Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Jacek Bereźnicki
Jacek Bereźnicki
|

Koniec sankcji przeciw Iranowi. Teheran chce kupować 80-90 boeingów i airbusów rocznie

0
Podziel się

Średni wiek samolotów użytkowanych przez irańskie komercyjne linie lotnicze to aż 23 lata i jest niemal dwa razy wyższy niż średnia światowa.

Koniec sankcji przeciw Iranowi. Teheran chce kupować 80-90 boeingów i airbusów rocznie
(Aero Icarus/Flickr (CC BY-SA 2.0))
bEidMlMB

Iran kupi 300 samolotów pasażerskich od Boeinga i Airbusa w ciągu 5 lat, po tym gdy zachodnie sankcje gospodarcze zostaną zniesione - poinformował w niedzielę wysoki przedstawiciel irańskiego urzędu lotniczego. W ten sposób Teheran chce zmodernizować swoją mocno przestarzałą flotę lotniczą - pisze Reuters.

- Iran będzie kupować łącznie 80-90 samolotów rocznie od dwóch gigantów przemysłu w pierwszej fazie modernizacji naszej floty - powiedział Mohammad Khodakarami z irańskiego urzędu lotnictwa cywilnego, cytowany przez państwową agencję IRNA.

Podpisane w lipcu porozumienie nuklearne pomiędzy Teheranem i zachodnimi mocarstwami znacznie zwiększyło szanse na zniesienie z Iranu bankowych i handlowych sankcji. Może to nastąpić jeszcze przed końcem bieżącego roku.

bEidMlMD

Agencja Reutera informuje, że średni wiek samolotów użytkowanych przez irańskie komercyjne linie lotnicze to aż 23 lata i jest niemal dwa razy wyższy niż średnia światowa.

- Będziemy kupować równą liczbę samolotów od Boeinga i Airbusa - ujawnił Khodakarami i dodał, że Iran początkowo będzie potrzebował przynajmniej 80 nowych samolotów rocznie. To oznacza, że w ciągu pięciu lat kupi 300 samolotów.

Jak zdradził irański urzędnik, zakup samolotów ma być sfinansowany za pomocą leasingu, pożyczek zagranicznych i przy użyciu funduszy państwowych.

Wcześniejsze szacunki irańskich i zachodnich przedstawicieli branży lotniczej mówiły o konieczności zakupu przez 80-milionowy Iran 400 samolotów w ciągu kolejnej dekady, przy założeniu, że porozumienie nuklearne zostanie wprowadzone w życie bez przeszkód i doprowadzi do zniesienia sankcji.

bEidMlNe
wiadomości
gospodarka
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)