Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Henryk Baranowski złożył rezygnację. Nieoficjalnie: ma być nowym prezesem PGE

Henryk Baranowski złożył rezygnację. Nieoficjalnie: ma być nowym prezesem PGE

Fot. Lukasz Szelemej/ EastNews

Beata Szydło przyjęła dymisję wiceministra skarbu Henryka Baranowskiego. Jak wynika z nieoficjalnych informacji money.pl, ma on zostać nowym szefem PGE. Poprzedni prezes koncernu Marek Woszczyk wczoraj złożył rezygnację.

"Premier Beata Szydło przyjęła rezygnację Henryka Baranowskiego ze stanowiska podsekretarza stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa i odwołała go 2 marca 2016 r." - poinformowało ministerstwo. Oznacza to, że Baranowski odszedł ze stanowiska tego samego dnia, kiedy zrezygnował Woszczyk.

Baranowski był wiceministrem skarbu cztery miesiące. Nadzorował departamenty Spółek Strategicznych oraz Nadzoru Właścicielskiego, a także prace związane z budową terminalu LNG w Świnoujściu.

Już w grudniu minister skarbu Dawid Jackiewicz mówił, że jego ówczesny zastępca byłby znakomitym kandydatem na stanowisko szefa PGE. Jak udało się ustalić money.pl, Baranowski nie mógł jednak objąć tego stanowiska, bo wiązał go zakaz konkurencji, który miał zapisany w kontrakcie z poprzednim pracodawcą, Alstom Power. Informację, że teraz ma zostać prezesem największego polskiego koncernu energetycznego potwierdziliśmy w dwóch niezależnych źródłach.

Skarb Państwa ma ponad połowę udziałów w największej polskiej spółce energetycznej. Minister Jackiewicz nie ukrywa też, że nie uważa konkursów na najwyższe stanowiska w spółkach z udziałem skarbu państwa za niezbędne. - W spółkach, które mają szczególne znaczenie dla gospodarki, a zwłaszcza dla bezpieczeństwa państwa, bezpieczeństwa energetycznego, finansowego, wielu innych obszarów, nie będę ukrywał, że wiele decyzji będzie moim wskazaniem - mówił Jackiewicz na początku stycznia. - Tam, gdzie chodzi o rady nadzorcze, czy tam, gdzie będę miał wpływ na to, jak kształtowany jest zarząd, bo też moja jest później odpowiedzialność za to, kogo na tym stanowisku członka rady nadzorczej czy też zarządu postawiono - dodał.

Ale akurat PGE konkurs ogłosiło. Zapytaliśmy ministerstwo skarbu, czy dymisja Baranowskiego oznacza, że teraz będzie prezesem koncernu. "Rada Nadzorcza PGE Polska Grupa Energetyczna ogłosiła konkurs na prezesa oraz trzech wiceprezesów spółki. O wyborze kandydatów na te stanowiska zdecyduje Rada Nadzorcza spółki. Każdy zainteresowany udziałem w postępowaniu może zgłaszać swoją kandydaturę do 18 marca 2016 r." - odpowiedział resort. Warto przypomnieć, że ministerstwo skarbu wymieniło część członków rady nadzorczej na początku tego tygodnia.

Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
Realista
79.185.58.* 2016-03-04 06:06
Bardzo dobre posuniecie musi byc swoj czlowiek na decyzyjnych sttolkach zaden pzrypadkowy i specjalista tak zwany jak bylo za rzadow PO bandy niby spec ale od rabowania i okradania byl najlepszy , tacy spece jak Grady , Nowaki , Grabarczyki , Biernaty , Muchy i inne gady robili wszystko zeby niszczyc polakow, takie mieli zadanie / tak po cichu aby wiedzieli tylko swojaki /.
ślązak
89.67.177.* 2016-03-03 19:05
Witajcie w Wolsce !
krzys939
80.42.174.* 2016-03-03 18:05
Napiszcie lepiej ile odprawy po 4 miesiacach ciezkiej wyczerpujacej pracy skasuje
Zobacz więcej komentarzy (6)