Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie

PILNE:
Dwucyfrowy wzrost przemysłu. Nowe dane GUS

Kredyty we frankach. Doradca prezydenta: rozwiązanie dla frankowiczów musi być również stabilne dla finansów

Kredyty we frankach. Doradca prezydenta: rozwiązanie dla frankowiczów musi być również stabilne dla finansów

Fot. JAN GRACZYNSKI

Projekt mający rozwiązać problemy frankowiczów musi z jednej strony odpowiadać potrzebom osób, które mają kredyty w walutach obcych, a z drugiej strony gwarantować stabilność systemu finansów publicznych - mówi doradca społeczny prezydenta Paweł Mucha.

Prezydent obiecał, że w ciągu trzech miesięcy od objęcia stanowiska wniesie do Sejmu projekt pomocy frankowiczom. Czas minął, a dokument nie trafił do parlamentu. Kancelaria zapewniła w listopadzie, że prace trwają, ale ostatnio zaczęły padać głosy, że prezydent próbuje wycofać się z obietnicy wyborczej.

- Prace nad rozwiązaniem problemów frankowiczów będą nadal prowadzone. Gdy projekt zostanie przedyskutowany z zainteresowanymi środowiskami, trafi do Sejmu - zapowiedział Mucha w niedzielę.

Jak podkreślił, prace nad projektem ,,muszą być prowadzone w taki sposób, by z jednej strony dały rozwiązanie problemów czy to frankowiczów czy osób, które brały pożyczki bądź kredyty w innych walutach obcych, a z drugiej strony by rozwiązanie to było stabilne dla systemu finansów publicznych oraz by uwzględniało kontekst wszystkich skutków społeczno-gospodarczych".

Ruch Pro Futuris, zrzeszający osoby, które mają kredyty hipoteczne w walutach obcych, przede wszystkim frankach szwajcarskich, poinformował w niedzielę, że przedstawiciele protestujących w sobotę frankowiczów zostali przyjęci w Pałacu Prezydenckim. Frankowicze przedstawili swoje postulaty dotyczące m.in. objęcia ustawą także osób samozatrudnionych czy likwidacji wskaźnika WIBOR (wysokość oprocentowania kredytów na polskim rynku międzybankowym) z umów kredytowych.

Czy jesteś za pomocą dla frankowiczów?

tak
nie
nie mam zdania

dziękujemy za oddanie głosu

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Pro Futuris spodziewa się, że kolejne spotkania w ciągu miesiąca powinny doprowadzić do przedstawienia projektu w Sejmie. Z przebiegu spotkania - jak podał ruch w komunikacie - wynika, że ewentualne usunięcie wskaźnika WIBOR z umów kredytowych wymagałoby odrębnych zmian w przepisach.

Jeszcze podczas kampanii wyborczej prezydent Andrzej Duda zapowiedział pomoc dla osób, które zaciągnęły kredyty walutowe m.in. we frankach. Deklarował, że jeśli zostanie prezydentem, w ciągu pierwszych trzech miesięcy urzędowania złoży w parlamencie projekt ustawy, która rozwiąże ten problem.

W połowie października poinformował, że trwają prace nad odpowiednim projektem. Jak zapowiadał wówczas, będzie to rozwiązanie rozsądne, które nie spowoduje, że frankowicze znajdą się w lepszej sytuacji niż ci, którzy w tym samym czasie brali kredyty mieszkaniowe w złotówkach. Wyjaśnił, że pracuje nad nim specjalny zespół, w którym znajdują się również przedstawiciele protestujących kredytobiorców.

Na początku listopada - po trzech miesiącach urzędowania prezydenta - minister w jego kancelarii Maciej Łopiński poinformował, że prace zespołu przygotowującego projekt dotyczący frankowiczów zostają przedłużone.

Ruch Pro Futuris zapowiedział kolejną manifestację na 15 stycznia 2016 r.

 

PAP
Czytaj także
Polecane galerie
oszukiwany
89.77.201.* 2016-09-25 12:19
Z artykułu wynika ze kredytobiorcy złotówkowi płacą większe raty od frankowiczów więc o co im chodzi .Moze chcą zeby im darowano kredyty? A mnie kto spłaci kredyt zaciągnięty na wykup mieszkania od gminy??Bezczelność i chamstwo
arek522
62.148.84.* 2016-09-25 11:21
franki zostawcie w spokoju kto brał kredyd we frankach niech sam sobie radzi..wiedział co robi za za niego nie bede spłcał
Szymona
188.146.137.* 2016-02-11 14:55
Polecam załatwić sprawę samemu i dołączyć do pozwu zbiorowego przeciwko bankom. Ja tak zrobiłem i chcę przewalutować kredyt na pln. Zostawiam kontakt do kancelarii Lex z Wrocławia, która prowadzi moją sprawę: 533 036 202. Bo już pomału grupy będą się domykać, więc spieszcie się ludzie ;).
Zobacz więcej komentarzy (1175)