Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sejm uchwalił ustawę o usługach zaufania i identyfikacji elektronicznej

3
Podziel się:

Ułatwienie w komunikacji elektronicznej dla obywateli, przedsiębiorców i administracji publicznej zakłada ustawa o usługach zaufania oraz identyfikacji elektronicznej, którą w poniedziałek uchwalił Sejm. Projekt przygotowało Ministerstwo Rozwoju.

Sejm uchwalił ustawę o usługach zaufania i identyfikacji elektronicznej
(Unsplash, Pixabay (CC0))

Za ustawą głosowało 431 posłów. Nikt nie głosował przeciw ani nie wstrzymał się od głosu. Teraz ustawą zajmie się Senat. Wcześniej posłowie przyjęli kilkanaście poprawek do projektu o charakterze legislacyjnym, porządkującym i doprecyzowującym.

Ustawa ma na celu wdrożenie do polskiego prawa przepisów rozporządzenia Parlamentu Europejskiego ws. identyfikacji elektronicznej i zaufania w odniesieniu do transakcji elektronicznych na rynku wewnętrznym.

Uchwalona przez Sejm ustawa stanowi pierwszy etap prac związanych z przygotowaniem Polski do stosowania unijnego rozporządzenia (tzw. rozporządzenie eIDAS). Do jego pełnego wdrożenia konieczne będzie również dostosowanie systemów informatycznych.

Rozporządzenie eIDAS ma doprowadzić do ujednolicenia usług zaufania i zasad sprawowania nadzoru oraz umożliwić wzajemne uznawanie przez kraje UE środków identyfikacji elektronicznej, zwłaszcza przez instytucje sektora publicznego. Oznacza to, że otrzymany w jednym kraju Unii Europejskiej identyfikator elektroniczny będzie pozwalał na uwierzytelnienie w różnych systemach teleinformatycznych w Unii.

Jeżeli obywatel UE posługujący się określonymi danymi umożliwiającymi jego jednoznaczną identyfikację elektroniczną zostanie bez wątpliwości rozpoznany przez system teleinformatyczny (uwierzytelniony) np. w innym kraju UE, będzie mógł skorzystać z usług, jakie są oferowane przez e-systemy w tym państwie. Nie będzie konieczności posiadania oddzielnych cyfrowych identyfikatorów w każdym z państw członkowskich. Takie rozwiązanie pozwoli także przedsiębiorcy korzystać z e-usług w innych państwach członkowskich UE przy pomocy jednego identyfikatora.

Obecnie niektóre usługi zaufania, w tym m.in. podpis elektroniczny, regulowane są w ustawie o podpisie elektronicznym z 2001 r., jednak stosowanie rozporządzenia eIDAS wymaga jej uchylenia.

Unijne rozporządzenie znacznie poszerza także katalog usług zaufania - oprócz podpisów elektronicznych obejmie również e-pieczęci, e-doręczenia, konserwację pieczęci i podpisu oraz usługi ich walidacji (sprawdzenia ważności). Zobowiązuje też do ustanowienia nadzoru nad kwalifikowanymi i niekwalifikowanymi usługami zaufania.

Rozporządzenie eIDAS wprowadza również nowe pojęcia. Do użycia wejdą takie terminy, jak np. kwalifikowany podpis elektroniczny (zastępuje bezpieczny podpis elektroniczny weryfikowany ważnym certyfikatem kwalifikowanym).

wiadomości
gospodarka
najważniejsze
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(3)
franek
8 lat temu
A moze ta totalna opozycja zaczyna myslec glowami ????
paranoik
8 lat temu
Dolary przeciw orzechom że będzie kosztowało miliardy, wdrażane będzie latami i nie będzie działać.
gdga
8 lat temu
Ciekawe kto teraz wał wykręci na pisaniu pseudooprogramowania do tej ustawy. Czy będzie to kolejna firma jednoosobowa, która zostanie wyłoniona w przetargu bo będzie najtańsza? Najtańsza znaczy najlepszy dziad.