Notowania

wiadomości
04.04.2017 11:31

Przekop Mierzei Wiślanej. Jest ostateczna decyzja

Prezydent podpisał ustawę pozwalającą na budowę drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską. To jedna z inwestycji zapowiadanych przez rząd PiS.

Podziel się
Dodaj komentarz
(LECH ZIELASKOWSKI/REPORTER)

Nowe połączenie - czyli przekop przez Mierzeję Wiślaną - ma umożliwić swobodną i całoroczną żeglugę statków morskich wszystkich bander do portu w Elblągu i pozostałych portów Zalewu Wiślanego.

Budowa kanału żeglugowego realizowana będzie przede wszystkim ze względu na interes publiczny, jakim jest zapewnienie bezpieczeństwa państwa. Inwestycja ma być zrealizowana do 2022 roku. Według planów kanał umożliwi wpływanie do Morskiego Portu Elbląg jednostek o parametrach morskich, tj. zanurzeniu do 4 m, długości 100 m, szerokości 20 m.

O przekopanie Mierzei Wiślanej i utworzenie kanału żeglugowego od lat zabiegają samorządowcy z Warmii i Mazur, zwłaszcza władze Elbląga. Przeciwni są mieszkańcy Krynicy Morskiej, a także ekolodzy, wskazujący na potrzebę ochrony cennych siedlisk.

Plany zakładają, że kanał będzie miał 1,3 km długości i 5 m głębokości. Powstanie śluza o długości 200 metrów, dzięki której różnica w poziomach wód w Zalewie Wiślanym i w Bałtyku będzie wyrównywana. Będzie ona także zapobiegać mieszaniu się wód z obu akwenów i zanieczyszczeniu bałtyckich plaż. W kanale będzie także stanowisko postojowe dla jednostek, które będą czekać na wejście do śluzy. Czytaj więcej: Kaczyński z ministrem skontrolowali Mierzeję Wiślaną. Kiedy ruszy przekop?

Kanał łączący Zatokę Gdańską z Zalewem Wiślanym ma kosztować około 800 milionów złotych. Według planu kanał ma mieć 60 metrów szerokości i około 1 kilometra 300 metrów długości.

Tagi: wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
04-04-2017

zgredPrzekop Mierzei Wiślanej - budowa potrwa do XXII wieku i wtedy okaże się zbędna ale ile przy niej będzie przewałów, ileż fortun nowych powstanie. … Czytaj całość

04-04-2017

PiotrI bardzo c. dobrze, nareszcie ktoś ma jaja, a nie same enunuchy.

04-04-2017

GośćKolejną bardzo dobra decyzja tego rządu - PiS zmienia Polskę na lepsze

Rozwiń komentarze (160)