Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Francja zwleka z dostarczeniem mistrala dla Rosji

0
Podziel się:

Sytuacja zaostrzyła się po tym, gdy Francuzi odmówili przekazania okrętu Władywostok. Co będzie z kontraktem wartym 1,2 mld euro?

Francja zwleka z dostarczeniem mistrala dla Rosji
(Simon Ghesquiere/Marine Nationale/CC BY-SA 3.0/wikimedia commons)
bFdOoISt

Prezydent Francji Francois Hollande jest zdania, że obecna sytuacja na wschodzie Ukrainy nie pozwala na dostarczenie Rosji pierwszego zamówionego przez nią okrętu desantowego typu Mistral - poinformował Pałac Elizejski.

Hollande _ uznał za stosowne zawieszenie do odwołania _ zezwolenia na dostawę okrętu.

Wiceminister obrony Rosji Jurij Borisow powiedział agencji RIA-Nowosti, że Rosja na razie nie będzie dochodziła roszczeń wobec Francji. Jednak, jak dodał, strona rosyjska oczekuje, że kontrakt z Paryżem zostanie zrealizowany. Z kolei agencja TASS cytuje wypowiedź Borisowa: _ Jeśli nie oddadzą (mistrala), pójdziemy do sądu i będziemy wystawiać kary umowne. Działania strony rosyjskiej są ściśle regulowane podpisanym kontraktem _.

bFdOoISv

Umowę o wartości 1,2 mld euro na dostawę do Rosji dwóch mistrali Francja podpisała w 2011 roku. We wrześniu Hollande połączył przekazanie wybudowanego już pierwszego okrętu o nazwie _ Władywostok _ z uregulowaniem kryzysu ukraińskiego. Pierwotnie okręt miał być dostarczony w październiku.

Pod koniec października Moskwa ogłosiła, że otrzymała od francuskiej stoczni DCNS zaproszenie na 14 listopada do odbioru pierwszej jednostki. Francja zdementowała te doniesienia; zdymisjonowano odpowiedzialnego za dostawę okrętów Yves'a Destefanisa, który przesłał Rosjanom zaproszenie.

Jeśli Francja wycofa się z transakcji, będzie musiała zapłacić Rosjanom wysokie kary. Zarazem, na początku listopada rosyjskie media podały, że Francja może odłożyć przekazanie pierwszego mistrala jeszcze o trzy miesiące nie łamiąc warunków kontraktu.

Czytaj więcej w Money.pl
Co z Mistralami dla Rosji? Stoją zacumowane... Moskwa grozi żądaniami rekompensaty, jeśli nie otrzyma okrętów.
Francja sprzeda Rosji okręty desantowe Mimo kryzysu na Ukrainie oraz nacisków Waszyngtonu Francja wywiąże się z kontraktu wartego 1,2 mld euro - napisał "Le Monde".
bFdOoISW
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)