Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Jacek Lepiarz
|

Płaca minimalna: Niemieccy związkowcy ostro przeciwko apelowi pracodawców

0
Podziel się:

Zmian w ustawie o płacy minimalnej domagają się, oprócz pracodawców, politycy rządzących chrześcijańskich demokratów z CDU i CSU.

Płaca minimalna: Niemieccy związkowcy ostro przeciwko apelowi pracodawców
(PAP/EPA)
bESOOunF

Przewodniczący Centrali Niemieckich Związków Zawodowych (DGB) Reiner Hoffmann powiedział w piątek na wiecu w Berlinie z okazji Święta Pracy, że związkowcy nie pozwolą na żadne odstępstwa od obowiązującej od tego roku ustawy o płacy minimalnej. Zmian w ustawie o płacy minimalnej domagają się, oprócz pracodawców, politycy rządzących chrześcijańskich demokratów z CDU i CSU.

Przewodniczący Centrali Niemieckich Związków Zawodowych (DGB) Reiner Hoffmann powiedział w piątek na wiecu w Berlinie z okazji Święta Pracy, że związkowcy nie pozwolą na żadne odstępstwa od obowiązującej od tego roku ustawy o płacy minimalnej.

Wprowadzenie w styczniu br. przepisów o płacy minimalnej w wysokości 8,50 euro za godzinę było "historycznym zwycięstwem" - powiedział Hoffmann. Wielu pracodawców, a także niestety część polityków CDU i CSU próbują za pomocą "absurdalnych argumentów" zwalczać płacę minimalną, nazywając ją "biurokratycznym potworem" - zaznaczył szef DGB.

bESOOunH

"Nie pozwolimy na podważanie ustawy" - zapowiedział Hoffmann. Przeciwnicy płacy minimalnej chcą "powrotu do XIX wieku" - dodał niemiecki związkowiec. Ostro skrytykował apel pracodawców o ogłoszenie czasowego moratorium na płacę minimalną. "Moratorium oznacza zastój" - zauważył Hoffmann.

Zmian w ustawie o płacy minimalnej domagają się, oprócz pracodawców, politycy rządzących chrześcijańskich demokratów z CDU i CSU. Uważają oni, że konieczność prowadzenia dokładnej statystyki czasu pracy przekracza możliwości małych i średnich przedsiębiorstw.

Chadecy Angeli Merkel byli przeciwni wprowadzeniu płacy minimalnej. Po utworzeniu w 2013 roku rządu koalicyjnego z SPD CDU i CSU zgodziły się na ten postulat stawiany od dawna przez socjaldemokratów.

Wprowadzenie przepisów o płacy minimalnej w branży transportowej doprowadziły do zadrażnień polsko-niemieckich. Władze w Berlinie uważają, że przepisy o płacy minimalnej powinny obowiązywać także kierowców z zagranicznych, również polskich, firm transportowych przejeżdżających przez Niemcy.

bESOOunN

W marcu w Polsce oraz w Brukseli odbyły się protesty firm transportowych przeciwko niemieckim przepisom. Narzekają one nie tylko na wysokość stawek, które Niemcy chcą im narzucić, ale też na obciążenia biurokratyczne wiążące się m.in. z tłumaczeniem dokumentów dotyczących pracowników na język niemiecki. Obecnie na czas badania sprawy przez KE niemieckie przepisy są zawieszone.

Czytaj więcej w Money.pl

  • [ ( http://static1.money.pl/i/h/111/m318575.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/placa-minimalna-w-niemczech-pod-lupa-komisji,71,0,1749319.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Płaca minimalna w Niemczech pod lupą KE
    • [ ( http://static1.money.pl/i/h/38/m139558.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/placa-minimalna-w-niemczech-unia-przyjrzy,136,0,1725832.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Niekorzystne dla Polski prawo pod lupą Unii
    • [ ( http://static1.money.pl/i/h/49/m203313.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/placa;minimalna;zwiazki;porozumialy;sie;w;sprawie;swoich;zadan,114,0,1548146.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Związki uderzają w rząd płacą minimalną
    • [ ( http://static1.money.pl/i/h/161/m201633.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/protesty-we-francji-na-ulice-wyszly-setki,94,0,1758302.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Kilkusettysięczne protesty we Francji
bESOOuoi
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)