Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
gospodarka
14.12.2016 14:45

Tchórzewski: będzie praca dla górników

Minister energii podczas briefingu powiedział, że bardzo wielu górników z likwidowanej kopalni Makoszowy już zgłasza się do konkretnych kopalń w sprawie zatrudnienia.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Paweł Supernak)

Górnicy kopalni Makoszowy mogą przechodzić do pracy w innych grupach górniczych całymi brygadami, praca będzie dla całej załogi, a pensje górników nie będą mniejsze - zapewniał w środę w Sejmie szef resortu energii Krzysztof Tchórzewski.

Minister energii podczas briefingu powiedział, że bardzo wielu górników z likwidowanej kopalni Makoszowy już zgłasza się do konkretnych kopalń w sprawie zatrudnienia. Jak mówił załoga kopalni Makoszowy liczy 1346 osób, tymczasem jest zgłoszonych 2608 ofert pracy. - W PGG - 1748, JSW - 423, w SRK - 317 - wyliczał. Do tego dochodzi jeszcze 120 miejsc pracy dla pracowników administracji.

Jak mówił Tchórzewski, ze względu na to, że zmiana miejsca pracy wiąże się z "kłopotem osobistym", dla górników Makoszowy pojawiła się kolejna propozycja - będą mogli przechodzić do pracy w innych grupach górniczych "całymi brygadami" w "ramach tego samego związku personalnego".

Wcześniej PO wezwała rząd do przedstawienia informacji o planowanej likwidacji kopalń i miejsc pracy na Śląsku, wskazując na przykład kopalń Krupiński i Makoszowy.

Wniosek o odroczenie posiedzenia Sejmu do czasu wprowadzenia do porządku obrad informacji rządu dotyczącej likwidacji kopalni i miejsc pracy na Śląsku złożył w środę poseł PO Krzysztof Gadowski. Później parlamentarzyści Platformy zorganizowali w Sejmie konferencję prasową z udziałem związkowców z zabrzańskiej kopalni Makoszowy, domagając się od rządu informacji o działaniach podejmowanych w górnictwie.

Zatrudniająca ok. 1,4 tys. osób, pozostająca w strukturach SRK i przynosząca straty kopalnia Makoszowy w Zabrzu, decyzją Komisji Europejskiej jedynie do końca tego roku może korzystać z dopłat do strat produkcyjnych. Aby dalej działać, musiałaby osiągnąć rentowność.

Tchórzewski powiedział, że decyzje o zaprzestaniu wydobycia w kopalni Makoszowy to wspólna decyzja Komisji Europejskiej i rządu.

Związki, które nie zgadzają się z perspektywą zamknięcia kopalni Makoszowy w ub. tygodniu przeprowadziły wśród załogi sondaż (sami związkowcy określali go jako "referendum"). Pracownicy odpowiadali na pytanie, czy chcą zostać w Makoszowach, czy chcą odejść w ramach alokacji do innych kopalni. Według Solidarności frekwencja wyniosła 84 proc., a 98 proc. głosujących opowiedziało się za pozostaniem w Makoszowach. Pytany, co oznacza ten wynik, szef Solidarności w kopalni Artur Banisz odpowiedział: "Protesty".

Obecny na konferencji prasowej wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski podkreślił, że rząd w tym roku dołożył wszelkich starań, aby decyzja o ofercie przenoszenia górników na inne kopalnie była ostatnią, ale gwarantującą stabilność mieszkańcom Śląska i tej kopalni.

- Komu i w jakim celu zależy, by w okresie przedświątecznym, po Barbórce, kiedy to są dobre informacje dla górników - bo są miejsca pracy - siać ferment, siać zamęt i straszyć. I opowiadać rzeczy zmyślone, nieprawdziwe- mówił wiceminister Tobiszowski.

Na konferencji prasowej Platformy Obywatelskiej z udziałem związkowców z zabrzańskiej kopalni Makoszowy, związkowcy mówili, że kopalnia Makoszowy zrealizowała program naprawczy i - jak mówił związkowiec z kopalni Makoszowy Andrzej Chwiluk "od stycznia 2017 r. może normalnie funkcjonować, nie potrzebuje dopłat".

- Jak nie musi mieć dopłat, to o co te protesty?. My uważamy, że Makoszowy bez dotowania będzie mieć problem na rynku. Związkowcy ponownie to wywołali, tu w tym miejscu. (...) My uważamy, że od 1 stycznia nie są w stanie funkcjonować na rynku bez dopłat. A to stwierdziła Komisja Europejska - powiedział Tobiszowski.

Minister Krzysztof Tchórzewski zapewnił, że górnicy "nie tylko nie stracą pracy, ale także ich wynagrodzenia nie ulegną zmniejszeniu".

- To jest bardzo istotne, że tutaj żadnych strat nie ponoszą. Nie tylko, że miejsca pracy nie stracą, ale także nie będą mniej zarabiali. Co jest niezwykle ważne w całym procesie restrukturyzacji - powiedział Tchórzewski. Jak dodał, chciałbym, aby górnicy w nas uwierzyli.

Tagi: gospodarka, węgiel, przedsiębiorczość, rząd, pap, min.energii, srkopalnie, wiadomości, gospodarka polska, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
14-12-2016

kenzo32Na co gornicy liczyli głosując w wyborach na PiS?. Może i Ewa Kopacz coś obiecała ale czyż ci górnicy nie widzą, że ta władza odkręca wszystkie … Czytaj całość

14-12-2016

Tomcio@Bzdura . Kopalnie perspektywicznie są do likwidacji . Po co oszukiwać górników . Game over !

14-12-2016

wędrowniczekOddelegować, poszczególnych pracowników do innych kopalń przypuszczam, że pracodawca tak może zrobić i po problemie a tych co nie podejmą pracy w … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (4)