Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Anna Frankowska
|

Przekop Mierzei Wiślanej. Jest ostateczna decyzja

160
Podziel się:

Prezydent podpisał ustawę pozwalającą na budowę drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską. To jedna z inwestycji zapowiadanych przez rząd PiS.

Przekop Mierzei Wiślanej. Jest ostateczna decyzja
(LECH ZIELASKOWSKI/REPORTER)

Nowe połączenie - czyli przekop przez Mierzeję Wiślaną - ma umożliwić swobodną i całoroczną żeglugę statków morskich wszystkich bander do portu w Elblągu i pozostałych portów Zalewu Wiślanego.

Budowa kanału żeglugowego realizowana będzie przede wszystkim ze względu na interes publiczny, jakim jest zapewnienie bezpieczeństwa państwa. Inwestycja ma być zrealizowana do 2022 roku. Według planów kanał umożliwi wpływanie do Morskiego Portu Elbląg jednostek o parametrach morskich, tj. zanurzeniu do 4 m, długości 100 m, szerokości 20 m.

O przekopanie Mierzei Wiślanej i utworzenie kanału żeglugowego od lat zabiegają samorządowcy z Warmii i Mazur, zwłaszcza władze Elbląga. Przeciwni są mieszkańcy Krynicy Morskiej, a także ekolodzy, wskazujący na potrzebę ochrony cennych siedlisk.

Plany zakładają, że kanał będzie miał 1,3 km długości i 5 m głębokości. Powstanie śluza o długości 200 metrów, dzięki której różnica w poziomach wód w Zalewie Wiślanym i w Bałtyku będzie wyrównywana. Będzie ona także zapobiegać mieszaniu się wód z obu akwenów i zanieczyszczeniu bałtyckich plaż. W kanale będzie także stanowisko postojowe dla jednostek, które będą czekać na wejście do śluzy. Czytaj więcej: Kaczyński z ministrem skontrolowali Mierzeję Wiślaną. Kiedy ruszy przekop?

Kanał łączący Zatokę Gdańską z Zalewem Wiślanym ma kosztować około 800 milionów złotych. Według planu kanał ma mieć 60 metrów szerokości i około 1 kilometra 300 metrów długości.

wiadomości
gospodarka
gospodarka polska
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(160)
podatnik
6 lat temu
Powinna być publiczna debata w TVP i następnie referendum ogólnopolskie czy wykonywać przekop. Pzdr myslacych
leon.
7 lat temu
Brawo.....nareszcie.
www
7 lat temu
Brawo PIS.Nie mozemy byc od nikogo zalezni.Szczegolnie od Ruskich.Juz kiedys nam gaz zakrecili
ble
7 lat temu
ruscy mają w pompie ten przekop, a my naród wybulimy 800 mln i co roku ze 20 mln na utrzymanie fajnego kanału dla żaglówek. w razie wojny kanał dostanie parę rakiet i będzie bezużyteczny
sss
7 lat temu
poroniony pomysl
...
Następna strona