Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Likwidacja więzienia Guantanamo. Obama rozważa zamknięcie wbrew zakazowi Kongresu

0
Podziel się:

Obama jest zdeterminowany, by przed odejściem z urzędu zrealizować obietnicę wyborczą i zamknąć prowadzone od 2002 r. w wojskowej bazie USA w Zatoce Guantanamo na Kubie więzienie dla osób podejrzanych o terroryzm.

Likwidacja więzienia Guantanamo. Obama rozważa zamknięcie wbrew zakazowi Kongresu
(Kathleen T. Rhem/US Department of Defense/<br/>Public Domain)

Prezydent Barack Obama rozważa zamknięcie więzienia w Guantanamo, poprzez uchylenie wprowadzonego przez Kongres w 2010 r. zakazu przenoszenia podejrzanych o terroryzm z bazy na Kubie do więzień w USA - informuje dziś dziennik Wall Street Journal.

Powołując się na anonimowe źródła w administracji, konserwatywny _ WSJ _ donosi, że Obama jest _ zdeterminowany, by przed odejściem z urzędu zrealizować obietnicę wyborczą _ i zamknąć prowadzone od 2002 r. w wojskowej bazie USA w Zatoce Guantanamo na Kubie więzienie dla osób podejrzanych o terroryzm.

Obama miałby w tym celu skorzystać z _ uprawnień prezydenckich _, do których sięga coraz częściej podczas drugiej kadencji w Białym Domu, z powodu braku porozumienia Kongresem w sprawie projektów legislacyjnych. _ Taki ruch najprawdopodobniej wywołałby ostrą reakcję ze strony kongresmenów, którzy wielokrotnie blokowali transfer więźniów do Stanów Zjednoczonych _ - zauważa dziennik.

Według _ WSJ _ Obama już po listopadowych wyborach do Kongresu mógłby sięgnąć po jedną z dwóch opcji. Może zawetować przyjmowaną co roku ustawę w sprawie polityki obronnej (zwanej Defense Authorization Act), w której zapisany jest zakaz transferu więźniów z Guantanamo. Druga opcja to podpisanie ustawy, ale z dołączeniem do niej deklaracji, że zakaz transferu więźniów z Guantanamo jest naruszeniem uprawnień prezydenta jako głównodowodzącego.

USA od lat prowadzą rozmowy z państwami trzecimi, by przyjęły do siebie cześć więźniów z Guantanamo. Jak pisze _ WSJ _, w czwartek Estonia, którą Obama odwiedził w ubiegłym miesiącu, ogłosiła, że przyjmie jednego. Sześciu miało trafić w tym roku do Urugwaju, ale transfer został wstrzymany ze względu na prezydenckie wybory w tym kraju 26 października.

W Guantanamo Bay na Kubie przetrzymywanych jest wciąż 149 osób. Pierwszych więźniów zaczęto sprowadzać w 2002 r. w odpowiedzi na ataki na World Trade Center z 11 września 2001 r. Jak twierdziły władze USA, zamknięci tu zostali najgroźniejsi terroryści na świecie - islamscy ekstremiści, talibowie i działacze Al-Kaidy. Ale spośród 779 osób, które przewinęły się przez bazę, większość wypuszczono jeszcze za prezydentury George'a Busha bez postawienia im formalnych zarzutów. Jak dotąd skazano tylko siedem, w tym kierowcę Osamy bin Ladena.

Ze 149 pozostających więźniów 79 osób wytypowano do odesłania. Ale niewiele państw chce ich przyjąć. A ponieważ w większości są Jemeńczykami, nie można ich wysłać do kraju pochodzenia, gdzie od lat trwa islamska rebelia i jest ryzyko, że mogliby zostać szybko zwerbowani. Kolejnych 38 więźniów uznaje się za niebezpiecznych i zostali wytypowani do dalszego zamknięcia bez skazania, gdyż rządowi brakuje dowodów albo zostały zdobyte nielegalnie. Kolejnych 23 ma być osadzonych przez komisje wojskowe w Guantanamo, ale przesłuchania i procesy przeciągają się.

Podczas kampanii wyborczej sześć lat temu Obama obiecał, że zamknie to krytykowane przez obrońców praw człowieka i państwa europejskie więzienie w ciągu pierwszego roku od objęcia urzędu prezydenta. Administracja USA tłumaczyła wielokrotnie, że dotychczas mu się to nie udało, bo Kongres zablokował postawienie więźniów przed sądami federalnymi i ich transfer do USA.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)