Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

PKB Polski przyspieszy, ale słabiej niż przed kryzysem - ocenia NBP

Czynnikiem wspierającym wzrost konsumpcji będzie stopniowe zwiększenie realnych dochodów Polaków.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Marek Lasyk/REPORTER)

Dynamika PKB przyspieszy, ale nie od razu i będzie niższa od średniej wieloletniej sprzed kryzysu - napisał NBP w listopadowej projekcji inflacji i PKB.

_ W kolejnych kwartałach, ze względu na niekorzystną sytuację w otoczeniu Polski - osłabienie koniunktury w strefie euro oraz eskalację konfliktu ukraińsko-rosyjskiego - dynamika krajowego PKB przejściowo się obniży. Pogorszenie sytuacji za granicą najsilniej oddziaływać będzie na kształtowanie się eksportu oraz nakładów brutto na środki trwałe. Wraz ze stopniową odbudową popytu w strefie euro, w dłuższym horyzoncie projekcji nastąpi także umiarkowana poprawa krajowej koniunktury. Proces ożywienia w Polsce będzie jednak ograniczany spadkiem napływu transferów kapitałowych z UE, co będzie wynikać z zakończenia rozliczenia perspektywy finansowej UE 2007-2013 _ - napisano.

Autorzy raportu podali, że w horyzoncie projekcji dynamika konsumpcji stabilizuje się na umiarkowanym poziomie, zbliżonym do obserwowanego w I połowy tego roku.

_ Czynnikiem wspierającym wzrost konsumpcji będzie stopniowy wzrost realnych dochodów gospodarstw domowych z pracy najemnej (stanowiących największą część dochodów do dyspozycji). W kierunku szybszego wzrostu konsumpcji oddziaływać będzie także rosnąca, wraz z poprawą koniunktury w dłuższym horyzoncie projekcji, dynamika dochodów z pracy na własny rachunek. Wzrost wydatków na zakup dóbr i usług konsumpcyjnych dokonywanych przez gospodarstwa domowe będzie natomiast ograniczać ich niska bieżąca stopa oszczędności. Przekłada się ona bowiem na niższą skłonność gospodarstw domowych do finansowania konsumpcji kredytem, mimo historycznie niskiego poziomu stóp procentowych NBP _ - napisano.

Autorzy projekcji podali, że po wysokim wzroście nakładów brutto na środki trwałe w I połowie 2014 roku, w kolejnych kwartałach dynamika inwestycji obniży się i w latach 2015-2016 kształtować się będzie na poziomie średnio 4,3 proc. r/r.

_ Na przebieg akcji inwestycyjnej w gospodarce negatywnie wpływać będzie spowolnienie, a w dłuższym horyzoncie projekcji - jedynie umiarkowana odbudowa wzrostu za granicą. W tym samym kierunku oddziaływać będzie również kształtowanie się poziomu wykorzystania transferów kapitałowych z UE. W całym horyzoncie projekcji wzrost nakładów brutto na środki trwałe wspierać będzie natomiast obniżenie realnych stóp procentowych _ - napisano.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: pkb polski, nbp, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz