Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Tomasz Sąsiada
Tomasz Sąsiada
|

Komisja śledcza ds. SKOK-ów? Nowoczesna apeluje do PiS: jeśli macie czyste sumienie, wyjaśnijmy to wszystko

139
Podziel się:

- Od początku istnienia SKOK-ów BFG wypłacił już klientom zlikwidowanych kas prawie 4,5 mld zł, które są naszymi pieniędzmi - alarmuje Nowoczesna. PiS zajmuje się aferą Amber Gold, w której wyparowało 850 mln zł, ale tą sprawą zająć się nie chce. - Jeśli macie czyste sumienie, zróbmy komisję i wyjaśnijmy wszystko - apeluje poseł Piotr Misiło.

Od lewej Paweł Pudłowski i Piotr Misiło
Od lewej Paweł Pudłowski i Piotr Misiło (PAP/Radek Pietruszka)

W czwartek Nowoczesna zorganizowała konferencję w sprawie bankructw SKOK-ów i pieniędzy, jakie trzeba wypłacić ich klientom z Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. To kolejny wątek w sprawie, o której pisaliśmy w środę. O SKOK-ach znowu zrobiło się głośno po tym, jak w połowie maja kolejna, dziewiąta już, kasa zbankrutowała.

Klientom Twojej SKOK trzeba będzie oddać 166 mln złotych - wynika z danych BFG. Wszystkim poszkodowanym w związku z upadłościami SKOK-ów - już ponad cztery miliardy złotych. Według naszych wyliczeń jest to dokładnie 4,13 mld zł.

- Twórcą SKOK-ów jest szef senackiej komisji finansów Grzegorz Bierecki. Dlaczego ktoś, kto stworzył system generujący takie straty, stoi na czele komisji? - pyta Misiło i ostrzega, że ta sytuacja może doprowadzić do problemów z BFG.

- PiS zajmuje się aferą Amber Gold, która pochłonęła 850 mln zł, w SKOK-ach mamy do czynienia z 4,5 miliarda. W lipcu ubiegłego roku złożyliśmy wniosek o powołanie komisji śledczej, niestety nie znalazł on uznania. Apelujemy do PiS-u: jeśli macie czyste intencje, zróbmy komisję i wyjaśnijmy wszystko - dodaje Misiło.

- Tylko dlatego, że SKOK-i są w BFG, osoby, które miały wpłaty nieprzekraczające równowartości 100 tys. euro, dostały pieniądze. Osoby, które dokonały wpłat powyżej równowartości 100 tys. euro, utraciły wpłacone pieniądze. Niestety nie wiemy ile takich osób było w SKOK-ach, które upadły - podlicza partyjny kolega Misiły, Paweł Pudłowski.

W środę pytaliśmy byłego głównego ekonomistę Kasy Krajowej SKOK Janusza Szewczaka o przyczyny problemów kas. To jego nazwisko, obok Grzegorza Biereckiego, pojawiło się w komentarzu Leszka Balcerowicza, jaki opublikował na Facebooku po upadku Twojej SKOK.

Szewczak uważa, że problemy kas wynikają z niewłaściwego nadzoru Komisji Nadzoru Finansowego, pod który SKOK-i trafiły w październiku 2012 roku. Wcześniej - zapewniał - wszystko działało dobrze. Jeśli jednak spojrzeć na kondycję finansową tego sektora, to widać, że nie do końca tak było.

Zyski SKOK-ów w latach 2006-2008 nie przekraczały poziomu 38 mln zł rocznie, a 2009 rok kasy zamknęły stratą rzędu 19 mln zł. Z kolei w 2010 roku sektor miał 85 mln zł zysku.
W 2011 roku SKOK-i wygenerowały łącznie 83 mln zł zysku, ale rok później była to już strata na poziomie 56 mln zł.

Nowoczesna przypomniała w czwartek wnioski z raportów KNF o stanie SKOK-ów z końca 2016 roku. Wynika z nich między innymi, że kasy manipulowały swoimi danymi finansowymi, żeby ukryć złą swoją sytuację. Dodatkowo 10 z 40 działających w grudniu SKOK-ów nie spełniało ustawowego wymogu wypłacalności, a 7 jest poważnie zagrożonych. Od tego czasu upadły dwie kasy.

W sumie na liście bankructw w SKOK-ach mamy dziewięć instytucji. Kolejnych sześć kas zostało uratowanych tylko dzięki przejęciu przez banki komercyjne.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(139)
miro
5 lata temu
powołajmy komisje śledcza ds "prywatyzacji" dokonanej przez aarona bucholtza, zwanego też balcerowiczem
Jdhdhdh
5 lata temu
Radykalistom z pisu nawet przekret za 20mld nie wybije kaczki z glowy. Chory i zakompleksiony narod. Chyba znowu bedzie trzeba podzielic nasz kraj. Kler i pislandia na wschod a drugi sort na zachod
drugi sort
5 lata temu
popieram skontrolowac skoki,skontrolowac srebrna ,telegraf i wiele innych afer ukrywanych przez PiS,oni nie sa inni niz my,tez maja dfuzo na sumieniu i ukrywaja to na sile ,a wywoluja aferki przeciwnikow aby odwrocic uwage od swoich przekretow
um
5 lata temu
SKOK-i to grubsza afera, niż Amber Gold. Tusk nie miał nic wspólnego z Amber Gold, jedynie tyle, że był w tym czasie premierem. Natomiast ludzie Kaczyńskiego byli twórcami SKOK i są bardzo umoczeni w największą aferę finansową . Teraz dowiadujemy się o niejasnych powiązaniach firmy lotniczej z Amber Gold i znowu w pobliżu pojawiają się ludzie Kaczyńskiego i on sam. Kiedyś była grubsza afera spółki "Telegraf" i "Srebrna" i mało kto pamięta te afery a tym bardziej, że Lech i Jarosław Kaczyńscy zasiadali w radzie nadzorczej i decydowali o przekrętach . Ludzie PiS na tym żerują i wmawiają nam, że chcą oczyścić Polskę z korupcji i afer finansowych. Niech się sami oczyszczą wewnętrznie i niech odseparują Rydzyka od pieniędzy podatników, bo kradnie dziesiątki milionów z kasy państwa na swoje fanaberie. Wcześniej Rydzyk ( trujący muchomor ) okradał obywateli i rzekomo chciał ratować Stocznię Gdańską. Z tej akcji miliony zł też gdzieś przepadły- jak w SKOK-ach u posła Bireckiego. Prokuratorzy Ziobry jakoś nie ścigają swoich. Tuska ciągają na przesłuchania nie wiadomo w jakim celu. Może Kaczyński mierzy ludzi własną miarą i myśli, że wszyscy powinni być skarlałymi gnomami oszustami wysługującymi się katotalibanowi.
6 króli
5 lata temu
Uczeń Balcerowicza prof.Rzońca w imieniu PO deklaruje 13 emeryturę , 500zł na każde dziecko , itd. czy to Panie Balcerowicz nie jest szczytem obłudy i zakłamania !!!!
...
Następna strona