Notowania

kraj
22.06.2015 07:07

Sędziowie chcą się przenosić do małych sądów

70 proc. sędziów, którzy dopiero odebrali nominacje, składa wnioski o przeniesienie do innego sąd.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Stanisław Kowalczyk / East News)

70 proc. sędziów, którzy dopiero odebrali nominacje, składa wnioski o przeniesienie do innego sądu - wynika z danych Ministerstwa Sprawiedliwości. Najczęściej do mniejszych miast - informuje "Rzeczpospolita".

Ale minister rzadko godzi się na przenosiny. Bowiem od lat trwa dyskusja o sądach nadmiernie obłożonych pracą - np. w większości dużych miast - i gdy wygasają etaty w mniejszych miejscowościach MS przerzuca je do większych, by wspomóc właśnie tamtejsze sądy.

Sędziowie zainteresowani nominacją na wakat startują zaś w konkursach na etat w większych miastach, nawet jeśli mieszkają daleko od nich.

Problem w tym, że kiedy już dostaną nominację, chcą wracać do domu i do pracy w mniejszych jednostkach. Stąd coraz częstsze wnioski o przenosiny - w 2014 r. ogółem było ich 162, 57 rozpatrzono pozytywnie, a już w br. do czerwca odpowiednio: 130 i 37.

I choć takie wnioski sędziowie składają od lat, to jednak nigdy nie pojawiały się one na taką skalę tuż po nominacji - zauważa "Rz".

Czytaj więcej w Money.pl
Kopacz zapowiada nowy program PO W sobotę poznamy również szefa sztabu, który pokieruje kampanią parlamentarną PO.
NIK znalazła nieprawidłowości w Modlinie NIK stwierdziła, że w trakcie realizacji inwestycji inwestor zastępczy niewłaściwie nadzorował prace budowlane.
Rostowski składa dymisję przez aferę Rostowski był jednym z bohaterów nagrań wspólnie z marszałkiem Sejmu Radosławem Sikorskim, który także zrezygnował z funkcji.
Tagi: kraj, sądownictwo, Rzeczpospolita, śedziowie, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, gospodarka polska, wiadmości, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz