Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Banków nie ma kto sądzić. Zajmują sie nimi specjaliści od rozwodów

Banków nie ma kto sądzić. Zajmują sie nimi specjaliści od rozwodów

Jednego dnia rozwód, drugiego - wielomilionowa afera. To rzeczywistość polskich sędziów Fot. Bartosz Krupa/East News
Jednego dnia rozwód, drugiego - wielomilionowa afera. To rzeczywistość polskich sędziów

Coraz głośniej mówi się o potrzebie stworzenia specjalistycznych sądów, zajmujących się sprawami finansowymi. Na razie jednak szans na to nie ma, a nierzadko jeden sędzia jednego dnia zajmuje się rozwodem, a drugiego - wielomilionową aferą.

Potrzebę stworzenia specjalnych sądów, lub chociaż wydziałów, zajmujących się sprawami finansowymi, widzi zarówno rzecznik finansowy Aleksandra Wiktorow, jak i szef UOKiK Marek Niechciał. Jednak Ministerstwo Sprawiedliwości na razie potrzeby powołania takiej instytucji nie widzi - czytamy w "Rzeczpospolitej".

Prądu i gazu nie zabraknie. Polska zdywersyfikowały już źródła. Zobacz wideo:

 

 

Efekt? - Dziś sędziowie cywiliści tego samego dnia orzekają w sprawach rozwodowych i wielomilionowych aferach finansowych - pisze "Rz". Zatem poszkodowani, zarówno w głośnych aferach, jak i tych mniej medialnych sprawach, muszą po prostu liczyć, że sędzia zna się na sprawach finansowych.

Czytaj też: Ministerstwo Finansów tworzy nowe przepisy. Pełno w nich sprzeczności i błędów gramatycznych

Jednak sędziowie i tak są dzisiaj przepracowani, więc czasu na pogłębianie swoich kompetencji w tym zakresie za bardzo nie mają. Tymczasem na przykład sprawy dotyczące instrumentów finansowych bywają bardzo skomplikowane i wymagają poszerzonej wiedzy. Dlatego na przykład w Niemczech sprawy dotyczące banków czy innych instytucji finansowych są rozpatrywane w trzyosobowym składzie sędziowskim - czytamy w dzienniku.

Jak zaznacza "Rz", choć resort sprawiedliwości nad specjalnymi sądami finansowymi nie pracuje, to ma zaawansowaną koncepcję w temacie specjalistycznego sądu ds. własności intelektualnej.

Czytaj też: Sądy pracy za darmo. Ministerstwo chce zwolnić Polaków z opłat

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl


Już 19 września premiera książki pt. Łowcy z kotłowni. Dziki świat finansowych naciągaczy. Książka dostępna jest w przedsprzedaży w księgarniach internetowych

prawo, sąd, sądownictwo, afera getback
Czytaj także
Polecane galerie
BOGUŚ
2018-09-17 17:33
najpierw trzeba sędziów wykształcić bo ci co byli to szkoła stara i wiele nie potrafią , sedziowie nie angażowali sie w prace nad sobą i dokształcanie bo po co ? kase dostali i po co wiecej????
dllc
2018-09-17 17:32
znam wielu ludzi ktorzy bardzo sie wstydza pracowac w banku i masowo zmieniaja prace na stanowiska urzedowe . Natomiast w towarzystwie gdy mowa o zatrudnieniu to widac tylko konsternacje ludzi ktorzy uslysza ze ktos pracuje w banku lub pracowal
JASNOWIDZ
2018-09-17 11:04
Glapiński i Pietraszkiewicz czuwają po nocach aby nie wprowadzono do sądów specjalistów od prawa karnego w dziedzinie ,,ŁAP ZŁODZIEJA BANKSTERA"....
Pokaż wszystkie komentarze (6)