Notowania

podatki
21.11.2018 08:29

Nowa ordynacja podatkowa. "Nie nadaje się" - ocenili prawnicy premiera

Niekorzystne dla podatników, niepotrzebne - tak Rada Legislacyjna przy premierze oceniła projekt nowej ordynacji podatkowej, nad którym pracuje resort finansów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Grzegorz Banaszak/REPORTER)
Od czterech lat trwają prace nad nową ordynacją podatkową

Opinię Rady Legislacyjnej opisuje "Puls Biznesu".

Gazeta przypomina, że zespół kilkunastu ekspertów już od czterech lat pracuje w MF nad nową ordynacją podatkową (700 artykułów, 300 stron). Prace zapoczątkował jeszcze rząd Ewy Kopacz.

Zobacz: Czerwińska: obniżamy VAT na produkty podstawowe

Rada Legislacyjna przy premierze uznała jednak, że projekt w obecnym kształcie nie może być przedmiotem dalszych prac legislacyjnych, bo nie odpowiada zarówno wymogom merytorycznym, jak i formalnym. - Powielane są dotychczasowe rozwiązania, wśród nich wiele zmieniono jednak w sposób nieprawidłowy. Nowe instytucje są obarczone wieloma wadami merytorycznymi - czytamy w opinii Rady, cytowanej przez "PB".

Rada krytykuje projekt m.in. za utrzymanie złych rozwiązań w zakresie rozstrzygania wątpliwości prawnych i faktycznych na korzyść podatników, a także zapisy dotyczące tzw. klauzuli do walki z unikaniem opodatkowania.

Prawnicy premiera uważają, że źle są skonstruowane przepisy dotyczące przedawnienia. - Stan niepewności przez podatnika będzie się utrzymywał nawet przez 20 lat - wskazali. Ocenili też, że zapisy dotyczące interpretacji indywidualnych nie są przyjazne dla podatnika, zarówno indywidualnego, jak i dla firm (opłata za wydanie interpretacji ma wzrosnąć z 40 zł do 2 tys. zł).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: podatki, ordynacja podatkowa, mateusz morawiecki, teresa czerwińska, ministerstwo finansów, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
21-11-2018

takie faktyjuż oczywiste jest, że SBecki kapuś Czarnecki zrujnował swój biznes i teraz głupich szuka, którzy uwierzą, że to nie jego wina

21-11-2018

GamońWielki Jaro myśli co by tu jeszcze spieprzyć.

21-11-2018

topaństwotokpinaJa proponuję 100 lat i przechodzenie na dzieci i wnuki

Rozwiń komentarze (61)