Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Mniej pieniędzy na chemioterapię. Znalazło się za to 15 mln zł więcej na podwyżki dla NFZ

Mniej pieniędzy na chemioterapię. Znalazło się za to 15 mln zł więcej na podwyżki dla NFZ

W przyszłorocznym budżecie NFZ będzie o około 40 mln zł mniej na leki onkologiczne – alarmują organizacje pozarządowe. Jednocześnie w tym samym budżecie zapisano podwyżki dla pracowników Narodowego Funduszu Zdrowia. - Projekt jest oburzający – mówi Bartosz Poliński, prezes Fundacji Onkologicznej Alivia.

Ciecia na refundacje i programy lekowe w przyszłym roku wyniosą w sumie około 360 mln zł. Z tego 40 mln zł mniej niż obecnie będzie przeznaczane na leczenie onkologiczne, w tym podstawową chemioterapię.

Ogólny spadek wydatków Funduszu na refundację spadnie z obecnych niemal 16 proc. do niewiele ponad 14,6 proc.. Dzieje się tak pomimo planowanego wzrostu wydatków na świadczenia zdrowotne w wysokości 4,5 miliarda złotych – podaje w oświadczeniu Fundacja Onkologiczna Alivia, pomagająca pacjentom m.in. zdobywać pieniądze na leki, których odmawia im minister zdrowia .Fundacja przypomina, że wiceminister Marek Tombarkiewicz zaledwie miesiąc wcześniej zapewniał, że jego celem jest zwiększenie odsetka budżetu NFZ, przeznaczonego na refundację do poziomu 17 proc. – maksymalnego poziomu określonego w ustawie refundacyjnej.

Oburzeni są pacjenci, jak i organizacje zrzeszające. - Resort zdrowia lekceważy chorych na raka, zgadza się, żeby polscy pacjenci byli leczeni niezgodnie z aktualną wiedzą medyczną i nie zamierza zmienić tej sytuacji – alarmuje Bartosz Poliński, prezes Fundacji Onkologicznej Alivia.

Jak dodaje, przedłożony "projekt jest oburzający, ponieważ godzi w ciężko chorych pacjentów".

Jednocześnie budżet NFZ zwiększył pulę pieniędzy, które zamierza przeznaczyć na podwyżki dla pracowników Funduszu. O ile? Na pensje pójdzie dodatkowe 14,7 mln zł.

Zobacz, co przeniesie reforma służby zdrowia:

 

Jak to możliwe, że przy jednoczesnych cięciach na leczeniu znajdują się pieniądze na podwyżki? Pytany o to NFZ odpowiada, że w porównaniu z innymi państwami Unii Europejskiej, jest on jedną z najtańszych instytucji finansujących świadczenia dla pacjentów w całej Wspólnocie.

nfz, leki, refundacja, onkologia, alivia
Czytaj także
Polecane galerie
Ja
2017-11-06 11:11
To się nazywa eutanazja narodu po katolicku.
Kleks
2017-11-06 10:07
Chcieliscie dobrej zmiany - to ja macie !
Sdi
2017-11-04 12:29
Sory, taki mamy klimat.
Pokaż wszystkie komentarze (46)