Notowania

ukraina
14.04.2015 14:20

Pomoc dla Ukrainy. MFW chce zakończenia rozmów do czerwca

Międzynarodowy Fundusz Walutowy oceni również jak władze w Kijowie wypełniają program współpracy z MFW.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Vladimir Yaitskiy/CC BY-SA 2.0/Flickr)

Międzynarodowy Fundusz Walutowy opowiada się za zakończeniem negocjacji na temat restrukturyzacji zadłużenia zagranicznego Ukrainy do czerwca, kiedy będzie oceniał, jak władze w Kijowie wypełniają program współpracy z MFW.

Oświadczenie w tej sprawie, wydane przez pierwszego zastępcę dyrektora zarządzającego MFW Davida Liptona, publikują we wtorek ukraińskie media.

- Opracowaliśmy trzy kryteria, które są - z naszego punktu widzenia - konieczne dla realizacji działań na rzecz restrukturyzacji zadłużenia. Dotyczą one zakresu tej operacji, jej wpływu na obsługę zadłużenia oraz wpływu na wskaźniki relacji między zadłużeniem a PKB - oświadczył Lipton.

- MFW potrzebuje pewności, że reformy na Ukrainie będą realizowane z sukcesem, a finansowanie Ukrainy będzie bezpieczne - dodał.

Ukraina rozpoczęła konsultacje w sprawie restrukturyzacji zadłużenia zagranicznego w marcu. Przeprowadziła je z firmami zarządzającymi funduszami inwestycyjnymi, które posiadają znaczne ilości ukraińskich papierów dłużnych, jak Franklin Templeton, PIMCO, BlackRock. Ministerstwo Finansów w Kijowie liczy, że rozwiązania uda się wynegocjować w ciągu dwóch miesięcy.

Sprawą otwartą pozostaje, czy Rosja, która posiada obligacje Ukrainy warte 3 mld dol., zechce uczestniczyć w programie restrukturyzacji. Termin zapadalności tych obligacji to grudzień.

MFW zatwierdził w marcu pomoc dla Ukrainy w formie czteroletniego programu rozszerzonego finansowania (EFF) w wysokości 17,5 mld dolarów. Według MFW pomoże to w ustabilizowaniu gospodarki Ukrainy, a w perspektywie średnioterminowej pozwoli przywrócić wzrost gospodarczy i poprawić warunki życia obywateli. Oczekuje się, że dzięki kredytowi MFW do pomocy dla Ukrainy przyłączą się inne międzynarodowe instytucje.

Warunkiem realizacji programu pomocowego, który ma zapewnić przywrócenie stabilności makroekonomicznej i wzrostu gospodarczego, jest wprowadzenie przez Kijów reform gospodarczych i administracyjnych. Wśród najbardziej niepopularnych reform, jakie czekają Ukrainę, wylicza się 15-procentową obniżkę części emerytur oraz trzykrotny wzrost ceny gazu.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: ukraina, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz