Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
kredyty we frankach
26.02.2015 17:57

Kredyty we frankach. Piechociński: Nie będzie przewalutowania

- Prawo nie może działać wstecz, więc bardzo trudno byłoby obronić interwencje ustawową, bez ponoszenia przez państwo konsekwencji takich działań - powiedział Piechociński.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Piotr Jedzura/REPORTER)

- _ Wydaje się, że jest już przesądzone, że nie będzie w Polsce przewalutowania _ - powiedział wicepremier Janusz Piechociński mówiąc o problemie osób z kredytami we franku. Podtrzymał też zapowiedź pracy nad wprowadzeniem kas oszczędnościowo- mieszkaniowych.

Piechociński w środę mówił o stanie polskiej gospodarki na spotkaniu z przedsiębiorcami z Polsko-Hiszpańskiej Izby Gospodarczej. Podczas swojej wypowiedzi poruszył też problem Polaków, którzy zaciągnęli kredyt we frankach. - _ Wydaje się, że jest już przesądzone, że nie będzie w Polsce przewalutowania na model sprawdzony w niektórych krajach, typu węgierskiego _ - powiedział minister gospodarki.

Zauważył, że system bankowy w tym obszarze _ wykazał odrobinę racjonalności _ i spodziewa się, że w przyszłym tygodniu banki zaprezentują swoje pomysły na rozwiązanie problemów frankowiczów.

Podkreślił też, że nadal będzie pracował nad wprowadzeniem w Polsce kas oszczędnościowo-mieszkaniowych. _ - Pracuję w dalszym ciągu nad pomysłem długoterminowego oszczędzania na taki cel, jakim jest mieszkanie w formie zmodyfikowanych, nowoczesnych kas oszczędnościowo - mieszkaniowych, w prostym mechanizmie, gdzie długoterminowe oszczędzanie po jakimś okresie jest premiowane _ - przyznał.

Wyjaśniając, dlaczego rząd nie zdecydował się interwencję w sprawie kredytów we frankach powiedział: _ - Prawo nie może działać wstecz, jako ogólna zasada, więc bardzo trudno byłoby obronić interwencje ustawową, bez ponoszenia przez państwo konsekwencji takich działań _.

_ - Mamy bardzo różne banki, bardzo różne umowy i bardzo różnych kredytobiorców, np. takich, którzy kupowali w kredycie dewizowym mieszkania na wynajem, albo kilka mieszkań na wynajem. W związku z tym tu jest wielka przestrzeń od równego potraktowania obywatela, po równe potraktowanie przedsiębiorców _ - dodał wyjaśniając, że banki to też _ specyficzne _ przedsiębiorstwa.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: kredyty we frankach, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska, banki
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz