Notowania

ceny
13.04.2018 10:03

Inflacja w dół. Zobacz, które towary taniały najbardziej

Ceny w sklepach zaskakują w tym roku ekonomistów. GUS potwierdził wstępne wyliczenia za marzec i inflacja roczna wyniosła zaledwie 1,3 proc. Od lutego ceny nawet spadły. Mocno tanieją jaja i masło, ale to gaz i paliwa najbardziej obniżyły wskaźnik cen.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PIOTR JEDZURA/REPORTER)
Za jaja płaciliśmy w marcu o 3,5 proc. mniej

Po zaskakująco mocnym spadku inflacji w lutym, w marcu sytuacja się powtórzyła. W skali miesiąca ceny spadły o 0,1 proc. a w skali roku wzrosły w tempie 1,3 proc. Przypomnijmy, że dziewięć dni temu, gdy publikowano wstępne wyniki, analitycy przewidywali wzrost cen o 1,6 proc. w marcu.

Ekonomiści PKO BP wskazują, że odczyt na poziomie 1,3 proc. był zaskakująco niski i spodziewali się nawet korekty w górę. „Nie zmieniłoby to oceny, że procesy inflacyjne w Polsce przebiegają na razie bardzo łagodnie” - komentują.

*Sprytni Polacy omijają zakaz handlu w niedziele. Gowin: "Może trzeba wprowadzić korekty?" *

W lutym inflacja wynosiła 1,4 proc., a w styczniu 1,9 proc. Wskaźnik inflacji maleje już od listopada, gdy wynosił 2,5 proc. Ceny jaj, masła i mięsa szybko wracają do poziomów sprzed podwyżek.

Zmiany wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w ostatnich 10 latach

GUS podał precyzyjne informacje o poszczególnych towarach. Żywność potaniała o 0,1 proc., a paliwa o 0,9 proc. W porównaniu z marcem ubiegłego roku żywność jest o 3,7 proc. droższa, a paliwa tańsze o 2,3 proc.

W marcu najbardziej taniał gaz - o 2,1 proc. w porównaniu z lutym, a o 8,3 proc. od marca ub. roku. I to jego ceny najbardziej obniżyły inflację.

W kwietniu sytuacja prawdopodobnie się odwróci w przypadku paliw, bo w górę poszły ich światowe ceny - tylko w ciągu bieżącego tygodnia o prawie 8 proc. w górę w dolarach. Umocnienie złotego o 1 proc. tylko nieznacznie amortyzuje wzrost notowań ropy dla naszych portfeli.

Jeśli chodzi o żywność, to stopniowo do normalnych cen wracają jaja - staniały w marcu o 3,5 proc., ale cały czas w skali roku ich ceny są wyższe o 31,1 proc. Za masło też płacimy mniej niż w lutym - średnio o 1 proc., choć o 20,8 proc. więcej niż rok temu.

Co ciekawe, najbardziej drożała odzież, która w poprzednich miesiącach zbijała inflację w dół. Jej ceny wzrosły o 2,9 proc., a obuwia o 1 proc. Najwyraźniej taka sytuacja bierze się ze zmiany kolekcji na wiosenną. W skali roku zarówno odzież, jak i obuwie taniały - odpowiednio o 4,8 proc. i 1,8 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: ceny, inflacja, giełda, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska, inflacja i bezrobocie, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
13-04-2018

SbbCo za bzdura paliwa drożeją ledwo obniżyli parę groszy gaz i obniżki tak samo wszystko drożeje, poza artykułami które kończy się ważność, ta … Czytaj całość

13-04-2018

BRAWO!masło, jajka, chleb paliwo podrożało ale za to lokomotywy potaniały... inflacja spadła brawo dobra zmiana!

13-04-2018

zetacarva gdzie potaniało bo ja widze ze wszystko podrożało carva mac tfujjjj

Rozwiń komentarze (30)