Notowania

Amerykanie rządzą technologicznym światem. Firmy IT spoza USA to druga liga

Co łączy Apple, Facebooka, Google, Microsoft, Disneya i Intel? To wszystko firmy IT, które są liderami w swoich dziedzinach. Ale to wszystko też firmy ze Stanów. Serwis HowMuch prześwietlił największe firmy technologiczne. Okazało się, że wszystkie spółki z Azji, Europy czy Afryki to ciągle druga liga.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Jack Amick/Flickr (CC BY-NC 2.0))
Pięć największych firm IT pochodzi ze Stanów. Firmy z Azji czy Eruopy pewnie nigdy nie dogonią gigantów z USA

Kto rządzi w sektorze usług IT i oprogramowania? Jeśli chodzi o kapitalizację rynkową, to najwyższą ma Microsoft - 883 mld dol. Po piętach depcze mu Alphabet, czyli właściciel wyszukiwarki Google. Kapitalizacja tej firmy to 839 mld. dol. Jeśli chodzi o sprzęt IT, liderem jest Apple - to też pierwsza firma na globie, której kapitalizacja przekroczyła bilion dol. Podzespoły IT? Najlepszy na świecie jest Intel - z kapitalizacją 222 mld. Handel przez internet? Nie ma bardziej wartościowych od Amazona - według HowMuch kapitalizacja firmy z Seattle zbliża się do biliona. Media? Tu najlepszy jest Disney, który jest warty 175 mld.

iPhone: co roku ”najlepszy, jakiego stworzyliśmy”. Zobacz wideo:

Wszystkie te firmy mają siedziby w Stanach Zjednoczonych. Jednak nie tylko liderzy sektorów są z USA. Zwykle w Stanach swoje główne siedziby mają również wiceliderzy, a czasem i firmy z trzecich miejsc. Weźmy niezwykle lukratywną branżę oprogramowania IT. W tej branży rządzi Microsoft, na drugim miejscu jest Alphabet, na trzecim Facebook - i dopiero na czwartym firma spoza USA, czyli chiński Tencent. Do lidera mu jednak bardzo daleko - kapitalizacja tej spółki to "tylko" 383 mld dol.

Jeśli chodzi o sprzęt IT, to druga pozycja akurat należy do firmy spoza Ameryki Północnej. Tu srebrny medal przypadł Koreańczykom z Samsunga. Tylko pod względem kapitalizacji trudno ten koncern w ogóle porównywać do Apple. Samsung jest warty 297 mld dol., gdy Apple - aż 1,1 biliona.

W kategorii media cała "wielka trójka" to firmy ze Stanów. Pierwsze miejsce to Disney, drugie Netflix, a trzecie - Comcast. Dopiero na czwartym jest południowoafrykański koncern Naspers.

Nawet wielkie firmy, jak Sky, SAP, Accenture czy Nokia, wypadają dość blado przy amerykańskiej konkurencji.

Technologiczny top 10. Amerykanie na podium i wśród pierwszych poza podium

Amerykańskie firmy tech zatem rządzą w swoich sektorach. A gdyby zebrać 10 najlepszych spółek tech, to kto byłby na szczycie? Najbardziej wartościowe firmy to kolejno: Apple, Amazon, Microsoft, Alphabet i Facebook. Pierwsza firma spoza USA jest na szóstej pozycji, to chińska AliBaba. Kapitalizacja tego giganta e-handlu to 412 mld dol.

- Amerykańskie firmy są tak wielkie, że właściwie nie zagraża im konkurencja czy czynniki ekonomiczne. Zaszkodzić ich potędze mogą co najwyżej działania antymonopolistyczne rządów na głównych rynkach - zauważa Raul Amoros z serwisu HowMuch.

* * Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl * *

Tagi: technologie, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka światowa
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
08-10-2018

Ku przestrodze geopolitycznej-oby w czas, aby uniknąć ZŁEGOEuropa to pasożyt nieprzygotowany na Amerykę Trumpa google

08-10-2018

Sztuczna SzczękaTa a Satoshi Nakamoto urodził się w 45 w Naga.ssaki

08-10-2018

Peryferyjny Kapitalizm zależny google ( Jerzy Matusiak 2015)ss 283-293 z ogółem 432

Rozwiń komentarze (9)
Polecane
Najnowsze
Popularne