Notowania

Płaca minimalna za mocno w górę. Przedsiębiorcy chcą, żeby rosła wolniej i zależała od sytuacji w regionie

2220 złotych brutto - tyle ma wynosić w przyszłym roku płaca minimalna. Business Centre Club, który reprezentuje przedsiębiorców, uważa, że to za dużo. Postuluje, żeby uzależnić minimalną pensję od tego, ile się zarabia w danym województwie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(JAKUB ORZECHOWSKI/REPORTER/EAST NEWS)
Nie każdą firmę stać na podwyżki pensji - przekonuje BCC

BCC opublikował stanowisko w sprawie podniesienia w przyszłym roku płacy minimalnej do 2220 złotych brutto (rządowy projekt rozporządzenia ustalający ją na takim poziomie właśnie trafił do Sejmu).

To o 120 złotych więcej niż obecnie, ale mniej niż chciało ministerstwo pracy (2250 zł) i związki zawodowe (OPZZ - 2383 zł, a "Solidarność" - 2278 zł). Zarazem jednak rząd i tak chce dać większą podwyżkę, niż musi (minimum to 2216,70 zł). I właśnie ta rozrzutność nie podoba się Business Centre Club.

BCC punktuje, że przez tę rozrzutność pensja minimalna rośnie od kilku lat szybciej niż średnia krajowa, a także szybciej niż rozwija się polska gospodarka. "Takie tempo wzrostu minimalnego wynagrodzenia ma negatywny wpływ na konkurencyjność olbrzymiej liczby małych i średnich przedsiębiorstw" - zaznacza organizacja. I dodaje, że dotyczy to zwłaszcza tych firm, w których stosunkowo dużo osób pracuje za minimalną krajową.

BCC dodaje, że stracić mogą też firmy zaangażowane w realizację inwestycji publicznych, "w szczególności na koszty realizacji umów, które przewidują wynagrodzenie dla wykonawców na poziomie minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz minimalnej stawki godzinowej".

"Komplikuje to i pogarsza pozycję wielu wykonawców, w szczególności zamówień publicznych, o ile zamawiający nie będą skłonni uwzględnić wzrostu tego typu niezawinionych kosztów i renegocjować umów" - czytamy.

Zobacz też: Płaca minimalna. Zobacz, ile z tego zabiera ci państwo

Dlatego organizacja proponuje, żeby w każdym województwie (a najlepiej powiecie) ustalać wysokość płacy minimalnej osobno. BCC postuluje, by płaca ta stanowiła maksymalnie 40 proc. średniego wynagrodzenia w danym regionie, a także zaleca, aby zmienić sposób wyliczania średniej pensji: osobno dla mikroprzedsiębiorstw i osobno dla pozostałych firm.

"Polityka regulacyjna państwa, w szczególności w odniesieniu do płac osób
niskowykwalifikowanych powinna koncentrować się nie na administracyjnym podwyższaniu
minimalnego wynagrodzenia, bez względu na sytuację na lokalnych rynkach pracy, lecz na
tworzeniu lepszych warunków dla rozwoju przedsiębiorstw (co zwiększy ich
konkurencyjność) oraz na podwyższaniu kwalifikacji osób zatrudnionych i poszukujących
pracy" - podsumowuje organizacja.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

Tagi: płaca minimalna, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
09-08-2018

Prawda boli...3000 netto to jest absolutny próg egzystencji w dzisiejszej Polsce. Wszystko poniżej to już skrajne ubóstwo...

09-08-2018

MaciejSuper teraz zamiast 3 wyjazdów na Karaiby w roku beda 2 bo trzeba się z robolem podzielić i do masla mu dorzucić.

09-08-2018

ThomiProponuje lokalnie ustalac ceny chleba, masla, pradu ,czynszu ,benzyny itd. na poziomie 40proc. srednich cen w regionie ...

Rozwiń komentarze (152)