Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kolejne pieniądze dla ojca Rydzyka. Tym razem z MSZ

0
Podziel się:

Najpierw 26 mln zł w ramach ugody z Ministerstwem Środowiska, a teraz 200 tys. zł z Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Tyle właśnie dostanie fundacja ojca Rydzyka „Lux Veritatis” w ramach dofinansowania w konkursie „Współpraca w dziedzinie dyplomacji publicznej 2016”. To największa z wyznaczonych przez ministerstwo dotacji.

Kolejne pieniądze dla ojca Rydzyka. Tym razem z MSZ
(Stanisław Kowalczuk/East News)
bFfCXJFN

Najpierw 26 mln zł w ramach ugody z Ministerstwem Środowiska, a teraz 200 tys. zł z Ministerstwa Spraw ZagranicznychSpraw Zagranicznych. Tyle właśnie dostanie fundacja ojca Rydzyka „Lux Veritatis” w ramach dofinansowania w konkursie „Współpraca w dziedzinie dyplomacji publicznej 2016”. To największa z wyznaczonych przez ministerstwo dotacji.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych opublikowało na swojej stronie listę ofert, które uzyskały dofinansowanie w konkursie „Współpraca w dziedzinie dyplomacji publicznej 2016”. Wybrano 36 ofert. Najwyższą kwotę - 200 tys. zł - otrzymała Fundacja „Lux Veritatis”, która przygotowała projekt „By pamięć o nich trwała”.

- Prawo i Sprawiedliwość szuka różnych możliwości, by spłacić swoje długi wyborcze. Pytanie, dlaczego robi to z publicznych pieniędzy. To jest właśnie problem tej partii, ta niesamowita hucpa - mówi w rozmowie z „Newsweek.pl” Rafał Trzaskowski, był wiceminister spraw zagranicznych w rządzie Ewy Kopacz.

bFfCXJFP

Tygodnik pisze, że po wymianie władz MSZ zmieniło wymogi konkursu tak, aby m.in. Fundacja „Lux Veritatis” mogła ubiegać się o dotację. Dodano m.in. obszerny punkt, który mówi że:

„Promocja polskiego wkładu w rozwój cywilizacyjny i kulturowy Europy w aspekcie 1050. rocznicy Chrztu Polski i w kontekście Światowych Dni Młodzieży 2016, w tym zwłaszcza chrześcijańskiej tożsamości i ukształtowanego na przestrzeni wieków na tej podstawie systemu demokracji, wolności, solidarności i tolerancji”. Dodano ponadto: „budowanie pozytywnego obrazu historii Polski jako kraju, który wniósł własny, oryginalny wkład w dzieje Europy, dzięki silnej tożsamości i propagowaniu cywilizacji łacińskiej, opartej na chrześcijańskich wartościach”.

Zmieniono również termin składania wniosków – wydłużono go prawie o miesiąc z 4 na 31 grudnia 2015 r.

Wśród 36 projektów, oprócz tego fundacji ojca Rydzyka, wybrano także ten przedłożony przez Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie, który dostanie 74,4 tys. zł oraz Parafię Rzymskokatolicką Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych w Warszawie. Ta otrzyma 79,9 tys. zł.

bFfCXJFV

Ugoda za 26 mln zł. I jeszcze będą odsetki

Fundacja "Lux Veritatis" kierowana przez ojca Tadeusza Rydzyka w ramach ugody z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dostanie 26 mln złotych. Sprawa dotyczy cofnięcia przez Fundusz dofinansowania projektu geotermii toruńskiej. Decyzję akceptującą porozumienie między stronami wydał Sąd Okręgowy w Warszawie.

22 lutego br. sędzia prowadzący sprawę umorzył postępowanie w związku z zawarciem ugody przez strony. Fundacja Lux Veritatis otrzyma 26 mln zł odszkodowania. Kwota będzie powiększona o odsetki.

Sędzia Mariusz Solka ocenił, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej nie miał merytorycznych powodów do wypowiedzenia umowy dotacji. - Wypowiedzenie miało charakter stricte pozamerytoryczny - podkreślił. Jak mówił, miało ono na celu obejście prawa i było sprzeczne z zasadami współżycia społecznego. Sędzia zaznaczył, że fundacja składała wyjaśnienia i odpowiednie dokumenty na żądanie Narodowego Funduszu.

bFfCXJFW

- Jesteśmy zadowoleni, że po tylu latach sprawa się zakończyła, mamy ogromną satysfakcję z orzeczenia sądu, który potwierdził w pełnej rozciągłości, że fundacja była pokrzywdzona, a działania NFOŚiGW były polityczne, a nie merytoryczne - komentowała w rozmowie z dziennikarzami Lidia Kochanowicz, dyrektor finansowa Fundacji Lux Veritatis.

Przedstawiciele NFOŚiGW, obecni w sądzie, nie chcieli komentować sprawy. Fundusz ma wydać komunikat.

Sprawa dotacji dotyczącej projektu geotermii toruńskiej trwa od 2006 roku, czyli czasów poprzednich rządów Prawa i Sprawiedliwości. Wtedy został złożony wniosek o przyznanie dotacji. Początkowo kwota dofinansowania opiewała na 12 mln złotych. Aneksem z dnia 15 listopada podniesiono ją do poziomu 27 mln złotych. Podwyższenie kosztów realizacji przedsięwzięcia fundacja uzasadniała zmianą technologii. Pozytywna decyzja o przyznaniu pieniędzy zapadła dzień przed zaprzysiężeniem rządu Donalda Tuska.

W 2008 roku umowa została zerwana przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Uzasadniono to licznymi wątpliwościami, jakie znaleziono w projekcie.

bFfCXJFX

Ze stanowiskiem nie zgodziła się Fundacja, a w konsekwencji w 2009 roku sprawa trafiła do sądu. W sumie zażądano 27 mln złotych odszkodowania. W grudniu ubiegłego roku do rozmów w sprawie ugody powrócono.

Fundacja "Lux Veritatis" miała się zająć poszukiwaniem wód geotermalnych. Mimo wycofania dotacji prace nad pozyskaniem wód trwały. Pierwszy sukces pojawił się w 2011 roku, a w 2013 roku fundacja otrzymała koncesję, która umożliwiała jej wydobycie wód termalnych. Zgodnie z nią wolno jej pozyskiwać 320 metrów sześciennych wody na godzinę o temperaturze około 60 stopni.

Projekt zakłada również budowę kompleksu Centrum Polonia in Tertio Millennio. W jego ma wchodzić aquapark, hotel SPA (101 pokoi) oraz kampus Wyższej Szkoły Kultury Medialnej i Społecznej.

Jak donosił toruński dziennik "Nowości", "Lux Veritatis" w porozumieniu z koncernem EDF powołała zespół, którego zadaniem było sprawdzenie możliwości ogrzania miasta z pozyskanych wód geotermalnych.

bFfCXJFY

Fundacja ojca Rydzyka jest nadawcą telewizji Trwam i prowadzi Wyższą Szkołę Kultury Medialnej i Społecznej.

bFfCXJGq
wiadomości
gospodarka
KOMENTARZE
(0)