Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Miliardowe umowy Chin i Indii

0
Podziel się

- Jesteście fabryką świata, podczas gdy my jesteśmy światowym zapleczem biurowym.

Miliardowe umowy Chin i Indii
(See-ming Lee/Flickr)
bDXQmeVx

Władze Chin i Indii podpisały umowy na ponad 22 mld USD m.in. w sferze energii odnawialnej, budowy portów i parków przemysłowych - poinformowała w sobotę przedstawicielka ambasady Indii w ChRL przy okazji wizyty premiera Indii Narendry Modiego w Szanghaju.

Przed tą wizytą chińskie media podawały, powołując się na przedstawicieli władz Indii i Chin, że strony zamierzają podpisać umowy inwestycyjne i handlowe opiewające na ok. 10 mld USD.

Podpisano umowy dotyczące inwestycji w takich sektorach jak energia odnawialna, energetyka, telekomunikacja, logistyka, budowa parków przemysłowych, elektrociepłowni. Inwestycje obejmą także sektor stalowy, bankowy, a także medialny i rozrywkowy - poinformowała Namgya C. Khampa z indyjskiej ambasady w Pekinie. Jak tłumaczyła, głównie chodzi o finansowanie przez chińskie banki projektów w Indiach.

bDXQmeVz

Premier Indii zachęcał w Szanghaju chińskich przedsiębiorców, aby wykorzystywali możliwości na rynku indyjskim i inwestowali w przemysł i infrastrukturę. Podkreślił, że obecnie "Indie są gotowe na biznes", dzięki poprawieniu otoczenia regulacyjnego. - Jesteście fabryką świata, podczas gdy my jesteśmy światowym zapleczem biurowym - mówił premier Modi.

W sobotę podpisano 26 umów, natomiast w piątek w Pekinie, gdzie Modi rozmawiał z premierem Li Keqiangiem, zawarto 24 umowy.

Sobota jest trzecim i ostatnim dniem wizyty premiera Modiego w Państwie Środka. Podróż miała na celu poprawę stosunków gospodarczych między tymi dwoma azjatyckimi mocarstwami.

bDXQmeVF

Podczas ubiegłorocznej wizyty prezydenta Chin Xi Jinpinga w Indiach Pekin ogłosił, że w ciągu pięciu lat zainwestuje na subkontynencie indyjskim 20 mld dolarów, w tym wybuduje dwa parki przemysłowe.

Wartość wymiany handlowej między Chinami a Indiami szacuje się na ok. 70 mld USD rocznie, przy czym deficyt w tych obrotach po stronie Indii wynosi 48 mld USD.

Czytaj więcej w Money.pl

bDXQmeWa
wiadmomości
wiadomości
gospodarka
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)