Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Plan Morawieckiego. Oto pięć głównych filarów

Plan Morawieckiego. Oto pięć głównych filarów

Fot. STEFAN MASZEWSKI/REPORTER/EAST NEWS

Reindustrializacja, rozwój innowacyjnych firm, kapitał dla rozwoju, ekspansja zagraniczna oraz rozwój społeczny i terytorialny - to pięć filarów rozwoju gospodarczego Polski zawartych w planie Morawieckiego. Na inwestycje ma zostać wygospodarowany nawet bilion złotych - dowiedziała się nieoficjalnie PAP ze źródeł zbliżonych do rządu.

Plan - którego celami są wzmocnienie polskiego kapitału oraz wzrost innowacyjności polskich firm, by były konkurencyjne na rynkach zagranicznych - we wtorek ma omówić Rada Ministrów.

Realizacja zawartego w planie postulatu reindustrializacji ma przebiegać w oparciu o: partnerstwo dla strategicznych działów gospodarki; Krajowe Inteligentne Specjalizacje; klastry i doliny przemysłowe oraz inwestycje zagraniczne.

Rozwój innowacyjnych firm ma z kolei nastąpić dzięki: nowej "Konstytucji Biznesu"; przyjaznemu otoczeniu prawnemu; reformie instytutów naukowo-badawczych oraz programowi "Start in Poland".

Kapitał dla rozwoju ma być natomiast pozyskany poprzez: budowanie oszczędności Polaków; środki europejskie; Polski Fundusz Rozwoju oraz środki z planu Junckera, Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju, Europejskiego Banku Inwestycyjnego oraz Azjatyckiego Banku Inwestycji Infrastrukturalnych.

Przewidziana w planie ekspansja zagraniczna ma się dokonać m.in. za sprawą: utworzenia Pionu Wspierania Eksportu w Polskim Funduszu Rozwoju; reformy dyplomacji ekonomicznej; budowy silnej marki "Polska".

Zaś rozwój społeczny i terytorialny mają zagwarantować: pakt dla obszarów wiejskich, skuteczna polityka regionalna oraz edukacja.

W planie wymieniono też fundamenty silnego państwa; są to: e-administracja, "inteligentne zamówienia publiczne", przełamanie zjawiska "Polski resortowej" oraz bezpieczeństwo energetyczne uwzględniające dostępność i cenę energii.

Skąd pieniądze?

Według szacunków z planu prawie połowa środków, bo 480 mld zł wraz z wkładem własnym, będzie pochodzić z funduszy unijnych.

Na 75-150 mld zł oceniono potencjał inwestycyjny spółek Skarbu Państwa, a do 230 mld zł potencjał inwestycyjny polskich firm w postaci środków na lokatach do częściowego wykorzystania przez przedsiębiorców.

Z kolei potencjał inwestycyjny Polskiego Funduszu Rozwoju oszacowano na 75-120 mld zł, a programów rozwojowych BGK, (m.in. Krajowego Funduszu Kapitałowego, Polskiego Funduszu Funduszy Wzrostu, Funduszu Ekspansji Zagranicznej) na 65 do 100 mld zł.

W sektorze bankowym w związku z nadpłynnością banków drzemie - według planu - 90 mld zł.

Ponadto od 50 do 80 mld zł powinny dać programy realizowane wraz z instytucjami międzynarodowymi: Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju, Europejskim Bankiem Inwestycyjnym, Europejskim Funduszem Inwestycji Strategicznych, Bankiem Światowym oraz Azjatyckim Bankiem Inwestycji Infrastrukturalnych.


PAP
Czytaj także
Polecane galerie
quano
78.10.180.* 2016-02-16 12:27
Czyli kasaka z UE Pisowi nie śmierdzi.
WolnyPolak
185.24.27.* 2016-02-16 09:53
Duduś zachowuje się jak Robin Hood daje , tylko że tamten wpierw odbierał , a ten tylko daje tylko skąd on nabierze na dawanie ....Pan Morawiecki buja w obłokach mówiąc o Tym Planie , jedyną przeszkodą w rozwoju gospodarki Jest ON sam i rząd w którym jest , nie zarabiam milionów jak Morawiecki i Petru , ale wiem jedno uproszczenie prawa , scisłość i spójność przepisów oraz ich jasność bez wielopoziomowej interpretacji i domniemań prostuje gospodarkę i zmniejsza biurokrację , to są kłody dla ludzi chcących inwestować .....Nasz fundament w Państwie czyli Prawo jest żle napisane , ponieważ daje pole do popisu w każdej dziedzinie ludziom Papugą , którzy interpretują prawo na swój sposób a co za tym idzie filozofują doprowadzając czasami sprawy proste do zagmatwanych ponieważ mają do tego umiejętności i działają w granicach prawa doprowadzają do zapychania administracji oraz często dzięki temu stawiają na swoim ....Pytanie komu tak skonstruowane prawo jest na rękę odpowiedz prosta Bogatym którzy dzięki niemu są jeszcze bardziej Bogaci ....ta patologia myślowa doprowadza do tego że jedynymi uczciwymi płatnikami w kraju są zwykli podatnicy , którzy może i mają prawo ale nigdy nie posiadają takiego przebicia i takiej siły by wciąż i w każdej instytucji przekonywać do swoich racji a jeśli sie taki znajdzie system zwyczajnie go wykonczy lub mniej gorsze wprowadzi w chorobę ....Taki mamy w kraju porzadek Prawny! Panie Morawiecki siłą każdej gospodarki jest popyt która to siła popycha podaż i powoduje wzrost gospodarczy to według mnie proste czynniki ........no chyba że się nie znam też tak może być ....zwiększając wynagrodzenia czyli płące minimalne do 2800 brutto wraz z automatycznym zdjęciem połowy kosztów wzrostu z podatków od przedsiebiorcy jakoby rozkładacie podwyżkę pomiędzy Panstwo a Firmy .....spadek wpływów od przedsiębiorstw pokrywacie wzrostem z podatku od wynagrodzen i wzrostem wpływów od podatków wszelakich wydanych przez pracowników w każdej dziedzinie życia czyli Vat! Jeśli się mylę proszę kogoś o sprostowanie ....ta rada kosztuję Pana milion złoty.Pozdrawiam
K.K.
79.184.127.* 2016-02-16 09:28
A co mam zrobić z 3 letnią córką, dla której nie ma miejsca w żadnym państwowym przedszkolu??? Pozostaje mi prywatne, które z powodu dużego popytu podnieśli ceny. I teraz 1000 zł na przedszkole- dziękuje za wsparcie drogi rządzie!!!!
Zobacz więcej komentarzy (42)