Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Janusz Lewandowski na czele Rady Gospodarczej przy premierze

0
Podziel się:

Były unijny komisarz zastrzegł, że wyborczy 2015 rok nie jest sezonem
wielkich reform.

Janusz Lewandowski na czele Rady Gospodarczej przy premierze
(ec.europa.eu)
bFedhlrF

Pobudzenie pozytywnej energii Polaków, realizowanie expose premier Ewy Kopacz i ewentualne poszerzenie składu Rady Gospodarczej przy Premierze zapowiedział Janusz Lewandowski, który pokieruje Radą. Zastrzegł, że wyborczy 2015 rok nie jest sezonem wielkich reform.

Rzeczniczka rządu Iwona Sulik poinformowała, że europoseł PO, b. komisarz UE ds. budżetu Janusz Lewandowski zostanie nowym szefem Rady Gospodarczej przy Prezesie Rady Ministrów. Dotychczas Radą kierował b. premier Jan Krzysztof Bielecki.

_ - Przyjąłem propozycję pani premier, która zdaje sobie sprawę również z tego, że będę musiał łączyć Brukselę z Warszawą, co jest trudną sztuką. Nie podjąłbym się tego, gdyby nie jakość zespołu analitycznego, który stoi do dyspozycji pani premier Kopacz _ - powiedział Lewandowski. _ Zobaczywszy tych ludzi uwierzyłem, że jestem w stanie pogodzić obie role, mając obok siebie pana Jacka Rostowskiego, pana Witolda Orłowskiego i parę innych wybitnych postaci z polskiej ekonomii _ - dodał europoseł.

bFedhlrH

Pytany o własną wizję działania Rady pod swoim przewodnictwem odparł, że bardzo by chciał _ kontynuować dzieło Jana Krzysztofa Bieleckiego, którego unikalne doświadczenia polityczne i biznesowe czyniły wymarzonym doradcą premierów w całej Europie _. Lewandowski zwrócił jednak uwagę, że Bielecki stacjonował w Warszawie, a on musi zorganizować pracę Rady _ w nieco inny sposób, z uwagi na łączenie funkcji w europarlamencie i w Radzie przy pani premier Kopacz _. Lewandowski nie planuje przeprowadzki do Warszawy.

Dopytywany o najważniejsze zadania Rady Gospodarczej w roku wyborczym, odparł, że _ trzeba podejmować takie decyzje rządowe, które zwiększają szacunek Polaków dla własnego państwa, wiarę we własne Państwo, pozytywne emocje _. _ Nie szykują się wielkie reformy, bo to nie jest sezon wielkich reform - wyborczy rok 2015 _ - podkreślił europoseł.

_ - Zasadniczym wyznacznikiem roku 2015 będzie właśnie to, że jest to rok wyborczy i chyba głównym zadaniem jest pobudzenie politycznego zaangażowania Polaków, ale wynikającego z szacunku dla własnego państwa, a nie z emocji negatywnych. Za dużo polityki w Polsce rodzi się z negatywnych emocji, przeciw państwu. Znacznie trudniejszą sztuką jest wzbudzenie szacunku dla własnego państwa, ale to musi być oparte na konkretnych decyzjach rządowych, które zresztą zostały zapisane w expose pani Kopacz. W tym expose pojawił się również horyzont roku 2015 i to musi być spełnione _ - podkreślił Lewandowski.

W swoim expose z 1 października w obszarze gospodarki premier Ewa Kopacz zapowiedziała m.in., że minister finansów na początku 2015 r. przedstawi założenia nowej ordynacji podatkowej, a minister gospodarki założenia nowego prawa działalności gospodarczej. Ponadto Bank Gospodarstwa Krajowego ma zwiększyć do 25 mld zł środki na zasilenie polskiej przedsiębiorczości; na początku 2015 r. do parlamentu ma trafić kodeks budowlany. W przyszłym roku wprowadzone mają też zostać ułatwienia dla podatników w ramach systemu e-podatki. Zgodnie z expose do końca 2015 roku oddanych ma być 250 km dróg ekspresowych i podpisane zostaną umowy na kolejne 0,5 tys. km.

bFedhlrN

Lewandowski pytany o oczekiwania Ewy Kopacz wobec jego osoby na nowej funkcji, powiedział, że dla niego najłatwiejsze będzie łączenie problematyki krajowej z europejską _ z uwagi na rosnącą wagę rozstrzygnięć europejskich _, a najtrudniejsze - _ mocniej wtopić się w uwarunkowania polityki krajowej, z tym głównym zadaniem pobudzenia pozytywnej energii Polaków _.

_ - Rozmawialiśmy również (z premier) na temat składu Rady i ewentualnego jej poszerzenia, ale to zakomunikuję w najbliższych dniach _ - zasygnalizował.

Janusz Lewandowski, który ma zastąpić Bieleckiego w kierowaniu Radą, w maju zdobył po raz trzeci mandat europosła. Jest związany z europarlamentem od 2003 r., kiedy to został polskim obserwatorem przy PE i rozpoczął pracę w komisji przemysłu, handlu zewnętrznego, badań i energii. Rok później po raz pierwszy wybrano go na europosła. W swojej pierwszej kadencji w europarlamencie zaangażował się w pracę komisji budżetowej, zostając jej przewodniczącym, a w następnej kadencji - wiceprzewodniczącym. Na komisarza ds. budżetu i programowania finansowego Lewandowskiego wybrano w lutym 2010 r.

Do zadań Rady Gospodarczej, którą ma kierować Lewandowski, należy m.in. przedstawianie metod i sposobów rozwiązywania problemów związanych z wdrażaniem celów polityki gospodarczej i społecznej rządu, z uwzględnieniem uwarunkowań krajowych i zagranicznych.

bFedhlrO

Rada, w skład której wchodzą ekonomiści, naukowcy i praktycy biznesu, zajmuje się także opiniowaniem dokumentów rządowych pod kątem realizowania przez nie założonych celów polityki gospodarczej i społecznej, dokonuje okresowych ocen zagrożeń realizacji celów gospodarczych i społecznych rządu; przedstawia premierowi, z własnej inicjatywy lub na wniosek organów administracji rządowej, stanowiska w sprawach związanych z sytuacją gospodarczą i społeczną kraju. Rada ma też współpracować i wymieniać informacje ze środowiskami, których reprezentanci zasiadają w Radzie.

Czytaj więcej w Money.pl

bFedhlsi
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)