Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Pensje w Polsce rosną wolniej od prognoz. Ale średnia wciąż powyżej 4 tys. zł

0
Podziel się:

Według urzędników średnia pensja w Polsce przekracza 4 tysiące złotych brutto. Ale w rzeczywistości niewiele osób tyle zarabia.

Pensje w Polsce rosną wolniej od prognoz. Ale średnia wciąż powyżej 4 tys. zł
(Fotolia)
bEJaTcVx

Dokładnie 4002 złote brutto wyniosła w maju wysokość średniej pensji sektorze przedsiębiorstw w Polsce. Oznacza to, że statystycznie wynagrodzenia wzrosły o 3,2 procent wobec tego samego miesiąca ubiegłego roku - podał Główny Urząd Statystyczny.

Aktualizacja, godz. 15.00

Opublikowane dane o wynagrodzeniach w sektorze przedsiębiorstw okazały się gorsze od wcześniejszych prognoz ekonomistów. Szacunki zakładały wzrost o 3,7 procent w ujęciu rocznym, czyli na poziomie zbliżonym do kwietnia.

bEJaTcVz

"Spowolnienie to jest jednak niewielkie i możemy przypuszczać, że za wolniejszy wzrost wynagrodzeń odpowiada gorszy wynik przetwórstwa przemysłowego (konsekwencja niekorzystnej różnicy dni roboczych) i efekty wysokiej bazy w budownictwie i transporcie" - napisali analitycy mBanku w komentarzu do danych GUS.

Roczne tempo wzrostu średniej płacy utrzymuje się powyżej 3 procent już od kilkunastu miesięcy. Trzeba jednak pamiętać, że mowa tutaj o przeciętnym wynagrodzeniu, co oznacza, że większość Polaków zarabia poniżej tej kwoty.

Szczegółowe dane na ten temat GUS publikuje jednak raz na dwa lata. Z ostatniego wyliczenia za 2012 rok wynika, że mediana wynagrodzeń w Polsce wyniosła 3115 zł brutto miesięcznie. Natomiast najczęściej pensje wahały się w okolicach 2,2 tysiąca zł brutto. Jednocześnie co dziesiąta osoba dostawała pensję minimalną. Z kolei po drugiej stronie znalazło się 10 procent pracowników zarabiających więcej niż 6,5 tysiąca zł brutto miesięcznie.

Rząd rozważa podniesienie płacy minimalnej w przyszłym roku o niecałe 6 procent do 1850 złotych z 1750 złotych obecnie. Choć minimalna stawka rośnie w szybszym tempie, to wciąż stanowi ona mniej niż połowę średniego wynagrodzenia.

bEJaTcVF

Od kilku lat minimalne i średnie wynagrodzenie rośnie w podobnym tempie. Płaca minimalna stanowi bowiem około 44 procent przeciętnej pensji Polaków. Ten wynik plasuje nas w połowie stawki, jeśli chodzi o inne kraje Unii Europejskiej. Według ostatnich danych Eurostatu z końca 2014 roku tylko dwa kraje osiągnęły wskaźnik na poziomie pożądanym przez polskich związkowców, czyli przynajmniej 50 procent. Tak jest w Grecji oraz w Słowenii.

Nie wszystkie kraje Unii zdecydowały się na wprowadzenie płacy minimalnej. Tego kroku nie podjęły m. in. Austria, Cypr, Dania, Finlandia, Szwecja czy Włochy. Z kolei Niemcy zdecydowali się na ustalenie minimalnego wynagrodzenia w ujęciu godzinowym.

bEJaTcVG

Wraz z danymi na temat wynagrodzeń GUS podał informacje o zatrudnieniu w sektorze przedsiębiorstw w Polsce. W maju zwiększyło się ono o 1,1 procent wobec tego samego miesiąca ubiegłego roku. To wynik zgodny z wcześniejszymi prognozami.

Dane o przeciętnym wynagrodzeniu brutto stanowią sumę wynagrodzeń wypłacanych w przedsiębiorstwach, w których liczba zatrudnionych przekracza 9 osób, w relacji do przeciętnej liczby zatrudnionych w danym okresie. Tej samej grupy firm dotyczą dane o zatrudnieniu.

Czytaj więcej w Money.pl

bEJaTcVH
bEJaTcWa
giełda
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)