Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
200 tys. Polaków czeka na to rozwiązanie. "Wielu wyjdzie z szarej strefy"

200 tys. Polaków czeka na to rozwiązanie. "Wielu wyjdzie z szarej strefy"

O tym, że projekt nie trafił do kosza, minister Jadwiga Emilewicz przekonywała na początku grudnia. Fot. EAST NEWS
O tym, że projekt nie trafił do kosza, minister Jadwiga Emilewicz przekonywała na początku grudnia.

Mali przedsiębiorcy w końcu odetchną. Od stycznia przyszłego roku zapłacą już niższy ZUS – przekonuje minister przedsiębiorczości Jadwiga Emilewicz. Dzięki temu około 1,5 mld zł zyskają zarówno ich firmy, jak i gospodarstwa domowe.

Jest projekt i ocena skutków wprowadzenia tzw. małego ZUS-u dla firm. O tym, że projekt nie trafił do kosza, minister Jadwiga Emilewicz przekonywała na łamach money.pl na początku grudnia. Jak teraz wyjaśnia w rozmowie z "Super Expressem", potrzeba jeszcze konsultacji z minister Elżbietą Rafalską i być może projekt mógłby jeszcze w lutym trafić do wykazu prac Rady Ministrów.

- Chciałabym, żeby w życie wszedł od 1 stycznia przyszłego roku. Liczymy, że dzięki tym rozwiązaniom wiele osób wyjdzie z tzw. szarej strefy – zapewnia Emilewicz na łamach "SE”.

Ulga miałaby dotyczyć przedsiębiorców, których miesięczny przychód jest mniejszy niż minimalne wynagrodzenie pomnożone przez 2,5. W tej chwili to około 5,2 tys. zł.

Mały ZUS dla najmniejszych firm w 2019 roku. Pomysł nie trafił do kosza

 

Jak przewiduje minister przedsiębiorczości, skorzysta około 200 tys. przedsiębiorców, głównie prowadzących jednoosobową działalność.

- Według szczegółowych wyliczeń przeprowadzonych we współpracy z Ministerstwem Finansów, roczny koszt dla budżetu to maksymalnie 500 mln zł. Z drugiej jednak strony korzyści dla przedsiębiorstw i gospodarstw domowych szacujemy na około 1,5 mld zł - wyjaśnia Jadwiga Emilewicz w rozmowie z "SE".

Prócz uszczuplenia szarej strefy, rząd liczy również na rozwój przedsiębiorczości i pobudzenie aktywności zawodowej w Polsce.

zus
Czytaj także
Polecane galerie
Ewa
2018-02-08 20:16
Doskonale ! odciąży się tych jednoosobowych przedsiębiorców głównie usługowych !!
YetiZdalekiejKamczatki
2018-02-08 11:24
Płaci się przez całe swoje życie podatki składki i co się ma? Coraz mniejsze nakłady na edukację co skutkuje marnymi szansami w późniejszym odkładaniem składek.

Jedynie nieliczni po znajomości moigą coś osiągnąć i żyć porównywanie jak na zachodzie.
oldboy
2018-02-07 22:28
Drzecie z nas od lat .... i jeszcze kolejny rok a potem zdrowie się sypie i zostanę stary, biedny i w kartonie.
Gdy nasz ZUS był rocznie 13.200 zł w UK 3.600 zł o kwocie wolnej o podatku nie wspomnę.
BEZ JAJ i jeszcze JPK i co jeszcze dla mikrusów.

I z grubej RURY .. adwokat jeździ firmowym Porsche Macan i prezentuje się w firmowym garniturze, człowiek ze zwykłej 1-os. działalności może mieć problem przy odliczeniu butów do pracy.

Pogadamy o Polsce ?
NIE MA O CZYM !
Pokaż wszystkie komentarze (28)