Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Polska gospodarka rośnie w tempie prawie 4 procent rocznie. Ile to potrwa?

0
Podziel się:

Główny Urząd Statystyczny podał dane o tym, w jakim tempie rozwija się polska gospodarka.

Polska gospodarka rośnie w tempie prawie 4 procent rocznie. Ile to potrwa?
(MAN Truck & Bus)

O 3,9 procent wzrósł w czwartym kwartale 2015 roku Produkt Krajowy Brutto Polski w porównaniu do tego samego okresu 2014 roku - podał Główny Urząd Statystyczny. W tym roku gospodarka naszego kraju ma rosnąć w tempie nawet 4 procent.

Jak podał GUS we wstępnym szacunku, PKB Polski wzrósł o 3,9 procent w ujęciu rocznym (niewyrównanym sezonowo w cenach stałych średniorocznych roku poprzedniego) oraz o 1,1 procent w porównaniu do trzeciego kwartału. Wzrost gospodarczy przy uwzględnieniu tzw. wyrównania sezonowego to 3,6 procent r/r.

Opublikowane w piątek dane są zgodne z tym, co wcześniej prognozowali ekonomiści: "Potencjał do zaskoczenia ze strony tych danych ograniczył fakt, że poznaliśmy już wstępne informacje o wyniku polskiej gospodarki za cały rok (wzrost 3,6 procent), które z dużym przybliżeniem pozwalają oszacować, jakim rezultatem zakończyły się trzy ostatnie miesiące minionego roku. Sądzimy, że dynamika PKB sięgnęła w czwartym kwartale 3,9 procent r/r" - napisali w porannym komentarzu ekonomiści Raiffeisen-Polbanku.

Dane potwierdzają to, że polska gospodarka rozwija się w przyzwoitym tempie. Optymistyczni byli niedawno też ekonomiści Banku Światowego, którzy w swoim raporcie Global Economic Prospects zaprognozowali, że w 2016 roku PKB Polski wzrośnie o 3,7 procent. Z kolei w 2017 roku możemy liczyć na wzrost nawet o 3,9 procent.

Dynamika zmian PKB Polski na tle świata (proc. r/r)
Kraj/Region 2015 2016 2017 2018
Polska 3,5 3,7 3,9 3,9
Strefa euro 2,5 2,7 2,4 2,2
Świat 2,4 2,9 3,1 3,1
Kraje rozwijające się 4,3 4,8 5,3 5,3

Źródło: money.pl na podstawie danych Banku Światowego.

- Firmy dobrze postrzegają przyszłą koniunkturę gospodarczą, a popyt na pracę rośnie. Nie jest to poprawa skokowa, ale jednak zauważalna. Do tego wszystkiego deflacja powoduje, że płace realne jeszcze wyraźniej rosną, więc mamy więcej pieniędzy. Inwestycje z kolei, które są istotnym składnikiem PKB, powinny w tym roku rosnąć w tempie powyżej 5 procent. Pozostaje tylko pytanie, co z inwestycjami publicznymi, finansowanymi ze środków unijnych. Ale miejmy nadzieję, że nie spadną w porównaniu z poprzednim rokiem, a wykorzystanie środków europejskich będzie efektywne - mówił w niedawnym wywiadzie dla money.pl Leszek Kąsek, ekonomista Banku Światowego.

Warto przypomnieć, że pod koniec ubiegłego roku minister rozwoju Mateusz Morawiecki stwierdził, że chciałby, by PKB Polski rósł w tempie ponad 4 procent rocznie.

Ministerstwo Finansów w założeniach na 2016 rok wskazało, że PKB Polski wzrośnie o 3,8 procent. Według danych GUS, PKB w trzecim kwartale 2015 roku wzrósł o 3,4 procent w porównaniu do tego samego okresu ubiegłego roku.

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)