Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kaczyński: przeznaczymy 1 bilion 400 miliardów na inwestycje

1
Podziel się:

Prezes PiS Jarosław Kaczyński powiedział, że rząd jego partii przeznaczy 1 bilion 400 miliardów zł na inwestycje, "na uruchomienie kapitału prywatnego", odbudowę gospodarki, infrastrukturę oraz rozwój regionów. Mówił też o potrzebie odbudowy wspólnoty narodowej i państwowej.

Kaczyński: przeznaczymy 1 bilion 400 miliardów na inwestycje
(PAP/Marcin Obara)

Prezes PiS Jarosław Kaczyński powiedział, że rząd jego partii przeznaczy 1 bilion 400 miliardów zł na inwestycje, "na uruchomienie kapitału prywatnego", odbudowę gospodarki, infrastrukturę oraz rozwój regionów. Mówił też o potrzebie odbudowy wspólnoty narodowej i państwowej.

Kaczyński na spotkaniu z mieszkańcami Bielsko-Białej (woj. śląskie) mówił też o możliwych scenariuszach politycznych po niedzielnych wyborach.

- Może być różnie. Może być tak, że społeczeństwo zdecyduje, że PiS nie będzie miało bezwzględnej większości. Wtedy powstanie rząd z kilku partii, rząd przeciwko PiS, rząd "kordonu sanitarnego" wokół PiS, bo tak to jest nazywane; rząd skłócony wewnętrznie, oparty na najgorszej z możliwych zasad: zasadzie negatywnej, nie za czymś, tylko przeciw czemuś - mówił prezes PiS. Taki rząd - dodał - będzie skłócony z prezydentem i opozycją, będzie to "rząd wojny i chaosu, bez żadnych planów dla Polski".

Kaczyński przedstawił propozycje PiS na okoliczność objęcia władzy. - Mamy do zaproponowania plan dla Polski (...)Nasz projekt dotyczy wszystkiego, co ważne dla Polaków - powiedział. Mówił w tym kontekście o podniesieniu poziomu życia Polaków.

Wspomniał o projekcie świadczenia wynoszącego 500 zł na dziecko, powrocie do wieku emerytalnego 60 dla kobiet i 65 dla mężczyzn, podwyższeniu kwoty wolnej do 8 tysięcy złotych.

- Pierwszy krok do uzyskania wiarygodności władzy jest najprostszy: wykonać te nasze zobowiązania, o których mówił prezydent Andrzej Duda, o których mówi nasza kandydatka na premiera, o których mówimy. Chodzi o 500 złotych na dzieci, emerytury, kwotę wolną od podatku i sześciolatki w szkołach. To trzeba zrobić szybko. Musimy uzyskać stan, w którym ludzie będą mogli powiedzieć: ta władza dotrzymuje słowa, to zupełnie inna władza niż ta poprzednia - powiedział Kaczyński.

- Zapowiadamy już na początek około 40 miliardów rocznie dla społeczeństwa. Inne działania to dalsze dziesiątki miliardów złotych, a z czasem setki miliardów złotych. Ten projekt byłby absurdem, oszustwem, gdyby nie towarzyszył mu wielki projekt gospodarczy, przyspieszenia rozwoju gospodarczego - podkreślił prezes PiS.

Kaczyński zaznaczył, że należy lepiej wykorzystywać środki europejskie. Mówił też o innych środkach, które obecnie "nie pracują". - To są przedsiębiorstwa państwowe, gdzie mamy 25 miliardów zysku netto rocznie, to jest Bank Gospodarki Krajowej, którego możliwości można by łatwo podjąć, to są Inwestycje Polskie i banki, które mogą dawać nieporównanie intensywniejszą niż w tej chwili akcję kredytową, na dużo lepszych warunkach - powiedział.

- Niektórzy próbowali się z nas śmiać, kiedy dawno temu powiedzieliśmy 1 bilion złotych. To ja w tej chwili mówię bilion i 400 miliardów na inwestycje na uruchomienie polskiego kapitału prywatnego i infrastrukturę, na różne dziedziny życia gospodarki, na odnowę gospodarki morskiej, na rozwój różnych regionów - powiedział szef PiS.

Mówił ponadto, że potrzebna jest odbudowa "narodowego i państwowego poczucia Polaków, polskiego republikanizmu wspólnoty narodowej i państwowej". - Potrzebujemy godności i pewności siebie, której niekiedy brakuje. Jeśli Polacy w Londynie, przynajmniej niedawno temu, mieli w Londynie najniższe stawki ze wszystkich narodów, łącznie z afrykańskimi, to przecież nie dlatego, że są najgorzej przygotowani. Tylko dlatego, że są najmniej pewni siebie - dodał Kaczyński.

Wspomniał również o konieczności reformy władzy wykonawczej, wymiaru sprawiedliwości, służby państwowych.

Zobacz także: Zobacz także: Rzecznik finansowy - kto zapłaci za nowy urząd?
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(1)
Jedem das sei...
3 lata temu
i gdzie te pieniądze?