Notowania

korupcja w turcji
05.01.2015 18:19

Korupcja w Turcji. Komisja przeciwna osądzeniu byłych ministrów

Ostateczną decyzję w sprawie ewentualnego postawienia byłych ministrów przed sądem podejmie parlament. Ma na to czas do 30 stycznia.

Podziel się
Dodaj komentarz
(FACELL/SIPA/East News)

W Turcji powołana przez parlament komisja wypowiedziała się w poniedziałek przeciw postawieniu przed Sądem Najwyższym czterech byłych ministrów oskarżonych o korupcję. Głośny skandal doprowadził do ustąpienia tych ministrów w grudniu 2013 roku.

Ostateczną decyzję w sprawie ewentualnego postawienia byłych ministrów przed sądem podejmie parlament. Ma na to czas do 30 stycznia. Trzej oskarżeni o korupcję politycy kierowali resortami: gospodarki, spraw wewnętrznych i infrastruktury; czwartym jest były minister ds. Unii Europejskiej Egemen Bagis.

Skandal korupcyjny zachwiał w grudniu 2013 roku rządem ówczesnego premiera Recepa Tayyipa Erdogana. Założona przez niego Partia Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP) rządzi Turcją od 2001 roku. W efekcie skandalu Erdogan przeprowadził rekonstrukcję gabinetu, wymieniając łącznie 10 ministrów. Afera korupcyjna nie przeszkodziła mu jednak w wygraniu wyborów prezydenckich w czerwcu 2014 roku.

Komisja parlamentarna, powołana w maju, liczy 14 osób, z czego dziewięć należy do rządzącej AKP. Zadaniem komisji było zbadanie materiałów prokuratury dotyczących byłych ministrów.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: korupcja w turcji, turcja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz