Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Gospodarka Chin. Wydobycie węgla spadło po raz pierwszy od 14 lat

0
Podziel się:

W ciągu pierwszych 11 miesięcy 2014 roku wydobyto 3,5 mld ton węgla czyli o 2,1 proc. mniej niż w analogicznym okresie 2013 roku.

Gospodarka Chin. Wydobycie węgla spadło po raz pierwszy od 14 lat
(Artem Merzlenko - Fotolia.com)

W ubiegłym roku Chiny po raz pierwszy od 14 lat odnotowały spadek produkcji węgla - poinformowała w piątek oficjalna agencja Xinhua, powołując się na raport krajowego zrzeszenia górnictwa węglowego.

Według niego, w ciągu pierwszych 11 miesięcy 2014 roku wydobyto 3,5 mld ton węgla czyli o 2,1 proc. mniej niż w analogicznym okresie 2013 roku. Zrzeszenie szacuje, że spadek za cały ubiegły rok sięgnie 2,5 proc.

Z powodu utrzymujących się na rynkach światowych niskich cen węgla zyski chińskich spółek kopalnianych za pierwsze 11 miesięcy ubiegłego roku zmniejszyły w porównaniu z takim samym okresem roku 2013 o 44 proc., do 110,5 mld juanów (18 mld dolarów).

Udział węgla w wytwarzaniu w Chinach prądu wynosi 80 proc., a w całości produkcji energii około dwie trzecie.

W listopadzie ubiegłego roku Chiny zobowiązały się, że około roku 2030 zatrzymają wzrost własnej emisji dwutlenku węgla. W tym celu zamierzają podwoić wynoszący obecnie 10 proc. udział energii nuklearnej i źródeł odnawialnych w produkcji prądu.

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)