Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Budżetówka wszczyna bunt. Stawia rządowi ultimatum

Budżetówka wszczyna bunt. Stawia rządowi ultimatum

Związkowcy straszą falą strajków Fot. Zbyszek Kaczmarek/REPORTER
Związkowcy straszą falą strajków

Jeśli rząd nie odmrozi płac w budżetówce i nie znajdą się pieniądze na wyższe pensje – Polska stanie. Związkowcy z OPZZ nie pozostawiają złudzeń.

W sektorze budżetowym pracuje co piąty Polak lub Polka. Pensje nie są waloryzowane od 2010 roku, a w niektórych zawodach inflacja "zjada" wartość wynagrodzenia systematycznie od 13 lat – pisze "Gazeta Wyborcza". Rząd jednak chce, aby i w kolejnym roku płace pozostały zamrożone.

Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych, zrzeszające 800 tys. pracowników, już przygotowuje się do akcji protestacyjnej – informuje dziennik. Protestują już policjanci, wrze wśród środowisk zrzeszających strażaków, nauczycieli, przedstawicieli zawodów medycznych.

Zobacz również: Polacy przysyłają mniej pieniędzy z obczyzny. Do kraju trafiło 3,7 mld zł

Biorąc po uwagę liczbę zawodów, które podnoszą bunt, skala protestów może być poważnym problem dla rządu, który stara się gasić pożary zapewnieniami i obietnicami podwyżek.

- Mamy dość PR-u rządu i kłamstw. Jeśli w czwartek rząd nie przedstawi sprawiedliwych propozycji, budżetówka rozpocznie wielki protest – zapowiedział Jan Guz, szef OPZZ, podczas konferencji prasowej związków.

Zobacz też: "Money. To się liczy". Czy Polacy porzucają karty na rzecz smartfonów?


Postulaty są trzy – odmrożenie płac i 12 proc. wzrost wynagrodzeń będący w rzeczywistości wyrównaniem, a nie faktyczną podwyżką. Po drugie, powiązanie wzrostu płac z tempem wzrostu PKB i wreszcie, podniesienie minimalnego wynagrodzenia do wysokości 50 proc średniej płacy w Polsce – wylicza "Wyborcza".

Zobacz także: Powstaje szeroki front rolników. Szykują najazd na Warszawę

W czwartek ma zostać podjęta decyzja o akcji protestacyjnej. Jak zaznacza dziennik, jeśli to nie otrzeźwi rządu i dojdzie do głosowania, Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego, zapowiedział, że podniesie rękę za strajkiem generalnym.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
strajk, podwyżki, protesty, płace w budżetówce
Czytaj także
Polecane galerie
gośc
2018-07-18 12:12
tyle szumu....i cisza .....
Jader
2018-07-16 08:00
Wybraliście PiS, to macie pisss.....Żałosne kreatury miliony pchają belzebubowi na prywatna inwestycję, resztę rozdają patolom na rozród!!!!
gdzie jest kaczyński????????????????????????????????????????
2018-07-16 06:48
nauczyciele popierają protest, dość argogancji morawieckiego, szydło i kaczyńskiego
Pokaż wszystkie komentarze (460)