Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Płaca minimalna za mocno w górę. Przedsiębiorcy chcą, żeby rosła wolniej i zależała od sytuacji w regionie

Płaca minimalna za mocno w górę. Przedsiębiorcy chcą, żeby rosła wolniej i zależała od sytuacji w regionie

Nie każdą firmę stać na podwyżki pensji - przekonuje BCC Fot. JAKUB ORZECHOWSKI/REPORTER/EAST NEWS
Nie każdą firmę stać na podwyżki pensji - przekonuje BCC

2220 złotych brutto - tyle ma wynosić w przyszłym roku płaca minimalna. Business Centre Club, który reprezentuje przedsiębiorców, uważa, że to za dużo. Postuluje, żeby uzależnić minimalną pensję od tego, ile się zarabia w danym województwie.

BCC opublikował stanowisko w sprawie podniesienia w przyszłym roku płacy minimalnej do 2220 złotych brutto (rządowy projekt rozporządzenia ustalający ją na takim poziomie właśnie trafił do Sejmu).

To o 120 złotych więcej niż obecnie, ale mniej niż chciało ministerstwo pracy (2250 zł) i związki zawodowe (OPZZ - 2383 zł, a "Solidarność" - 2278 zł). Zarazem jednak rząd i tak chce dać większą podwyżkę, niż musi (minimum to 2216,70 zł). I właśnie ta rozrzutność nie podoba się Business Centre Club.

Czytaj też: Płaca minimalna. Związkowcy licytują się z rządem przed posiedzeniem Rady Dialogu Społecznego

BCC punktuje, że przez tę rozrzutność pensja minimalna rośnie od kilku lat szybciej niż średnia krajowa, a także szybciej niż rozwija się polska gospodarka. "Takie tempo wzrostu minimalnego wynagrodzenia ma negatywny wpływ na konkurencyjność olbrzymiej liczby małych i średnich przedsiębiorstw" - zaznacza organizacja. I dodaje, że dotyczy to zwłaszcza tych firm, w których stosunkowo dużo osób pracuje za minimalną krajową.

BCC dodaje, że stracić mogą też firmy zaangażowane w realizację inwestycji publicznych, "w szczególności na koszty realizacji umów, które przewidują wynagrodzenie dla wykonawców na poziomie minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz minimalnej stawki godzinowej".

"Komplikuje to i pogarsza pozycję wielu wykonawców, w szczególności zamówień publicznych, o ile zamawiający nie będą skłonni uwzględnić wzrostu tego typu niezawinionych kosztów i renegocjować umów" - czytamy.

Zobacz też: Płaca minimalna. Zobacz, ile z tego zabiera ci państwo

Dlatego organizacja proponuje, żeby w każdym województwie (a najlepiej powiecie) ustalać wysokość płacy minimalnej osobno. BCC postuluje, by płaca ta stanowiła maksymalnie 40 proc. średniego wynagrodzenia w danym regionie, a także zaleca, aby zmienić sposób wyliczania średniej pensji: osobno dla mikroprzedsiębiorstw i osobno dla pozostałych firm.

"Polityka regulacyjna państwa, w szczególności w odniesieniu do płac osób
niskowykwalifikowanych powinna koncentrować się nie na administracyjnym podwyższaniu
minimalnego wynagrodzenia, bez względu na sytuację na lokalnych rynkach pracy, lecz na
tworzeniu lepszych warunków dla rozwoju przedsiębiorstw (co zwiększy ich
konkurencyjność) oraz na podwyższaniu kwalifikacji osób zatrudnionych i poszukujących
pracy" - podsumowuje organizacja.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Czytaj także
Polecane galerie
I
2018-08-12 06:31
Minimalna powinna być połową średniej krajowej i tyle na temacie.
Marysia
2018-08-11 09:52
Przedsiębiorcy wypłacający pracownikom pensję minimalną powinni dołączyć do niej instrukcję jak za nią przeżyć cały miesiąc opłacając oczywiście wszystkie rachunki.
Adam
2018-08-11 09:17
Ciekawe który z panów z BCC żyje za minimalną pensję i wie jak to jest? Kiedyś mieliśmy już dwóch pajaców, bodaj posłów, którzy udowadniali że to nic takiego. Jak przeżyli nie wiem skoro ich garniturki kosztowały kilka takich pensji.
Pokaż wszystkie komentarze (152)