Notowania

Roboty zabiorą nam pracę? Są w coraz większej liczbie polskich firm

Sprzedaż robotów w Polsce rośnie o 30 proc. rocznie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Shutterstock/Praphan Jampala)
Sprzedaż robotów w Polsce rośnie o 30 proc. rocznie.

Mają być remedium na niedobór kadr i sposobem na konkurencyjność. Robotyzacja w polskich firmach postępuje. Ich sprzedaż nad Wisłą rośnie o 30 proc. rocznie, a pracownicy coraz częściej obawiają się o przyszłość.

Na robotyzację i automatyzację coraz częściej decydują się firmy spożywcze, chemiczne metalurgiczne, a także przemysł maszynowy oraz motoryzacyjny. Inwestycje w te urządzenia wzrosły do 25,3 mld zł – podaje "Rzeczpospolita".

Robotyzacja postępuje również w Polsce. Jak podaje dziennik, o ile w trzech poprzednich latach przedsięwzięcia modernizacyjne stanowiły średnio 30–40 proc. inwestycji w maszyny i urządzenia, to w tym roku już 55 proc.

Z Diagnozy Społecznej wynika, że 46 proc. pracujących Polaków zatrudnionych jest w branżach, które mogą zostać w najbliższym czasie zautomatyzowane. Według naukowców nawet 7 mln Polaków może być zagrożonych utratą pracy. Zniknąć ma co trzeci zawód – o czym informowaliśmy w money.pl.

Roboty zajmą nasze miejsca pracy?

Obecna sytuacja w przemyśle przypomina rolnictwo 100 lat temu - gdy pojawiła się mechanizacja, miliony rolników straciło pracę.

Ale trend skierowany na rozwój robotyzacji ma poparcie rządu. Już w "Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju" Morawieckiego podkreślono, że na robotyzację warto stawiać nawet kosztem spadku zatrudnienia.

"Nie bez znaczenia pozostaje poziom zatrudnienia w poszczególnych sektorach - choć to kryterium musi być traktowane z ostrożnością, gdyż globalne wyzwania związane z rozwojem technologii, robotyzacji i wzrostem produktywności, mogą zmieniać wagę tego czynnika" - czytamy w dokumencie.

Wszystkie ostatnie rządowe dokumenty podkreślają, że kluczem do nowoczesnej gospodarki jest właśnie wzrost produktywności. Nic nie przyczyni się do tego lepiej niż właśnie robotyzacja.

- Robotyzacja to szansa dla Polski. Ale musimy przemyśleć nasz model społeczny i gospodarczy - zaznaczył w rozmowie z money.pl wicepremier Morawiecki.

Od jakiegoś czasu w dyskusjach o robotyzacji i likwidacji miejsc pracy pojawia się kwestia dochodu gwarantowanego. Takiego, jak np. w Finlandii, gdzie kilka tysięcy osób dostaje około 600 euro miesięcznie.

- Dochód gwarantowany to krok rozważany przez wielu specjalistów w kontekście trzeciej dekady XXI wieku. My też staniemy przed takimi pytaniami - zapewniał money.pl Morawiecki.

Tagi: robotyzacja, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
05-09-2017

fdgfdTo potem niech roboty sobie same kupują zrobione przez siebie produkty.

05-09-2017

wabaNie ma czym się przejmować po reformie szkolnictwa będzie tyle niedouczonej siły roboczej, że roboty pójdą do magazynu lub sprzedamy je Ukrainie i … Czytaj całość

05-09-2017

VELVET2017LEGISLACJA!!! To dobry czas na podjęcie stosownych ustaw, które w przyszłości uchronią mniej operatywnych ludzi przed bezrobociem, bezdomnością, … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (94)