Notowania

bezrobocie w polsce 2015
23.10.2015 10:05

Rynek pracy w Polsce. Bezrobocie spadło do poziomu najniższego od 2008 roku

GUS podał właśnie najnowsze informacje dotyczące rynku pracy w Polsce.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Parlament Europejski)

Stopa bezrobocia w Polsce spadła do poziomu najniższego od 2008 roku - wynika z danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny. Chociaż sytuacja na rynku pracy jest lepsza niż przed rokiem, to zimą liczba osób bez pracy może jeszcze wzrosnąć.

Aktualizacja, godz. 11.15

Według informacji opublikowanych w piątek przez GUS bezrobocie w Polsce wyniosło we wrześniu 9,7 procent. Miesiąc wcześniej był to wynik na poziomie 10 procent, chociaż w piątek GUS zweryfikował te dane na 9,9 procent. Choć różnica nie jest duża, to jednak warto podkreślić, że po raz ostatni jednocyfrową stopę bezrobocia w Polsce odnotowaliśmy w maju 2008 roku. Później bezrobocie rosło do pułapu nawet 13,9 procent na początku ubiegłego roku.

Opublikowane w piątek informacje są nawet lepsze od wcześniejszych prognoz ekonomistów, którzy wskazywali, że bezrobocie w Polsce wyniosło we wrześniu 9,8-9,9 procent. Z kolei na początku miesiąca Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej szacowało, powołując się na dane z urzędów pracy, że stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła we wrześniu 9,9 procent.

"Pierwszy raz od 7 lat mamy jednocyfrowe bezrobocie, co w sposób symboliczny ugruntowuje wejście w etap rynku pracownika. Jest to możliwe dzięki temu, że polskie przedsiębiorstwa korzystają z dobrej koniunktury i wzrostu gospodarczego, a to w głównej mierze przekłada się na poprawę sytuacji na rynku pracy. Świadczy o tym kolejny spadek bezrobocia rejestrowanego oraz rekordowe 126 tysięcy ofert zatrudnienia i aktywizacji zawodowej zgłoszonych do urzędów pracy, a wszystko to dzieje się w okresie wygasania prac sezonowych - podkreśla Tomasz Hanczarek, prezes firmy Work Service.

Dane za wrzesień są lepsze od tych, które zostały przyjęte w założeniach budżetu na 2016 rok. Według nich bezrobocie na koniec roku miałoby wynieść 10,5 procent. To będzie jeszcze możliwe. Eksperci szacują, że zima przyniesie pogorszenie na rynku pracy. Później będzie jednak coraz lepiej i na wiosnę bezrobocie znów zacznie spadać.

Poprawa sytuacji na rynku pracy w Polsce znalazła się wśród postulatów wszystkich ugrupowań startujących w niedzielnych wyborach parlamentarnych. Wśród postulatów często pojawia się walka z umowami śmieciowymi, podniesienie płacy minimalnej, czy też wprowadzenie minimalnej stawki godzinowej na poziomie 12 złotych brutto.

Tagi: bezrobocie w polsce 2015, giełda, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz