Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie

PILNE:
Zaskakujące wyniki sprzedaży detalicznej. GUS: Kupujemy mniej

Inflacja w dół. Zobacz, które towary taniały najbardziej

Inflacja w dół. Zobacz, które towary taniały najbardziej

Za jaja płaciliśmy w marcu o 3,5 proc. mniej Fot. PIOTR JEDZURA/REPORTER
Za jaja płaciliśmy w marcu o 3,5 proc. mniej

Ceny w sklepach zaskakują w tym roku ekonomistów. GUS potwierdził wstępne wyliczenia za marzec i inflacja roczna wyniosła zaledwie 1,3 proc. Od lutego ceny nawet spadły. Mocno tanieją jaja i masło, ale to gaz i paliwa najbardziej obniżyły wskaźnik cen.

Po zaskakująco mocnym spadku inflacji w lutym, w marcu sytuacja się powtórzyła. W skali miesiąca ceny spadły o 0,1 proc. a w skali roku wzrosły w tempie 1,3 proc. Przypomnijmy, że dziewięć dni temu, gdy publikowano wstępne wyniki, analitycy przewidywali wzrost cen o 1,6 proc. w marcu.

Ekonomiści PKO BP wskazują, że odczyt na poziomie 1,3 proc. był zaskakująco niski i spodziewali się nawet korekty w górę. „Nie zmieniłoby to oceny, że procesy inflacyjne w Polsce przebiegają na razie bardzo łagodnie” - komentują.

Sprytni Polacy omijają zakaz handlu w niedziele. Gowin: "Może trzeba wprowadzić korekty?"

 

 

W lutym inflacja wynosiła 1,4 proc., a w styczniu 1,9 proc. Wskaźnik inflacji maleje już od listopada, gdy wynosił 2,5 proc. Ceny jaj, masła i mięsa szybko wracają do poziomów sprzed podwyżek.

Zmiany wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w ostatnich 10 latach

GUS podał precyzyjne informacje o poszczególnych towarach. Żywność potaniała o 0,1 proc., a paliwa o 0,9 proc. W porównaniu z marcem ubiegłego roku żywność jest o 3,7 proc. droższa, a paliwa tańsze o 2,3 proc.

W marcu najbardziej taniał gaz - o 2,1 proc. w porównaniu z lutym, a o 8,3 proc. od marca ub. roku. I to jego ceny najbardziej obniżyły inflację.

W kwietniu sytuacja prawdopodobnie się odwróci w przypadku paliw, bo w górę poszły ich światowe ceny - tylko w ciągu bieżącego tygodnia o prawie 8 proc. w górę w dolarach. Umocnienie złotego o 1 proc. tylko nieznacznie amortyzuje wzrost notowań ropy dla naszych portfeli.

Jeśli chodzi o żywność, to stopniowo do normalnych cen wracają jaja - staniały w marcu o 3,5 proc., ale cały czas w skali roku ich ceny są wyższe o 31,1 proc. Za masło też płacimy mniej niż w lutym - średnio o 1 proc., choć o 20,8 proc. więcej niż rok temu.

Co ciekawe, najbardziej drożała odzież, która w poprzednich miesiącach zbijała inflację w dół. Jej ceny wzrosły o 2,9 proc., a obuwia o 1 proc. Najwyraźniej taka sytuacja bierze się ze zmiany kolekcji na wiosenną. W skali roku zarówno odzież, jak i obuwie taniały - odpowiednio o 4,8 proc. i 1,8 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

inflacja, gus
Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
Mowa trawa.
2018-04-15 21:58
Staniały te towary którym termin ważności wychodzi , i wystarczyło aby GUS pomanipulował koszykiem towarów do wyliczenia inflacji stąd takie wyniki , zwyczajnie zagrywka w stylu obecnego reżimu.
Taniej znaczy drożej!
2018-04-15 21:45
Treść artykułu oderwana od rzeczywistości obiektywnej w 2017r. żywność zdrożała o 6,1% zaś inflacja ogólna to 2,6% skąd wy bierzecie te swoje '' precyzyjne dane"??? Chwilowe wyprzedaże towarów po świętach to najzwyklejsze czyszczenie magazynów zanim wyjdzie data ważności tych towarów które nie zeszły przed świętami (spotykane zresztą co roku w handlu) i na tej podstawie nie ma co mówić o spadku inflacji , zawsze można pokazać kilka towarów których cena w danym momencie lekko spadła to nie daje jednak obrazu całej gospodarki i rzeczywistego poziomu inflacji.
dzięki Ci PiS
2018-04-15 14:45
szynka wieprz.6,99zet/kg słonina 6,49zet/kg
Pokaż wszystkie komentarze (30)