Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|

Roboty zabiorą nam pracę? Są w coraz większej liczbie polskich firm

94
Podziel się:

Sprzedaż robotów w Polsce rośnie o 30 proc. rocznie.

Sprzedaż robotów w Polsce rośnie o 30 proc. rocznie.
Sprzedaż robotów w Polsce rośnie o 30 proc. rocznie. (Shutterstock/Praphan Jampala)

Mają być remedium na niedobór kadr i sposobem na konkurencyjność. Robotyzacja w polskich firmach postępuje. Ich sprzedaż nad Wisłą rośnie o 30 proc. rocznie, a pracownicy coraz częściej obawiają się o przyszłość.

Na robotyzację i automatyzację coraz częściej decydują się firmy spożywcze, chemiczne metalurgiczne, a także przemysł maszynowy oraz motoryzacyjny. Inwestycje w te urządzenia wzrosły do 25,3 mld zł – podaje "Rzeczpospolita".

Robotyzacja postępuje również w Polsce. Jak podaje dziennik, o ile w trzech poprzednich latach przedsięwzięcia modernizacyjne stanowiły średnio 30–40 proc. inwestycji w maszyny i urządzenia, to w tym roku już 55 proc.

Z Diagnozy Społecznej wynika, że 46 proc. pracujących Polaków zatrudnionych jest w branżach, które mogą zostać w najbliższym czasie zautomatyzowane. Według naukowców nawet 7 mln Polaków może być zagrożonych utratą pracy. Zniknąć ma co trzeci zawód – o czym informowaliśmy w money.pl.

Zobacz także: Roboty zajmą nasze miejsca pracy?

Obecna sytuacja w przemyśle przypomina rolnictwo 100 lat temu - gdy pojawiła się mechanizacja, miliony rolników straciło pracę.

Ale trend skierowany na rozwój robotyzacji ma poparcie rządu. Już w "Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju" Morawieckiego podkreślono, że na robotyzację warto stawiać nawet kosztem spadku zatrudnienia.

"Nie bez znaczenia pozostaje poziom zatrudnienia w poszczególnych sektorach - choć to kryterium musi być traktowane z ostrożnością, gdyż globalne wyzwania związane z rozwojem technologii, robotyzacji i wzrostem produktywności, mogą zmieniać wagę tego czynnika" - czytamy w dokumencie.

Wszystkie ostatnie rządowe dokumenty podkreślają, że kluczem do nowoczesnej gospodarki jest właśnie wzrost produktywności. Nic nie przyczyni się do tego lepiej niż właśnie robotyzacja.

- Robotyzacja to szansa dla Polski. Ale musimy przemyśleć nasz model społeczny i gospodarczy - zaznaczył w rozmowie z money.pl wicepremier Morawiecki.

Od jakiegoś czasu w dyskusjach o robotyzacji i likwidacji miejsc pracy pojawia się kwestia dochodu gwarantowanego. Takiego, jak np. w Finlandii, gdzie kilka tysięcy osób dostaje około 600 euro miesięcznie.

- Dochód gwarantowany to krok rozważany przez wielu specjalistów w kontekście trzeciej dekady XXI wieku. My też staniemy przed takimi pytaniami - zapewniał money.pl Morawiecki.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(94)
Schmalz
7 lat temu
Automatyzacja będzie postępować to już raczej nie uniknione. Nie ma się zatem co dziwić, a różne zmiany będą za tym podążać. Trzeba kształcić odpowiednich automatyków, co by wiedzieli jakich komponentów podciśnieniowych używać. Sami przedsiębiorcy jeszcze dobrze nie wiedzą jak sprawnie mogą pracować chwytaki i roboty. Moim zdaniem jeszcze sporo czasu upłynie, żeby się wszysycy przekonali do automatyki i robotyki w firmie.
ZYGMUNT
7 lat temu
POPRZEDNI KOMENTARZ ZGINĄŁ ? DLACZEGO TAKĄ PSYCHOZĘ WPROWADZACIE WŚRÓD POLAKÓW ??? CZY TU TEŻ SOLOSZ DZIAŁA ??? CZY NIC DOBREGO SIĘ NIE DZIEJE W POLSCE ??? TYLKO ZAGROŻENIA DLA POALKÓW I ZŁE PRZEWIDYWANIA !!! CO SIĘ ZMIENI TO JUŻ ZAGROŻENIE !!! KOMU TO MA SŁUŻYĆ ??? CZY RZECZYWIŚCIE NIC DOBREGO NIE WIDZICIE W DZIALANIU TEGO RZĄDU ??? TAK POLACY POSTANOWILI W DEMOKRATYCZNYCH WYBORACH I TO USZANUJCIE !!! MY NIE CHCEMY LEWACTWA I LIBERAIZMU W NASZYM KRAJU !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! USZANUJCIE ZASADY DEMOKRACJI !!!!!
12
7 lat temu
nic takiego sie nie stanie. Po prostu należy dobrać kształcenie do rynku pracy...czas skonczyc z humanistami, a przerzucić się na wykształcenie techniczne, np. programistykę. W Japonii czy Korei Płd jest 100 razy wieksza robotyka i automatyka w przemysle niz w PL i jakos bezrobocie jest tam znikome, dlaczego? Bo ludzie dobrali wyksztalcenie do rynku pracy
Typ spode łba
7 lat temu
Jak się da ludziom swobodę działania w biznesie to żadne roboty nie będą w ogólnym rozrachunku żadnym obciążeniem. Obciążeniem są urzędnicy a nie roboty.
Dron
7 lat temu
W parlamencie i w rządzie trzeba roboty wprowadzić. Takie, które będą wypełniały wolę Suwerena, a nie rozwalały kraj.
...
Następna strona