Notowania

200 tys. Polaków czeka na to rozwiązanie. "Wielu wyjdzie z szarej strefy"

Od stycznia przyszłego roku mali przedsiębiorcy być może zapłacą już niższy ZUS.

Podziel się
Dodaj komentarz
(EAST NEWS)
O tym, że projekt nie trafił do kosza, minister Jadwiga Emilewicz przekonywała na początku grudnia.

Mali przedsiębiorcy w końcu odetchną. Od stycznia przyszłego roku zapłacą już niższy ZUS – przekonuje minister przedsiębiorczości Jadwiga Emilewicz. Dzięki temu około 1,5 mld zł zyskają zarówno ich firmy, jak i gospodarstwa domowe.

Jest projekt i ocena skutków wprowadzenia tzw. małego ZUS-u dla firm. O tym, że projekt nie trafił do kosza, minister Jadwiga Emilewicz przekonywała na łamach money.pl na początku grudnia. Jak teraz wyjaśnia w rozmowie z "Super Expressem", potrzeba jeszcze konsultacji z minister Elżbietą Rafalską i być może projekt mógłby jeszcze w lutym trafić do wykazu prac Rady Ministrów.

- Chciałabym, żeby w życie wszedł od 1 stycznia przyszłego roku. Liczymy, że dzięki tym rozwiązaniom wiele osób wyjdzie z tzw. szarej strefy – zapewnia Emilewicz na łamach "SE”.

Ulga miałaby dotyczyć przedsiębiorców, których miesięczny przychód jest mniejszy niż minimalne wynagrodzenie pomnożone przez 2,5. W tej chwili to około 5,2 tys. zł.

Mały ZUS dla najmniejszych firm w 2019 roku. Pomysł nie trafił do kosza

Jak przewiduje minister przedsiębiorczości, skorzysta około 200 tys. przedsiębiorców, głównie prowadzących jednoosobową działalność.

- Według szczegółowych wyliczeń przeprowadzonych we współpracy z Ministerstwem Finansów, roczny koszt dla budżetu to maksymalnie 500 mln zł. Z drugiej jednak strony korzyści dla przedsiębiorstw i gospodarstw domowych szacujemy na około 1,5 mld zł - wyjaśnia Jadwiga Emilewicz w rozmowie z "SE".

Prócz uszczuplenia szarej strefy, rząd liczy również na rozwój przedsiębiorczości i pobudzenie aktywności zawodowej w Polsce.

Tagi: zus, wiadomości, gospodarka, podatki, najważniejsze, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
07-02-2018

WiwaTo niech ida na etat do pracy jak im tak wszystkim zle.

07-02-2018

grzśtaaaa .... właśnie księgowa mi przysłała "nowy zus na 2018" - czy zarobie czy nie zarobię - 1232,16 muszę co miesiac zapłacić , ile trzeba … Czytaj całość

07-02-2018

WiloA ile wyniesie ta ulga? 100 zl,?....a moze pojda na calosc i bedzie - o zgrozo - cale 200? Co to ma byc? Jalmuzna? W W. Brytanii odpowiednik naszego … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (28)