Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Jacek Frączyk
Jacek Frączyk
|

Padł historyczny rekord. Silne mrozy zwiększyły zużycie energii

121
Podziel się:

Najzimniejsze miesiące są zarazem czasem poboru największej mocy energetycznej. W poniedziałek padł historyczny rekord. O 17:30 zapotrzebowanie na moc w systemie energetycznym przekroczyło 26,2 GW. To dodatkowa przyczyna smogu w największych miastach. Poprzednie dni najniższych temperatur przypadły na weekend, co nieco odciążyło system. Ten ma jeszcze rezerwy, ale i tak już wspieramy się importem.

Padł historyczny rekord. Silne mrozy zwiększyły zużycie energii
(wikimedia/Petr Štefek CC-SA 3.0)

Tak się złożyło, że okres silnych mrozów to zarazem czas największego zużycia energii elektrycznej. W poniedziałek przebiliśmy po raz pierwszy w historii 26 GW poboru mocy w Krajowym Systemie Energetycznym i o 17:30 wyznaczony został nowy rekord - 26230,6 MW.

Poprzedni rekordowy pobór mocy przypadł na 7 lutego 2012 roku. Również o godzinie 17:30 zgłoszono wtedy zapotrzebowanie na 25844,7 MW mocy.

Dzień wcześniej popyt na prąd był niewiele mniejszy, a w Polsce padały wtedy rekordy mrozu. Według nieoficjalnych pomiarów w Łebuni w woj. pomorskim 6 lutego 2012 r. było minus 30,7 stopnia, zaś na obszarach górzystych woj. małopolskiego około minus 35 stopni. Do historycznego oficjalnego rekordu z 11 stycznia 1940 roku z Siedlec tylko trochę zabrakło - zaledwie 6 stopni.

Podobnie ostre mrozy mamy obecnie. W sobotę nad ranem odnotowano najniższą temperaturę tej zimy w Polsce - 33 stopni Celsjusza było w miejscowości Jabłonka w Małopolsce. Termometry w Katowicach pokazywały -29 st. C. W poniedziałek temperatura dochodziła do -10 st. C w ciągu dnia, ale w nocy była nawet -18 st. C.

To wywołało zrozumiałą chęć „rozgrzania przemarzniętych kości”, które jest widoczne w statystykach poboru mocy. To zarazem jedna z przyczyn smogu - elektrownie więcej produkują energii i ciepła i zarazem wysyłają w powietrze więcej szkodliwych substancji.

Szczęściem dla krajowego systemu energetycznego dni najniższej temperatury przypadły na weekend, czyli z poboru energii wyłączone były firmy, co zredukowało obciążenie sieci. Poprawa pogody w poniedziałek nie była jednak znacząca, więc i zużycie wzrosło i okazało się najwyższe w historii.

Nowy rekord to, przypomnijmy 26 230,6 MW. Tymczasem moc, którą obecnie mogą zaoferować krajowe elektrownie to 29 997,11 MW, więc pewna rezerwa jeszcze jest.

Portal WysokieNapiecie.pl informuje jednak, że prąd w coraz większym stopniu importujemy. Polskie elektrownie wyprodukowały w 2016 roku 162 TWh energii elektrycznej, tyle samo co rok wcześniej, a zużycie wzrosło do 164 TWh.

Połowa zakupionego do Polski prądu pochodzi ze Szwecji. Jak wskazuje wysokienapiecie.pl silną motywacją do importu jest niższa cena prądu z zagranicy, tj. nawet 30 euro aż MW/h, podczas gdy na polskim rynku hurtowym jest to 37 euro.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(121)
widz
7 lat temu
[QUOTE] silną motywacją do importu jest niższa cena prądu z zagranicy, tj. nawet 30 euro aż MW/h, podczas gdy na polskim rynku hurtowym jest to 37 euro. [/QUOTE] Wyłączyć i zrównać z ziemią wszystkie elektrownie będzie taniej, czyściej
tyuu 2356
7 lat temu
Jak wprowadzać opłaty za OZE to potraficie robić, a gdzie jest ta wytworzona energia z tych źródeł? Złodzieje tylko widzą swój czubek nosa lecz nic nie robią by energia była tańsza. Obniżyliście pół grosza energie ale wprowadziliście OZE i nic nie potaniało złodzieje i oszuści. My potrafimy liczyć beż żadnych ekonomistów bardzo dobrze. Dajcie nam zarabiać tyle co w unii w euro i emerytury przeliczcie 1 do 1 na euro to będziemy się liczyć inaczej.
uczulony na s...
7 lat temu
Na wstępie oświadczam, że jestem laikiem w dziedzinie, w której się wypowiem. Uważam, że należałoby postawić w kraju kilka elektrowni atomowych a odpady z tych elektrowni ładować w wyrobiska po węglu w kopalniach. Wówczas ,jak mniemam, opłacałoby się nawet zwolnić wszystkich górników i płacić im 13-tki, 14-tki, ... 20-tki i dać im nawet ekwiwalent (jak szaleć , to szaleć), a i tak Polska wyszłaby na plus. Jeśli w czymś się mylę, proszę o hejt.
Patriota
7 lat temu
Z Polska nie jest tak źle dajcie tylko rządzić PiS Anię przeszkadzacie
zwolennik czy...
7 lat temu
Jednak, gdy ktoś chce zainstalować ogniwa fotowoltaiczne na dachu by móc produkować prąd i odsprzedawać do sieci może to robić, pod warunkiem, że prąd będzie odsprzedawał po cenie cztery razy niższej niż w przypadku poboru z sieci. Proszę więc przestać lamentować bo to tylko lament na pokaz. Tak naprawdę nikomu nie zależy aby zmieniło się coś na lepsze w tej dziedzinie. a już na pewno nie lobby energetycznemu ani rządowi.
...
Następna strona