryki.

Podziel się
Dodaj komentarz
(White House)

Prezydent USA Baracka Obama wezwał dziś Amerykanów, by nie poddawali się histerii w związku z ebolą. Według niego zakaz lotów z państw Afryki Zachodniej, gdzie panuje epidemia wirusa eboli, jedynie pogorszy sytuację.

_ Nie możemy tak po prostu odciąć się od Afryki Zachodniej _ - powiedział Obama, tłumacząc że utrudniłoby to wysyłanie pracowników służby zdrowia i wsparcia do objętego epidemią rejonu Afryki.

_ Próba odcięcia całego regionu od świata, jeśli to jest w ogóle możliwe, mogłaby w zasadzie pogorszyć sytuację _ - ocenił. Zaznaczył, że potrzeba czasu na walkę z ebolą, ostrzegając jednocześnie, że _ zanim (epidemia) się skończy, w Stanach Zjednoczonych może być więcej przypadków _ zachorowań.

Do tej pory w USA odnotowano trzy takie przypadki. W szpitalu w Dallas w stanie Teksas ebolą zaraziły się dwie pielęgniarki. Obie opiekowały się Liberyjczykiem, pierwszym leczonym w USA pacjentem chorym na ebolę, który zmarł na początku października.

_ To, co obserwujemy teraz w Ameryce, to nie wybuch epidemii eboli. Jest to poważna choroba, ale nie możemy się poddawać histerii strachu _ - zaznaczył.

W piątek Obama mianował Rona Klaina, byłego szefa gabinetu wiceprezydenta Joe Bidena, specjalnym koordynatorem wysiłków rządu USA w walce z wirusem ebola. Ma on skupić się przede wszystkim, by wysiłki rządu skierowane na ochronę Amerykanów poprzez wykrywanie, izolowanie i leczenie pacjentów chorych na ebolę były dobrze skoordynowane, a także aby nie minimalizowały zobowiązań do powstrzymania wirusa eboli u źródeł, w Afryce Zachodniej.

Kwestionując zdolności administracji USA do powstrzymania wirusa, coraz więcej Republikanów apeluje o wprowadzenie zakazu lotów do USA z dotkniętych epidemią krajów Zachodniej Afryki.

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na ebolę od początku wybuchu epidemii w Gwinei, Liberii i Sierra Leone zmarło 4546 osób i prawie 9191 zostało zarażonych. Zarażenie wirusem ebola, który wykryto w 1976 roku, odbywa się przez kontakt z płynami ustrojowymi chorego.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: epidemia eboli, wirus eboli, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz