Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Jeszcze przed wakacjami ustawa o dialogu społecznym

0
Podziel się:

Związki zawodowe, pracodawcy i rząd ustalili nowe zasady rozmów. Chcą by za kilka miesięcy zaczęła działać Rada Dialogu Społecznego.

Jeszcze przed wakacjami ustawa o dialogu społecznym
(PAP/Rafał Guz)

Powstał wspólny projekt przepisów o dialogu społecznym. Porozumienie zawarte pomiędzy pracodawcami, związkowcami i rządem daje szanse na wejście w życie nowej ustawy jeszcze przed wakacjami. Wtedy też Komisję Trójstronną zastąpi Rada Dialogu Społecznego.

Strony rozmawiały na ten temat w Dobieszkowie pod Łodzią - poinformował IAR Zbigniew Maciąg z Konfederacji Lewiatan. Jak powiedział, powołanie nowej platformy dialogu społecznego to duży sukces.

- Mamy nadzieję, że teraz szybko nastąpi powrót do efektywnego dialogu - dodał, podkreślając, że wszystko wskazuje, iż nowa ustawa powinna być gotowa jeszcze przed wakacjami.

Projekt ustawy ma trafić do Sejmu jako rządowy. Ministerstwo Pracy informowało wcześniej, że w przygotowanych wspólnie rozwiązaniach jest zapis o niezależności Rady oraz corocznej rotacji na stanowisku przewodniczącego - funkcję tę miałaby pełnić na przemian osoba wskazana przez każdą ze stron dialogu - pracodawców, związki i rząd.

Rada miałaby też mieć prawo do przedkładania własnych projektów aktów prawnych, wraz z zobowiązaniem rządu do ich rozpatrzenia oraz możliwość występowania do Sądu Najwyższego z wnioskiem o interpretację przepisów.

W środę z szefami organizacji pracodawców i central związkowym oraz ministrem pracy Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem spotkał się prezydent Bronisław Komorowski. Podkreślił wówczas, że sprzyja powstaniu nowej ustawy o dialogu społecznym.

Czytaj więcej w Money.pl
Piotr Duda odrzuca rządową propozycję Resortu pracy ujawnił projekt zastąpienia Komisji Trójstronnej nową radą.
Rząd chce chronić firmy przed plajtą Koniec z firmami zombie. Nowa ustawa - jak twierdzą jej autorzy - zmieni filozofię upadłości przedsiębiorstw w Polsce.
Pracodawcy chcą wyższych dofinansowań Przewodnicząca Rady Krajowej Polskiej Organizacji Pracodawców Niepełnosprawnych (POPON) Barbara Pokorny mówiła, że każda nowelizacja ustawy o rehabilitacji to ograniczenie wsparcia dla zpch.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)