Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

KE chce zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne Unii

0
Podziel się:

Kontrola umów gazowych jeszcze przed ich podpisaniem i nowe zasady zarządzania kryzysowego - to propozycje Komisji Europejskiej. Mają one zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne Unii. W Brukseli opublikowane zostały projekty przepisów w tej sprawie, które są spełnieniem części postulatów Polski.

KE chce zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne Unii
(Materiały prasowe Gaz-System)

Warszawa od dawna zabiegała, by Komisja uważnie analizowała wszystkie umowy na dostawy gazu jeszcze przed ich podpisaniem, by zapewnić większą przejrzystość, zmniejszyć pole do nadużyć, a także doprowadzić do obniżek cen gazu. To ma kluczowe znaczenie dla naszego regionu, gdzie dominuje rosyjski Gazprom i gdzie ceny są znacznie wyższe niż na Zachodzie.

Teraz Komisja zapowiada, że chce wziąć pod lupę porozumienia międzyrządowe z Gazpromem, co - jak podkreślają dyplomaci - utrudni Rosji rozgrywanie krajów między sobą.

Bruksela chce otrzymywać obowiązkowo międzyrządowe umowy na dostawy gazu 12 tygodni przed ich planowanym podpisaniem, by eksperci sprawdzili je pod kątem zgodności z unijnym prawem.

Nieco inaczej wygląda sprawa z kontraktami komercyjnymi, podpisywanymi przez firmy gazowe. Będą one pokazywane w Brukseli tuż po zawarciu i dotyczyć to ma umów z tymi dostawcami, którzy zapewniają ponad 40 procent rocznego zapotrzebowania na gaz w danym kraju.

Komisja w opublikowanym pakiecie zaproponowała również regionalne zarządzanie kryzysami gazowymi. To regiony mają przygotować plany na wypadek wstrzymania dostaw surowca i pomagać sobie wzajemnie. Komisja podzieliła unijne kraje na strefy, Polskę przydzieliła do grupy z Niemcami, Czechami i Słowacją.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)