Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Prezesi stadnin koni w Janowie Podlaskim i Michałowie odwołani po prawie 30 latach

0
Podziel się:

Prezesi dwóch słynnych stadnin koni arabskich – Marek Trela i Jerzy Białobok zostali w piątek odwołani przez nowego szefa Agencji Nieruchomości Rolnych. Środowisko hodowców koni jest wzburzone i pisze list otwarty.

Prezesi stadnin koni w Janowie Podlaskim i Michałowie odwołani po prawie 30 latach
(Michał Masiak,WP)

Prezesi dwóch słynnych stadnin koni arabskich – Marek Trela i Jerzy Białobok zostali w piątek odwołani przez nowego szefa Agencji Nieruchomości Rolnych. Środowisko hodowców koni jest wzburzone i pisze list otwarty.

W piątek doszło do kolejnych zmian kadrowych w państwowych spółkach. Tym razem ze stanowiska zostali odwołani prezesi dwóch stadnin koni, które podlegały Agencji Nieruchomości Rolnej – w Janowie Podlaskim i Michałowie. Obie cieszyły się wielkim uznaniem wśród hodowców koni. W Janowie od lat organizowana jest aukcja koni "Pride of Poland", na którą zjeżdżają kupcy z całego świata, w tym zwykle również żona legendarnego perkusisty The Rolling Stones, Charliego Wattsa – Shirley Watts.

Odwołany prezes hodowli w Janowie, Marek Trela, ze stadniną związany był od 1978 roku, początkowo jako lekarz weterynarii. Stery przejął w 2000 roku.

- Trudno mi to zrozumieć. Szkoda mi koni. Właściciel oczywiście ma swoje prawa i może robić to, na co ma ochotę. Ale musi zdawać sobie sprawę z odpowiedzialności. Bo to nie jest błaha sprawa. To stadnina z ogromną tradycją, z wartościowymi końmi. Udowodniliśmy to w ubiegłym roku rekordową aukcją - powiedział "Dziennikowi Wschodniemu" były już prezes janowskiej stadniny, Marek Trela.

"W czasie gdy inne stada i stadniny ulegały w ostatnich latach przekształceniom, stadniny w Michałowie i Janowie Podlaskim pozostawały "nietknięte". Mimo kryzysu finansowego konie z SK Janów Podlaski i SK Michałów odnosiły liczne sukcesy" - to z kolei fragment z branżowego serwisu Equista.

Trela dopiero co został doceniony przez światowe gremium. Na początku lutego powołano go na stanowisko wiceprzewodniczącego Światowej Organizacji Konia Arabskiego (WAHO). Natomiast stadnina, którą kierował przez prawie 16 lat, została tydzień temu wyróżniona w konkursie "Gazele Biznesu" prowadzonym przez "Puls Biznesu" jako jedna z najdynamiczniej rozwijających się firm.

ANR nie wyjaśniła swojej decyzji. Za to odwołała również prezesa drugiej stadniny słynącej na całym świecie z koni arabskich czystej krwi. Jerzy Białobok w piątek został odwołany ze stanowiska prezesa stadniny w Michałowie, z którą był związany od 1977 roku, a szefował jej od roku 1997.

Na stronie ANR najnowsza informacja datowana jest na 16 lutego - komunikat dotyczy sukcesu polskiego ogiera Equator ze stadniny w Michałowie, który zdobył złoty medal na zawodach w Arizonie.

Stanowisko straciła również Anna Stojanowska, która właśnie przestała być inspektorem Agencji Nieruchomości Rolnych. Przez lata Stojanowska była międzynarodowym sędzią. To ona jest też twarzą aukcji "Pride of Poland", którą co roku prowadziła.

Kilka lat temu kontrolę w stadninie w Janowie prowadziła Najwyższa Izba Kontroli. Mimo stwierdzonych nieprawidłowości, pozytywnie oceniła warunki utrzymania i sprzedaży koni.

Kto będzie nowym szefem stadniny? Miejsce Marka Treli zajmie Marek Skomorowski, wcześniej zastępca dyrektora lubelskiego oddziału ANR i działacz Solidarnej Polski.

Przypomnijmy, że od listopada 2015 roku zmieniły się władze w Agencji Nieruchomości Rolnych. Nowym szefem agencji został Waldemar Humięcki, radny warszawskiego Ursusa związany z PiS.

- To cios dla polskiej hodowli, która przecież przetrwała i wojny, i komunę. Hodowla koni arabskich ma swoją specyfikę, wymaga doświadczenia. Prezesi stadnin w Janowie i Michałowie sprawdzali się w tym znakomicie. Rozsławili polską hodowlę na świecie. Czekamy na uzasadnienie merytoryczne takich decyzji – powiedziała "Dziennikowi Wschodniemu" prof. Państwowej Szkoły Wyższej w Białej Podlaskiej Krystyna Chmiel, znawczyni i hodowczyni koni arabskich.

Środowisko stanęło w obronie zwolnionych prezesów i wystosowało do ministra rolnictwa i prezesa Agencji Nieruchomości rolnych list otwarty, w którym czytamy:

"(...) zwracamy się z prośbą o rozważenie decyzji, które mogą mieć długofalowe i nieodwracalne skutki dla utrzymania naszej hodowli na dotychczasowym, wysokim poziomie. Nie mamy upoważnienia do wypowiadania się w imieniu zwolnionych osób i nie apelujemy o konieczne przywrócenie ich na dotychczasowe stanowiska. Uważamy natomiast, że powinny mieć przynajmniej szansę powrotu w struktury polskiej hodowli, aby mieć czas na dokończenie dzieła życia i wykształcenie następców".

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)