Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Roboty zabiorą nam pracę? Są w coraz większej liczbie polskich firm

94
Podziel się

Sprzedaż robotów w Polsce rośnie o 30 proc. rocznie.

Sprzedaż robotów w Polsce rośnie o 30 proc. rocznie.
Sprzedaż robotów w Polsce rośnie o 30 proc. rocznie. (Shutterstock/Praphan Jampala)
bDyDdDsl

Mają być remedium na niedobór kadr i sposobem na konkurencyjność. Robotyzacja w polskich firmach postępuje. Ich sprzedaż nad Wisłą rośnie o 30 proc. rocznie, a pracownicy coraz częściej obawiają się o przyszłość.

Na robotyzację i automatyzację coraz częściej decydują się firmy spożywcze, chemiczne metalurgiczne, a także przemysł maszynowy oraz motoryzacyjny. Inwestycje w te urządzenia wzrosły do 25,3 mld zł – podaje "Rzeczpospolita".

Robotyzacja postępuje również w Polsce. Jak podaje dziennik, o ile w trzech poprzednich latach przedsięwzięcia modernizacyjne stanowiły średnio 30–40 proc. inwestycji w maszyny i urządzenia, to w tym roku już 55 proc.

bDyDdDsn

Z Diagnozy Społecznej wynika, że 46 proc. pracujących Polaków zatrudnionych jest w branżach, które mogą zostać w najbliższym czasie zautomatyzowane. Według naukowców nawet 7 mln Polaków może być zagrożonych utratą pracy. Zniknąć ma co trzeci zawód – o czym informowaliśmy w money.pl.

Zobacz także: Roboty zajmą nasze miejsca pracy?

Obecna sytuacja w przemyśle przypomina rolnictwo 100 lat temu - gdy pojawiła się mechanizacja, miliony rolników straciło pracę.

bDyDdDst

Ale trend skierowany na rozwój robotyzacji ma poparcie rządu. Już w "Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju" Morawieckiego podkreślono, że na robotyzację warto stawiać nawet kosztem spadku zatrudnienia.

"Nie bez znaczenia pozostaje poziom zatrudnienia w poszczególnych sektorach - choć to kryterium musi być traktowane z ostrożnością, gdyż globalne wyzwania związane z rozwojem technologii, robotyzacji i wzrostem produktywności, mogą zmieniać wagę tego czynnika" - czytamy w dokumencie.

Wszystkie ostatnie rządowe dokumenty podkreślają, że kluczem do nowoczesnej gospodarki jest właśnie wzrost produktywności. Nic nie przyczyni się do tego lepiej niż właśnie robotyzacja.

bDyDdDsu

- Robotyzacja to szansa dla Polski. Ale musimy przemyśleć nasz model społeczny i gospodarczy - zaznaczył w rozmowie z money.pl wicepremier Morawiecki.

Od jakiegoś czasu w dyskusjach o robotyzacji i likwidacji miejsc pracy pojawia się kwestia dochodu gwarantowanego. Takiego, jak np. w Finlandii, gdzie kilka tysięcy osób dostaje około 600 euro miesięcznie.

- Dochód gwarantowany to krok rozważany przez wielu specjalistów w kontekście trzeciej dekady XXI wieku. My też staniemy przed takimi pytaniami - zapewniał money.pl Morawiecki.

bDyDdDsO
wiadomości
gospodarka
KOMENTARZE
(94)
fdgfd
3 lata temu
To potem niech roboty sobie same kupują zrobione przez siebie produkty.
gosc
3 lata temu
ja juz sie czuje jak robot za 1500 zl netto.
pp
3 lata temu
a ile mozna narobic zeczy jak niebedzie pracownikow za co kopia te zeczy co fabryki narobily
bDyDdDsP
madrala
3 lata temu
Niemam nic przeciw postepowi technicznemu. Tylko tak sie zastanawiam. Jesli Bedzie coraz wiecej robotow , ktore beda pracowac wydajniej , czyli produkowac wiecej , to dla kogo one beda produkowac? Jesli roboty zastapia ludzi , to ludzie nie beda zarabiac. To kto niby mial by kupowac te produkty? No chyba ze wyeliminujemy pieniadz i wszystko bedzie poprostu z przydzialu. Jak w komunie. No ale mimo wszystko ktos musi te roboty obslugiwac, programowac. Czyli jacys ludzie musza pracowac. Jak wtedy oni mieli by byc wynagradzani ? Powojny , czy wielokrotny przydzial? Czy my musimy wogole wiecej produkowac ? Gdy bysmy meli dwa razy mniej , to i tak bysmy mieli wiecej jak potrzebujemy. Moze bylo by lepiej produkowac duzo mniej a porzadnej jakosci. Po co komu tak naprawde co pare lat nowe auto np. Jak by opracowal optymalne auto, wykonal by je solidnie , to mozna by je uzywac przynajmniej 20, 30 lat. Zamiast co 2 lata wypuszczac na rynek "nowe" modele buble ,ktore tak naprawde niczym sie nie roznia od poprzednich bubli poza wygladem, mozna by przez dwadziescia lat naprawde ulepszyc np. motor, zawieszenie, czy materialy . Roboty tego nie zrobia. Bo tylko ludzki mozg jest w stanie tworczo pracowac. I ludzkie rece natychmiast poprawic to co zostalo zle wykonane. Wspolczuje nastepnym pokoleniom. Ja w takim swiecie nie mogl bym zyc. Jak kupa bezwartosciowego miesa.
nation
3 lata temu
Komputery też miały ludzi zastąpić. I co?
...
Następna strona