Notowania

Budżetówka wszczyna bunt. Stawia rządowi ultimatum

W czwartek ma zostać podjęta decyzja o akcji protestacyjnej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Zbyszek Kaczmarek/REPORTER)
Związkowcy straszą falą strajków

Jeśli rząd nie odmrozi płac w budżetówce i nie znajdą się pieniądze na wyższe pensje – Polska stanie. Związkowcy z OPZZ nie pozostawiają złudzeń.

W sektorze budżetowym pracuje co piąty Polak lub Polka. Pensje nie są waloryzowane od 2010 roku, a w niektórych zawodach inflacja "zjada" wartość wynagrodzenia systematycznie od 13 lat – pisze "Gazeta Wyborcza". Rząd jednak chce, aby i w kolejnym roku płace pozostały zamrożone.

Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych, zrzeszające 800 tys. pracowników, już przygotowuje się do akcji protestacyjnej – informuje dziennik. Protestują już policjanci, wrze wśród środowisk zrzeszających strażaków, nauczycieli, przedstawicieli zawodów medycznych.

Biorąc po uwagę liczbę zawodów, które podnoszą bunt, skala protestów może być poważnym problem dla rządu, który stara się gasić pożary zapewnieniami i obietnicami podwyżek.

- Mamy dość PR-u rządu i kłamstw. Jeśli w czwartek rząd nie przedstawi sprawiedliwych propozycji, budżetówka rozpocznie wielki protest – zapowiedział Jan Guz, szef OPZZ, podczas konferencji prasowej związków.

Zobacz też: "Money. To się liczy". Czy Polacy porzucają karty na rzecz smartfonów?

Postulaty są trzy – odmrożenie płac i 12 proc. wzrost wynagrodzeń będący w rzeczywistości wyrównaniem, a nie faktyczną podwyżką. Po drugie, powiązanie wzrostu płac z tempem wzrostu PKB i wreszcie, podniesienie minimalnego wynagrodzenia do wysokości 50 proc średniej płacy w Polsce – wylicza "Wyborcza".

W czwartek ma zostać podjęta decyzja o akcji protestacyjnej. Jak zaznacza dziennik, jeśli to nie otrzeźwi rządu i dojdzie do głosowania, Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego, zapowiedział, że podniesie rękę za strajkiem generalnym.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: płace, płace w budżetówce, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
11-07-2018

PatiBardzo dobrze niech strajkują, niech w końcu zobaczą co robią z tym krajem! Socjalne dodatki wyższe niż pensje! Po co się uczyć, po co pracować, po co … Czytaj całość

11-07-2018

Stararząd dał nierobom 500+ i doszło do tego że pracujący ludzie mają takie same dochody jak nieroby. Tylko oni jeszcze muszą płacić podatek na utrzymanie … Czytaj całość

11-07-2018

KibicW budżetówce pracuje 5 razy więcej ludzi niż na początuk " transformacji " Trzeba zwolnić połowę od zaraz i pensje wzrosną .

Rozwiń komentarze (472)